WordPress: All in One Seo Pack Ayarları Full – Nasıl Yapılır? Resimli Anlatım! Ekim 2019

12446
Wordpress-All-In-One-Seo-Pack-Ayarları-Nasıl-Yapılır-Olmalı

İçerik Yazılış Tarihi: 06/10/2019  –  İçerik Güncelleme Tarihi : Henüz Yok
Eklenti Adı : All In One Seo Pack  –  Eklenti Sürümü : 3.2.9
Eklenti Son Güncelleme : 26 Eylül 2019
Yapılan Güncelleme : PHP’nin eski sürümlerini çalıştıran siteler için düzeltme

Bu makale her yeni sürüm ile yapılan değişikliklere göre düzenlenecek olup, gelen güncellemelere göre editlenecektir.


Günümüzün wordpress üzerinde en çok kullanılan eklentilerinden birisi olan All In One Seo Pack ayarları nasıl yapılmalıdır? Birçok yerde yarım kalmış bu ayarların tam ayarlamalarını ve ne anlama geldiğini sizlerle paylaştım. 2007 yılından beridir 50milyon üzeri indirilen en aktif wordpress en iyi seo araçları arasında olan bu eklenti sürekli güncellenmektedir. Elbette güncellemeler ile birlikte bu makalenin eksik kalacağını unutmayın. Ekim ayının hemen başında yayınlanan All in one seo pack 3.2.9 sürümünden yola çıkarak bu makale yayınlanmıştır. Eğer yeni güncellemeler ile gelen yada değişen yerler, bölümler olur ve ne olduğunu anlamakta zorluk çekiyorsanız yorum olarak sorunuzu bırakın size e-mail olarak yanıtımı göndereyim.

All In One Seo Nedir? Ne İşe Yarar?

AIOSEO wordpress işletim sistemlerinde kullanılan etkin bir seo eklentisidir. Web sitemizin arama motorlarındaki önceliklerini, görünürlüğünü ve çeşitli düzenlemeler ile kaliteli görünmesini sağlar. Eklentiyi kısaca böyle tanımlarken ayar ve düzenlemelerine geçeceğim. Hepinizin doğru ve net anlayabilmesi için adım adım başlıklar, bölümler oluşturdum.

All In One Seo Özellik Yöneticisi

All in one seo özellik yöneticisi

Yukarıda görmüş olduğumuz All in one seo pack eklentisinin bize vermiş olduğu hizmetlerdir. Video site haritası hariç tüm özellikleri tamamen ücretsiz olan bu eklentinin bölümlerinin detaylarına hep birlikte bakalım. Öncelikle genel ayarlar bölümü yer almaktadır. Eklenti güncellemesi ile birlikte gelen dil sorunu mevcuttur. Eklenti kısmen Türkçe ve İngilizcedir. Türkçe dil seçeneğine çevirmeden orijinal haliyle yardımcı olmaya çalışacağım.


ALL IN SEO PACK GENEL AYARLAR NASIL YAPILIR?

1.Bölüm Genel Ayarlar (Canonical URL Yapılandırması)

Ayarlar aşağıdaki gibi yapılır ama buradaki amaçlar nedir ondan bahsetmekte fayda var. Ne yaptığınızı, ne yapmak istediğinizi bilmeniz gerekir.
All in one seo canonical url nedir

•    Canonical URLs Nedir? : Kanonik url olarak bildiğimiz bu yapı web sitenizdeki oluşturulmuş sayfalara ait link yapılarını standartlara uygun hale getirmek için kullanılan bir kod yapısıdır. Aynı içeriğe sahip sayfalar oluşturulduğunda sitenizin spama düşmemesi için bu özellik kullanılır.
•   × No Pagination For Canonical URLs : Kanonik URL yapılarını anasayfa kodları arasına eklemek için bu bölüm kullanılır. Kanonik URL site haritasında sayfalar bölümünde index alacağı için bu bölümü kullanmanız sadece ana index şablonunuzu yoracaktır.
•   × Use Original Title : Bu bölümü pasif bırakıyoruz. Her sayfaya aynı başlık kullanmamıza gerek yok. Eğer kullanırsanız alt bölümde göreceğiniz wp_title yani ana sayfa başlığı otomatik olarak her içerikte kullanılır.
•  × Log important events : Önemli olayları günlüğe kaydetmek istiyorsanız bu seçeneği belirtebilirsiniz. Lakin bu web sitenizi ciddi ölçüde yoracaktır. Kesinlikle hiç kimsenin önermediği bir durumdur. Eğer çok iyi bir sunucuya sahipseniz ve teknik olarak sadece bununla ilgileniyorsanız kullanabilirsiniz. Profesyonel kişilerin tercihidir.

2.Bölüm All In One Seo Anasayfa Ayarları Nasıl Yapılır?

Kesinlikle sitemizin seo ayarları açısından çok önemli bir yeridir. Bu bölüm doldurulurken dikkat edilmesi gereken durumlar vardır. Burayı doldururken nasıl yazmalıyız?

All in one seo anasayfa ayarları nasıl yapılır
•   Ana Sayfa Başlığı : Anasayfa başlığını oluştururken sitenizin ne üzerine faaliyet gösterdiğiniz yazmanız gerekir. Yukarıdaki örnekten yola çıkabilirsiniz.
Dikkat etmeniz gereken nokta maksimum 57 karakterden oluşması gerekmektedir. Ve arama motorlarında en yoğun aranılan kelimelerden oluşmalıdır.
•   Ana Sayfa Açıklaması : Bu bölümde siteniz hakkında çok kısa bilgi verirsiniz.
Dikkat etmeniz gereken nokta maksimum 160 karakterden oluşmalıdır. Öyle bir cümle kurmalısınız ki arama motorlarında en yoğun sorgulanan kelimeleri bu açıklamaya gömmelisiniz.
•   Home Keywords (comma seperated) : Sitenizin ana sayfa yani en önemli etiketleridir. Buranın çok etkin bir alan olduğunu kesinlikle unutmamalısınız. All in one seo ana sayfa ayarları yapılırken etiketler arama motorlarında öncelik olarak görünür. Dikkat etmeniz gereken nokta ise ortalama 160 karakteri geçirmeyecek şekilde etiket oluşturmanızdır.
•  × Sabit Ön Sayfa Yerine Kullan : Ana sayfa ayarlarını oluşturduğumuz gibi tüm içeriklerde sabit kullanmak istiyorsak bu bölümü açarız. Kesinlikle önerilmemektedir.

3.Bölüm All In One Seo Başlık Ayarları Nasıl Yapılır?

Bu bölüm bilmeyenler için oldukça karışık gelebilir. Arama motorlarındaki yapmış olduğumuz sorgularda karşımıza çıkan kısa bilgilendirme alanlarını hatırlayın. Örnek altta.
All in one seo başlık ayarları nasıl yapılır

Post(yazı) yada sayfa(page) içerisinde yer alan AIOSEO ayarlarında görülmesini istediğimiz gibi yazarız. Ve üstteki görünüm karşımıza çıkar. Bu bölüme otomatik komut veririz. Örneğin yazımızı yazdık. Otomatik olarak üstteki gibi çıkmasını, anasayfa açıklamasını iptal ederek düzenledim. Burada yapacağınız düzenlemelerde aşağıdaki sayfa üzerindendir. Burada ki bölümlere göz atalım.

All-in-one-seo-başlık-ayarları-nasıl-yapılır

•  Home Page Title Format : Anasayfa başlık formatıdır. %page_title% varsayılandır. Burada değişiklik yapmıyor ve üst bölümdeki ana sayfa başlık kısmını kullanıyoruz.
•  Page Title Format : Sayfa başlık formatıdır. %page_title% | %site_title% varsayılandır. Yayınladığımız sayfalarda eğer web sitemizin başlığı ekstra çıksın istersek varsayılan olarak devam etmeliyiz. Sadece sayfa başlığı çıksın istersek %page_title% yazmamız yeterlidir. Vasrayılan kullanılan önerilir.
•  Post Title Format : Yazı başlığı formatıdır. %post_title% | %site_title% varsayılandır. Yazımızın başlığının sonuna site açıklaması da gelsin istersek varsayılan kullanırız. Örneğin site açıklamamız Rotasız Gezgin | Kamp Alanları, Haritaları, Gezi Rehberi. Ve bir içerik yazdım ismi de Adana müzeleri diye. Arama motorlarında Adana Müzeleri – Rotasız Gezgin | Kamp Alanları, Haritaları, Gezi Rehberi olarak görünür. Bunun dezavantajı uzun başlıklarımızda bize müsaade edilen 60 karakter boyutunu aşarız. Eğer yazı içi all in one seo ayarları otomatik yapılmıyorsa bu bölüm %post_title% | Rotasız Gezgin olarak güncellerdim. Ve tüm yazılarımda başlık artı istediğim açıklama çıkardı.
•  Category Title Format : Kategorilerin index yapılanmalarında kullanırız. Varsayılan %category_title% | %site_title% şeklindedir. Kategori ve site açıklaması görülsün şeklinde otomatik ayarlanmıştır. Burada da istediğiniz gibi ayarlamalar yapabiliyorsunuz.
•  Archive Title Format : Arşivlenen bölümler kullanıyorsanız %archive_title% | %site_title% varsayılanı görünür. Değişikliği kendinize göre düzenlersiniz.
•  Date Archive Title Format : Arşivlerinizin tarih olarak indexletiyorsanız %date% | %site_title% varsayılanı kullanılır. Değişikliği kendinize göre düzenlersiniz.
•  Author Archive Title Format :
Yazarın arşivlerinin görüntülendiği başlık formatıdır. %author% | %site_title% varsayılandır.
•  Tag Title Format :
Etiket başlığı formatıdır. %tag% | %site_title% varsayılandır.
•  Search Title Format :
Arama sayfası başlığı formatıdır. %search% | %site_title% varsayılandır.
•  Açıklama Biçimi :
Açıklamalarda kullanılan formattır. %description% varsayılandır.
•  404 Title Format :
Silinen yada taşınan 404 sayfalarındaki başlık formatıdır. %request_words% için bir şey bulunamadı varsayılandır.
•  Paged Format :
Biçimlendirilmiş sayfaların formatıdır. – Part %page% varsayılandır.

4.Bölüm All In One Seo Content Type Settings Ayarları

Güncelleme ile birlikte yarım kalan Türkçeleşmemiş bölümlerden birisidir. Bu bölümün adı aslında All in one seo içerik ayarları bölümüdür. Birçok kişinin kafasını karıştıran bölümlerden birisidir. Şimdi bu bölümün detaylarına göz atacağız. Bu bölüm kullandığınız temalara göre farklılık gösterir. Farklılık göstermeyecek noktalar yazılar, sayfalar, ortam/ekler, oEmbed cevapları, kullanıcı talepleri’dir.
All in one seo içerik türü ayarları nasıl yapılır

Bu bölümdeki amacımız hangi içerik türlerine seo yapılmasını istediğimizdir. Yazılar ve sayfalar her web sitesinin can damarıdır. Bu yüzden bu iki seçeneği seçmemiz yeterlidir. Görsellerim de internette index alsın diyebilirsiniz. Birçok kişinin görsel araması yaptığını biliyoruz. Fakat burası orası değil. XML site haritalarında biz zaten görselleri indexletiyoruz. Bu yüzden ortamlara ekstradan bir seo yapmamıza gerek yoktur. Link yapılandırmalarını bozabilirsiniz. Yazılar ve sayfalar dışında bir seo çalışması yapmamalısınız.

Bonus Bilgi : İyi bir seo çalışması için yazdığınız yazının başlığı ile öne çıkan görselin başlığı aynı olabilir!

5.Bölüm All In One Seo Görünüm Ayarları

Buranın görüntüsü aşağıda görmüş olduğunuz gibidir. Show Column Labels for Custom Post Types diye bir açıklama var. Özel gönderiler için yapılan bir çalışmadır. Sütun etiketlerini görmek istediğimiz bölümleri seçeriz. Burası yazılar bölümüne girdiğinizde karşınıza çıkan başlık, yazar adı, tarih, yazan yerdir. Yazılar ve sayfalar için yapılması yeterlidir.

All in one seo görünüm ayarları nasıl yapılır

6.Bölüm All In One Seo Web Yöneticisi Doğrulama Ayarları

Birçok kişinin boş bıraktığını biliyorum. Sadece google search console yapılıp bırakılmaktadır. Benim önerim hepsini önemseyin! Özellikle her ne kadar dış kapı olarak görünse de Bing arama motoru çok yaygın kullanılmaktadır. Bu yüzden de es geçmenizi önermem. Birkaç dakikanızı ayırın ve olabildiğince ciddiye alın!

All-in-one-seo-web-yöneticisi-doğrulama-ayarları

7.Bölüm All In One Seo Google Analytics Ayarları

Burada ayarları iki şekilde yaparız. Eğer takip kodlarınızı ana indexinizin /head etiketi öncesine eklediyseniz doldurmanıza gerek yok. Eğer izleme kodunu html kodlarınızın arasına eklemediyseniz buraya kodunuzu eklemeniz yeterlidir. Örnek aşağıdadır.
All in one seo google analytics ayarları nasıl yapılır

Bir diğer seçenek ise yukarıda görmüş olduğunuz Advanced Analytics Options bölümüdür. Ben burayı kapalı kullanıyorum. Eğer Gelişmiş Analytics Seçenekleri anlamına gelen bu bölümü kullanırsanız aşağıdaki ekstra bölüm açılır. Bu bölümü de inceleyelim. Görünüm aşağıdaki gibidir. İleri düzey kullanıcılar içindir.

All in one seo google analytics advanced ayarları nasıl yapılır

•  Tracking Domain : Etki alanı izleme bölümüdür. Çerezleri tutan alan adınızı buraya http: // olmadan girmeniz gerekir.
•  Track Multiple Domains : Birden fazla etki alanı kullanıyorsanız analytics üzerinde bu bölümü seçeriz. Burası genellikle subdomain yada aynı mülkiyet üzerinde oluşturulmuş izleme kodlarına sahip kişiler kullanır. Örneğin UA-11111111-1 yada UA-11111111-3 diye izleme kodumuz var. Kırmızı ile işaretlediğim alan aynı mülkiyet üzerinde oluşturulmuş izlenme kodları var anlamına gelir. ”Track Multiple Domains” aktif hale getirir ve Additional Domains bölümü çıkar. http:// olmadan her satıra domainler yazılır. Örnek aşağıda.
All in one seo Track Multiple Domains ayarları
•  Anonymize IP Addresses : IP adresleri anonim hale gelsin istenildiğinde bu bölüm seçilir. Bu, Google Analytics’te IP Anonimleştirme desteğini etkinleştirir.
•  Display Advertiser Tracking : Bu, Google Analytics’te reklam verenlerden görünüm odaklı yönlendirmeyi etkinleştirir.
•  Exclude Users From Tracking : Rol olarak Google Analytics izlemede giriş yapan kullanıcıları harici tutar. Buradan seçim yapılabilir.
•  Track Outbound Links :
Giden bağlantıları izlemek için bu seçeneği aktif hale getiririz. İleri düzey çalışmalar yapmayanlar için pasif kalması gerekir.
•  Enhanced Link Attribution :
Bu, Google Analytics’te Geliştirilmiş Bağlantı İlişkilendirme desteğini etkinleştirir.
•  Enhanced Ecommerce :
Bu, Google Analytics’te Geliştirilmiş E-Ticaret desteğini etkinleştirir.

8.Bölüm All In One Seo Scheme Ayarları Nasıl Yapılır?

Geçtiğimiz sürümlerde en üstte görünen Scheme ayarları yeni güncelleme ile birlikte ayrı bir bölüme alındı. Oldukça önemli etkiye sahip olan bu ayarların ayrılması gayet iyi oldu. All in one seo pack 3.2.9 ayarları nasıl yapılırın bu bölümü ise şöyle.

All in one seo Schema ayarları nasıl yapılır

•  Schema.org Biçimlendirmesini Kullan : Tabi ki bunu kullanmadan önce cevap verilmesi gereken bir sorumuz vardır. Bu soru Scheme.org nedir? sorusudur. İnternet üzerindeki oluşturulmuş yapısal veriler için şema oluşturan, ortak çalışmalar yürüten bir topluluktur. Google, Microsoft, Yahoo, Yandex gibi büyük firmalardan maddi, manevi destek alarak bizlere ulaşan ham verileri şemalaştıran topluluktur. Bu yüzden bu seçeneği aktif hale getiriyoruz.

•  Display Sitelinks Search Box : Türkçeye çevirdiğimizde site bağlantıları arama kutusu göster seçeneği çıkar. Burası site içi arama bölümünün Google arama motorunda kullanıcılara bir kolaylık sağlamasını etkin kılar. Örneği aşağıda görebilirsiniz. Yani klik yapın!
all-in-one-seo-Display-Sitelinks-Search-Box-ayarları-nedir

Özellikle Google aramalarında tablolar ve çeşitli kolaylıklar çıkar karşımıza. Bu tablolardan birisine örnek olarak Scheme.org ‘nin bu çalışmasını örnek gösterebiliriz.

•  Sosyal Profil Bağlantıları : Her satıra bir bilgi olacak şekilde düzenleriz. Peki bu bölüm nereyi ifade eder? Google Business kısmını düşünün. Şirketin ismini aradığınızda sağ tarafta bir şablon çıkar. Eğer sosyal medya hesaplarınızı buraya yerleştirirseniz o şablonda sosyal medya hesaplarınız çıkar. Örnek aşağıda

All-in-one-seo-scheme-sosyal-bağlantılar-ayarları

•  Person or Organization : Bu bölümden şahıs mı yoksa şirket mi olduğunuzu belirtirsiniz. Şahıs değil ve şirketseniz Organizasyon bölümünü tıklarsınız. Burada da ekstra bir bölüm açılır. O bölüme de gerekli bilgileri doldurursunuz. Resmi Kuruluş Adı, Organizasyon Logosu, Telefon numarası ve iletişim tipi seçenekleri vardır.

9.Bölüm All In One Seo Noindex ve NoFollow Ayarları Nasıl Yapılır?

Bu bölüm son derece önemli olduğundan iki farklı başlık ile bilgilendireceğim.

All In One Seo Noindex Ayarları Nasıl Olmalı?

Bu bölümde arama motoru indexlerinde çıkmasını istemediğimiz, yasakladığımız bölümleri işaretleyeceğiz. Yazı tipleri için yapacağımız bu bölümde yazılar, sayfalar ve ortam/ekler için noindex kullanmamalıyız. Diğer bölümler için karar size kalmış. Sadece bu ilk 3 taneyi boş geçmeyin!

All in one seo noindex ayarları nasıl yapılır

Ayrıca noindex ayarları yaparken alt kısımda da bir bölüm vardır. Bu bölümde de tarih, yazar, arşiv, kategori gibi birçok noktada noindex ayarlamaları yapabilirsiniz. Ben kendi isteğime göre yaptım. Sizlere de aynı şekilde yapmanızı öneriyorum. Profesyonel bir şekilde biliyorsanız sorun yok. Profesyonel olsaydınız zaten bu makaleyi okuma gereği duymazdınız.

All in one seo noindex ayarları nasıl olmalıdır

•  × Use noindex for Categories : Kategoriler için noindex kullanmak istiyorsanız burayı seçersiniz. Biz kategorilerinde index almasını isteriz!
•  Use noindex for Date Archives :
Data arşivlerinin index almasını istemiyorsak burayı seçeriz. Tarih arşivleri ayrıca index alırsa link kirliliği yapar.
•  Use noindex for Author Archives :
Yazar arşivlerinin index almaması için burayı seçeriz. Tarih arşivleri ayrıca index alırsa link kirliliği yapar.
•  × Use noindex for Tag Archives :
Etiket arşivleri için noindex kullanmamalıyız. Kesinlikle boş kalmalı. Etiket aramaları bizlere hit kazandırır.
•  × Use noindex for the Search page :
Arama sayfası için noindex kullanmak isterseniz burayı seçersiniz. Bu bölümü kapatırsanız Scheme bölümünde gösterdiğim arama şablonlarında listelenmezsiniz!
•  Use noindex for the 404 page :
404 hata şablonları için noindex kullanın! Bu sayfalar indexlenmesin.
•  Use noindex for Taxonomy Archives :
Taksonomi Arşivleri için noindex kullanabilirsiniz. Burada bende sadece etiketler olarak çıkıyor. Bunun haricinde eğer doğrulama hatası, portföy etiketleri, portföy kategorileri yada Bölüm Bloğu Kategorileri gibi seçenekler varsa noindex kullanın.
•  Use noindex for paginated pages/posts :
Arama motorlarında numaralandırılan sayfaların, yazıların bağlantılarının index almaması için bu seçeneği kullanırız. Kesinlike açık bırakıyoruz.

All In One Seo Nofollow Ayarları Nasıl Olmalı?

Takip edilebilir bağlalantı ayarlarını yaptığımız yerdir. Backlink mantığı düşünün. Sitemizden farklı sitelere yapılan link çıkışlarına backlink deriz. Eğer yazılarımızdaki linklerin çıkışının takip edilmemesini istiyorsak o bölümü seçeriz. Burada yazılar, sayfalar her zaman seçim dışı kalmalıdır. Çünkü web site tanıtımları yaptığımızda ve link çıkışı yaptığımızda karşı taraf analytics üzerinden bu çıkışları göremez ve yanlış anlaşılabilirsiniz. Yada yazı içi seo çalışmalarında büyük sitelere link çıkışı yapılarak o siteyi referans göstermek etkili bir yöntemdir. Bu yöntem içinde bu seçeneğin kapalı olmaması gerekiyor. Bu sebepler yazılar ve sayfalar harici diğerleri önemsiz.

All in one seo nofollow ayarları nasıl olmalıdır

10.Bölüm All In One Seo Gelişmiş Ayarlar Nasıl Yapılır?

Eklentimizin en alt bölümüne geldik artık. Burada çok fazla değişiklik yapmamıza gerek kalmadı. Zaten yukarıda yaptığımız ayarların birçoğu ileri düzey değişikliklerdir. Gelişmiş ayarlar bölümünde ise şunlar karşımıza çıkıyor. Burası sadece otomatik oluşturulacak açıklamalar, etiketler vs. içindir.

•  Autogenerate Descriptions : 160 karakterden fazla açıklama girilmişse açıklama kısmını optimize etmenizi sağlar. Eğer bu seçeneği tercih ederseniz size ekstra iki bölüm açılmaktadır. Biz bu bölümü kapalı bırakacağız.
Use Content For Autogenerated Descriptions : Meta açıklamalarınızı yazı alıntısı yerine otomatik olarak oluşturmak için burası aktif edilir.
– Run Shortcodes In Autogenerated Descriptions :
Burayı işaretlerseniz içeriklerden otomatik oluşturulan açıklamalarınıza kısa kodlar uygulanır.

•  Remove Descriptions For Paginated Pages : Numalaralandırılmış sayfaların açıklamalarını kaldırmak için kullanırız. Biz burayı açık bırakmalıyız.
•  Never Shorten Long Descriptions :
Açıklamalar uzun yazılmışsa bu bölümü tıklarsak otomatik açıklamalar kısaltılır.
•  Unprotect Post Meta Fields : 
XMLRPC ile bunu kullanmak dahili postmeta alanlarının korumasını kaldırmaya yarar. Burayı kesinlikle boş bırakıyoruz.
•  Redirect Attachments to Post Parent : Ek sayfalarınızı yazının esas yöneticisine yönlendirir. Burayı açık bırakıyoruz.
•  Exclude Pages :
Hariç tutmak istediğiniz sayfalar varsa buraya linklerini yazabilirsiniz.
•  Additional Post Headers :
Buraya yazdıklarınız kelimesi kelimesine tüm Yazıların başlığına kopyalanacaktır. Buraya istediğiniz herhangi bir ek başlığı ve hatta stil sayfalarına referans bile girebilirsiniz.
•  Additional Page Headers :
Buraya yazdıklarınız kelimesi kelimesine tüm Sayfaların başlığına kopyalanacaktır. Buraya istediğiniz herhangi bir ek başlığı ve hatta stil sayfalarına referans bile girebilirsiniz.
•  Additional Front Page Headers :
Eğer ayarlar > okuma ayarları yolundan sabit bir ön sayfa seçtiyseniz buraya yazdığınız her şey ön başlığa kopyalanacaktır. Ek başlık genellikle önerilmez. Çünkü biz bu işlemleri başlık ayarları kısmında zaten yapıyoruz. Ayrıca görünmesini istediğimiz şeyleri okuma ayarları içerisinde yapmışken ekstradan burada yapmamıza gerek yok. Boş bırakın.
•  Additional Posts Page Headers : Eğer ayarlar > okuma ayarları bölümünden en son yazılarınızın görüntülenmesini istediğiniz sayfayı seçtiyseniz buraya yazılanlar oraya ek olarak kopyalanacaktır. Yani gerek yok!

11.Bölüm All In One Seo Anahtar Kelime Ayarları Nasıl Yapılır?

Anahtar kelimeler elbette olmazsa olmazımız. Meta keywords olarakta tanımladığımız bu kelimeler bizlerin arama motorlarındaki görünürlüğümüzde büyük etki eder. Özellikle son 2-3 yıldır bu bölümün artık bir işe yaramadığına dair söylemler türedi. Hangisi doğru hangisi yanlış inanın bende bilmiyorum. Ama All in one seo pack eklentisinin yazılım ekibine güveniyorum. Bu bölümü yapmışlarsa ben kullanırım.
All in one seo anahtar kelime ayarları nasıl yapılırALL IN ONE SEO PERFORMANS AYARLARI NEDİR? NASIL OLMALI

Bu bölüm performans ve sistem durumu olarak iki farklı çerçevede karşımıza çıkmaktadır. Performans ayarlarını kullanım amacınıza uygun olarak dizayn edersiniz.

1.Bölüm All In One Seo Performans Ayarlar Nasıl Yapılır?

Kullanmış olduğunuz eklenti yada temalar bazı özelliklerini tam randımanında kullanabilmek için sizlerden hafıza sınırını yükseltmenizi ister. Htacces yada hosting üzerinden yaptığımız işlemler vardır. All in one seo ayarları arasından bunu yapabiliyoruz. Açıkçası test etmedim kullanılabilirliğini. Gerekli ayarlamalarımı hosting üzerinden yada htacces üzerinden  yapmaktayım.
All in one seo performans ayarları nasıl yapılır

2.Bölüm All In One Seo Sistem Durumu Nedir?

Hosting üzerinden verilen izinleri görebiliriz. Örneğin hafıza sınırı hostingte 64mb ise performans bölümünden 256 yapmamız işe yaramayacaktır. PHP sürümlerimizi, wordpress sürümünü görebilirsiniz. Ayrıca PHP MyAdmin tablosunun options bölümünün önemli bölümlerini burada görebilirsiniz. Site adı, site dili, tema adı, arama motoru görünürlüğü vs. Burası aslında wordpress panelinizde Ayarlar bölümündeki genel, okuma, gibi bölümlerde yaptığınız ayarları görüntüler. Buraya bakarak eksiklerimizi görebiliriz.

-Active Plugins : Burada kullandığınız eklentilerin isimlerini, sürümlerini görebilirsiniz. Ayrıca satın alınmış eklentilerin aktivasyon tarihleri de not alınır.

-InActive Plugins : Eklenti olarak yüklemiş ama etkinleştirmemiş olduğunuz tüm eklentiler burada sıralanmaktadır. Aktif olmayan eklentiler WordPress site sağlığı güncellemesi ile de görülmektedir. Ve sitenizin sağlığı için ya bu eklentiyi kullanın, kullanmayacaksanız da boş yer kaplamaması için silin uyarısı verir.


ALL IN ONE SEO XML SİTE HARİTALARI NEDİR? NASIL OLMALI

Bu bölüm her web sitesinin sahip olması gereken site haritası yapılandırması için yapacağız. Öncelikle bilmeniz gereken soru Site Haritası Nedir? ve cevabıdır. Site haritası, arama motorlarını web sitemizdeki taranacak linkler hakkında bilgi veren bir protokoldür. Sitemizdeki linkleri listeyelen XML dosyalarına biz site haritası deriz. All in one seo site haritaları özelliği ise bu protokolü pratik hale getirmektedir.

1.Bölüm All In One Seo XML Site Haritası Ayarları Nasıl Olmalı?

Bu bölümde maalesef ki birçok yerde bilgi kirliliği yada eksikliği var. Sizler için doğru bir tercih nasıl yapılmalı ondan bahsedeceğim. Aşağıda genel ayarları görebilirsiniz.
all in one seo xml site haritası ayarları nasıl yapılır

•  Create RSS Sitemap : Bu bölüm önemlidir. Özellikle haber siteleri, bilgi blogları burayı aktif etmelidir. Sizi ilgi ile takip eden başka bloglar sizin sitenizdeki bilgileri başlıklar halinde kendi sitesine çekerek size yönlendirme yapabilir. RSS Feed takip edilmeniz için bir alternatiftir.
•  Program güncellemeleri : 
Günlük, Haftalık ve Aylık olmak üzere üç farklı seçenek vardır. Arama motorlarını hangi sıklıkta bilgilendirmek istiyorsanız ona göre seçim yapmalısınız. Günlük tarama yapmasında sıkıntı yoktur.
•  Site Haritası İndeksleme Aktif : Burayı tıklıyoruz. Site haritamız aktif olmalı ve arama motoru botları tarafından takip edilmelidir.
•  Maximum Posts Per Sitemap Page :
Oluşturduğunuz site haritasında kaçtane yazı gözükmeli? Varsayılan 1.000 ‘dir. Bu maksimum 50.000 olabilir. Lakin eklenti sağlayıcıları bunun 1000 varsayılanında kalmasını şiddetle öneriyorlar. Bu yüzden de değişiklik yapmıyoruz. 
•  Yazı Türleri :
Site haritasında hangi yazı türlerinin olmasını istediğinizi seçin. Burada yazılar ve sayfalar bölümü yeterlidir. Ortam/ekler kısmı yazı yazarken karşımıza çıkan ortam ekle kısmıyla karıştırılmamalı. Buradaki ortam eklediğimiz görseller değil. Orası aşağıda!
•  Sınıflandırmalar :
Önemli olan bir bölümdür. Kategoriler ve Etiketler için sınıflandırmalar yapılabilir. Bunun dışında biçimler kısmını boş bırakabilirsiniz.
•  Tarih Arşivi Sayfaları Dahil :
Tarih arşivlerinin site haritasında yer almasına gerek yoktur. Bu yüzden burayı boş bırakmakta fayda var. Bu eğer kategorilerinizi arşiv bazında yaparak hizmet veriyorsanız kullanabilirsiniz. Örneğin 2019 arşivi, 2018 arşivi tarzı kategorileriniz varsa.
•  Yazar Sayfaları Dahil :
Yazarların yazdığı her yazı, sayfa zaten site haritalarında yer alacak. Ayrıca bir sınıflandırmaya gerek yoktur. 
•  Exclude Images :
Ortam dosyalarından bahsediliyor. Yani yazılardaki, sayfalardaki görselleri site haritasından hariç tutmak istiyorsanız burayı tıklarsınız. Bırakın görseller de index alsın. Burayı seçmeyin, boş bırakın.
•  Dinamik Site Haritası Oluştur :
XML site haritasını statik kullanmak yerine dinamik kullanmayı tercih edebiliriz.

2.Bölüm All In One Seo XML Site Haritası Ek Sayfalar Bölümü

Eğer wordpress ile yönetilmeyen alt domainleriniz yani subdomainleriniz varsa onlarında site haritasına eklenmesi için bu bölümü kullanabilirsiniz. Örneğin Laravel yada asp. ile ilgili farklı bir kurulum var. Bu kurulum xxxx.siteadi.com şeklinde. Biz bu sayfanın ana domain ile birlikte haritalanmasını isteyebiliriz.

all-in-one-seo-xml-site-haritası-ayarları-nasıl-yapılır

•  Sayfa URL ‘si : Sayfanın tam linkini yazarsınız. https:// diye başlar
•  Sayfa Önceliği :
0.0 en düşüktür. 1 ise en yüksek. % değerlendirmesi olarak kabul edilir. 0.9 = %90 gibi
•  Sayfa Sıklığı :
Sıklık ayarları always (Her zaman) olabilir.
•  Son Düzenleme : Buraya son düzenleme tarihini ekler ve URL Ekle deriz.

3.Bölüm All In One Seo XML Site Haritası Harici Öğeler Bölümü

XML site haritasından hariç tutmak istedikleriniz varsa buraya belirtirsiniz.

all in one seo xml site haritası harici öğeler

•  Excluded Terms : Dışlanan koşullar anlamına geliyor. XML site haritasından hariç tutmak istediğiniz kategori, etiket yada taknomiyi buraya belirtiriz. Burası genelde boş bırakılır.
•  Harici Sayfalar :
Site haritasında yer almasını istemediğiniz sayfaların ID kodlarını virgülle ayırarak buraya yazabilirsiniz.

4.Bölüm All In One Seo XML Site Haritası Öncelikler Ayarları Nasıl Yapılmalıdır?

Burası çok çok önemli bir nokta. O kadar araştırdım ve hiç kimse istenilen, aradığımız net bilgiyi vermemiş. Bu önemli kıstası sizinle paylaşacağım. Aşağıdaki şablonu kullanabilirsiniz. Kesinlikle zararı yoktur.

all in one seo xml site haritası öncelikler ayarları nasıl yapılır

Buradaki mantığı tam olarak yinelemek gerekirse; tanımlama yüzde dilimi üzerinden yapılır. 0.0 – 1.0 arası tercihlerimiz vardır. Hangi sayfanın ne kadar önemli olduğunu aşağıdaki açıklamaya göre kendiniz karar verebilirsiniz!

0.0 – %0
0.1 – %10
0.2 – %20
0.3 – %30
0.4 – %40
0.5 – %50
0.6 – %60
0.7 – %70
0.8 – %80
0.9 – %90
1.0 – %100

5.Bölüm All In One Seo XML Site Haritası Sıklıklar Ayarları Nasıl Yapılmalıdır?

XML site haritamız ne kadar sıklıkla güncellenmelidir? Unutmayın arama motoru botları sürekli sitemize geliyor. Ve bu botlar sitemizi haritadan taramaktadır. Bu yüzden Anasayfa ve yazılar kısmı her zaman olmalıdır. Sürekli güncel site haritası çıksın. Sınıflandırmalar saatlik yada günlükte olabilir. Sürekli anasayfa değişmiyorsanız günlük olabilir. Genellikle paylaşılan içerik anasayfaya da iletiliyorsa her zaman seçeneği makuldur.

all in one seo xml site haritası sıklıklar ayarları nasıl yapılır


Buraya kadar verdiğim bilgiler ile sorularınızın kalmayacağını düşünüyorum. All in one seo site haritası nasıl yapılır, nasıl olmalı soruları cevapsız kalmadı. Ansiklopedi tarzında bilgiler verdim. Belki diyeceksiniz ki bir seyyahın ne işi olur bunlarla. Esas işim bilişim sektörü. SEO ile de yakından ilgiliyim. Bildiğim ne varsa sizlerle paylaşırım. Eğer elde etmek istediğiniz yanıtlar varsa benimle paylaşmaktan çekinmeyiniz. Dijital dünyamızda kafanıza takılanları yorum olarak yazın yanıtını anlatayim.

9 YORUMLAR

  1. Geçen gün Antalya kamp haritanıza bakmıştım ve dedim ki Antalyalıyım ben bu yerleri bilmiyorum sonra kontrol ettim yakın yerleri ben şok

  2. Üstadım şu güzelim konuyu seo sitelerinde arayıp gezi sitesinde bulmak çok acı bir durum. Herkes yazmış bir şeyler ama kimsede net bilgi verememiş. Ezber almış başını gidiyor. Ezberi bozdun

  3. Hocam çok teşekkür ederim. Şu konuyu doğru düzgün anlaşılır bir şekilde arıyorken denk geldi. All in one seo ayarları hakkında bilen bilmeyen herkes yazmış

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin