Gezilecek YerlerHaberler

Güney Amerika Ülkesi Türkiye’ye Vizeyi Kaldırdı

Bugün itibariyle yapılan anlaşmayla Türkiye’ye vize istemeyen ülkeler arasına Surinam katıldı. Güney Amerika bölgesinde yer alan Surinam gezilecek yerler arasında da listenize alacağınız bir ülkedir.

Surinam Ülkesi Vize İstiyor mu?

Bugün itibariyle yayınlanan bildiride Surinam ve Türkiye arasında vize muafiyeti resmen başladı. Diplomatik, hizmet yada hususi pasaporta sahip olan Türk vatandaşları artık Güney Amerika ülkelerinden birisi olan Surinam’a vizesiz giriş yapabilecek.

Surinam’a 90 Gün Vize Muafiyeti

21 Eylül 2018 tarihinde imzalanan ”Türkiye Cumhuriyeti ve Surinam Cumhuriyeti Hükumeti” arasında diplomatik, hizmet ve hususu pasaport hamilleri karşılıklı olarak vizeden muafiyete ilişkin kanun onaylandı ve bugün resmi gazetede yayımlandı. Ülkeye giriş yaptığınız an itibariyle 90 güne kadar ülkede turistik gezilerinizi yapabilirsiniz. Surinam nerede sorusuna ise Güney Amerika’da bir ülke diyebiliriz.

Surinam Nerede? Başkenti Neresi?

Surinam’ın Başkenti Paramaribo ‘dur. Güney Amerika’nın Atlantik kıyısında yer alan egemen bir devlettir. Güney Amerika’nın en 165.000 km²’lik yüzölçümüyle en küçük ülkesidir. Güneyde Brezilya, batıda Guyana ve doğuda Fransız Guaynası ile sınırları vardır.

Surinam Gezilecek Yerler, Gezi Rehberi

Her ne kadar ismi çok duyulan bir ülke olmasa da gezilecek birçok yeri mevcut. Surinam şehirleri gezilecek yerler arasında sayısız yere sahip.

1- Coronie Kasabası Gezilecek Yerler
Surinam Coronie Gezilecek Yerler Listesi

Ülkenin kuzeybatısında yer alıyor. Atlas Okyanusu kıyısında bulunan harika bir liman kasabasıdır. Pirinç tarlalarının şehre vermiş olduğu farklı bir renk sizleri doğal birçok güzelliğe sürükleyecek!

2-Paramaribo Şehri Gezilecek Yerler
Surinam Paramaribo Şehri Gezilecek Yerler Listesi

Ülkenin başkenti niteliğindeki şehir Atlas Okyanusu’ndan 15km mesafede bulunuyor. Ülkenin en büyük şehridir. Amerikan vahşi batısını andıran keyifli bir şehir olan Paramaribo UNESCO Dünya mirası listesi’nde yer almaktadır.

3-Arya Dewaker Tapınağı
Surinam Arya Dewaker Tapınağı Nerede

Başkentte bulunan Arya Dewaker, şehrin ve ülkenin en büyük Hindu tapınağıdır. Harika bir mimarisi bulunan bu tapınak sadece Hindular tarafından ziyaret edilmiyor. Dünyanın birçok noktasından turist çekmeyi başaran bu tapınak şehirde de yaklaşık 35 bin kişi için önemli bir dini yapıdır.

4-Jodensavanne
Surinam Jodensavanne Kenti

17. yüzyılda inşa edilen bu bölge özerk Yahudi bölgesi olarak bilinir. Başkent Paramaribo’ya 50 km uzaklıkta bulunan Surinam Nehri üzerindedir. Doğal güzellikleri ile karşınıza çıkacak olan Jodensavanne çok eski mezarları ve sinagog kalıntılarıyla turist çekmektedir.

5-Nieuw Nickerie Şehri
Surinam Nieuw Nickerie Gezilecek Yerler

Guyana sınırında bulunan ülkenin 3.büyük şehridir. Burada da pirinç tarlaları ve muz ağaçları sizi karşılar. Bir diğer liman şehri olarak rengarenk bir tonda huzuru nakşeden şehir bir tane milli parka sahip.

6-Commewijne Nehri
Surinam Commewijne Nehri

30km uzunluğunda, 6.600km karelik bir nehir havzasına sahiptir. Buraya düzenlenen tekne turlarına katılıp şehrin manzarasını seyretmeden dönmemelisiniz. Eğer ülkeyi keşfetmek istiyorsanız burada tekne turu size harika bir fırsattır!

7-Brownsberg Tabiat Parkı
Surinam Brownsberg National Park

Ülkenin başkenti Paramaribo’ya yaklaşık 128 km uzaklıkta yer alan Brownsberg Tabiat Parkı, 1969 yıllında kurulmuştur. Deniz seviyesinde yaklaşık 500 metre yükseklikte yer alan bu parkta çok sayıda hayvan ve bitki türü bulunmaktadır. Buraya gelip bu parkı ziyaret edip nefes kesen manzarası karşısında bol bol fotoğraf çektirmenizi öneriyorum.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. kamp haritaları konusuna biraz ağırlık verseniz ne güzel olur. Önümüzdeki yaza kadar biriksin 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu