Gezilecek Yerler

İstanbul Ağva Gezi Rehberi, Gezilecek Yerler 2020

Ağva, İstanbul ‘un Şile ilçesine bağlı ve geçtiğimiz seçim dönemi beldelikten mahalle statüsüne düşen bir bölgesidir. İstanbul ‘un arka bahçesi dediğim, şehrin Karadeniz kıyısına bağlı, doğası ve manzaralarıyla keyif veren bir yerdir. Ağva kamp yerleri yada trekking uygunluğu ile de ayrı bir avantaj sağlıyor. Ağva ‘nın doğa güzellikleri ve gezi rehberinden bahsettim. Liste sadece Ağva merkezini kapsamakta olup, civar köylerdeki sayısız güzellikten bu makalede bahsedilmemiştir.

Ağva Tarihçesi, Ağva Hakkında

İstanbul ‘un Şile ilçesine bağlı mahalledir. İstanbul ‘un belkide en önemli turizm cenneti. Tarihte Hititlerin, Romalıların, Bizansın, Friglerin ve Osmanlının yaşadığı bu bölge Konya, Karaman ve Balıkesir bölgelerinden gelen Türkmen boylarının yerleşmesiyle bugün ki durumuna geldi. Ağva ve civarı köylerde tarihin kalıntıları kiliseler, mezar taşları, kaleler, mağaralar, dağ değirmenleri gibi birçok tarihi yapı bu coğrafyada mevcut. Göksu nehri ve Yeşilçay deresi arasında kalan bu ufak yerleşim yerinde gezeceğiniz yerler var.

Ağva Nerede? Nasıl Giderim?

İstanbul ‘un Şile ilçesine bağlı bir mahallesidir. Resmi olarak 2019 yılında nüfus müdürlüğünün verilerine göre 1.998 kişidir. İstanbul ‘un Karadeniz kıyısında bulunan Ağva, Üsküdar ‘dan hareket eden ve Altunizade Metrobüs, Ümraniye Merkez güzergahını takip ederek gelen 139A Üsküdar-Ağva otobüsleri ile ulaşım sağlanıyor. Ağva toplu taşıma ulaşımı bu şekildedir. Üsküdar’dan yaklaşık 3.5 saat sürmektedir.

İstanbul: Ağva Gezi Rehberi, Gezilecek Yerler

1- Ağva Çarşısı

İçinizde çarşı, mağaza gezenler bir hayli fazla. Hobi haline getirenlerde var. Bu yüzden çarşı hakkında sizlere bilgi vermek istedim. Çarşı sokakları düzlüktür. Ufak tefek mağazalar, lokantalar, cafeler var. Karnınızı doyurmak için ucuz yollu gıda hizmeti arıyorsanız çarşıda bunu yapabilirsiniz. Dere kenarı restaurant yada mekanlar oranla pahalıdır. Ağva çarşısı gezilecek yerler olarak size tarihten bir kesit sunamayız. Herhangi bir şey olmayan ufak bir köy çarşısı gibi düşünebilirsiniz.

2- Ağva Deniz Feneri

Deniz feneri Ağva Plajı yanında bir dalgakıran üzerine yapılmıştır. Buranın tarihteki önemi hakkında çok fazla veri yok. Fakat Ağva ‘ya geldiyseniz burayı görmeden gitmeyin. Ağva deniz feneri setinin üzerinde harika manzaraya sahip denizi, kayalıkları, tepesi size ilham verecektir. Fotoğraf çalışmaları için kesinlikle önerebileceğim bir yerdir.

3- Ağva Gri Balıkçıl Kuşlar
Agva Gri Balikcil Kuslar Nerede

5. başlıkta yer verdiğim aşıklar yoluna giderken sol tarafınızda harabe bir ev göreceksiniz. O harabenin yanında bulunan ufak bir garaj var. Bu açık garaja girdiğinizde tam karşınızda bu kuşları göreceksiniz. Bu kuşların önemi çok büyük. Ağva ‘nın simgesi olan bu kuşlar aslında göçmen kuşlar grubundadır. Fakat bölgeyi öyle sevmişlerki hiçbir şekilde göç etmeyip, belalıları kara bataklar ile savaşmaktadırlar. Ağvanın göçmeyen kuşları ilginç anılarla doludur. Saçları olan bu grip balıkçılları muhakkak görün. İyi fotoğraf makineleriniz varsa lenslerinizi takın ve olabildiğince zoom yapın!

4- Ağva Agave Bitkisi

UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen bu bitki yüzyıl bitkisi olarak bilinir. Genellikle Amerika bölgesinde yetişen bu bitki Türkiye ‘de sadece birkaç tane bulunmaktadır. Bir tanesi sadece Ağva ‘da. Hayatında sadece 1 defa çiçek açan Agave Bitkisi hakkında detaylı bilimsel araştırmamı Agva360.com üzerinden yazdığım makaleyi okuyabilirsiniz. Bu enteresan bitkiyi mutlaka görün ve yazdığım makaleyi okuyun. Çünkü bu makale dünyada ki botanik bahçeleri ile kurduğum temas ile yazılmıştır. İnternetteki kaynakların tamamı yanlış veya eksiktir!

5- Ağva Aşıklar Yolu
Agva Asikar Yolu Nerede

Ağva gezi rehberi nde merkezinden yürüyerek yaklaşık 5 dakika da gidebileceğiniz yerdir. Agave bitkisi hemen bu yolun girişinde solda bulunan park içerisinde bulunuyor. Aşıklar yolu ise bir tarafı Yeşilçay deresi, sazlıklar ve ahşap iskeleler, bir diğer tarafı ağaçlık ve oturma alanları olan 1km uzunluktaki trafiğe kapalı yürüyüş yoludur. Bu yolda sevdikleriniz ile dolaşabilir, güzel fotoğraf çalışmaları yapabilirsiniz.

6- Ağva Bayraklı TepeAgva Bayrakli Tepe Nerede

Ağva ‘nın merkezinde bulunmaktadır. Türk bayrağını gördüğünüz tepenin ismine Ağva Bayraklı Tepe denir. Tabi resmiyette böyle bir isim yok. Yöre halkının verdiği isimdir. Askeri bölge olmasına rağmen tepeye çıkabileceğiniz bir patika yol vardır. Her yaş grubundan insanlar kolaylıkla, yorulmadan çıkabilir. Tam lokasyonu olarak Ağva Manolyam Hotel ile karşıyadır. Sırtınızı bu otele verdiğiniz zaman tam karşınızda kalır. Göksu nehrinin Karadeniz ile birleştiği noktayı en net şekilde görebileceğiniz yerdir.

7- Ağva Beyaz Kum Zambağı
Agva Beyaz Kum Zambagi Nerede

Ağva ‘nın doğa güzellikleri arasında yer alır. Bu çiçeğin önemi ise sadece kumda yetişiyor olmasıdır. Karadeniz kıyılarında görebileceğiniz bu bitkiyi yerinden sökmenin cezası onbinlerce liradır! Sakın koparmayın, üzerinizde bulundurmayın. Beyaz rengi, sarı kumu ve deniz bütünlüğü ile Beyaz Kum Zambak size harika makro çekimler yapmanıza olanak tanır. Kum zambağı Bayraklı tepeden plaja doğru indiğinizde karşınıza çıkmaya başlar!

8- Ağva Kilimli Koyu
Agva Kilimli Koyu Nerede

Ağva gezi rehberi denildiği zaman ilk aklımıza gelen yerlerden birisidir. Buranın manzarası gerçekten şahanedir! Ağva kilimli koyu merkeze yaklaşık 2km uzaklıktadır. Bu bölgede kayalıklar, plaj ve trekking parkuru bulunmaktadır. Ayrıca Kilimli Koyu Kamp bölgesi olarakta yoğun olarak tercih edilmektedir. Kamp için plajda ücretli ama hizmet kalitesi çok düşük pahalı bir camping var. Günlük 80-100 arası gibi fahiş fiyat uygulaması vardı 2019 yazında.

9- Ağva Kilimli Koyu Trekking Parkuru
Agva Kilimli Trekking Parkuru Nerede

Eğer doğa yürüyüşlerini seviyorsanız bu trekking parkurunu değerlendirebilirsiniz. Yaklaşık 4km uzunluğundaki parkur işaretlenmiştir. Parkur boyunca uçurum, deniz, kayalık, mağara, orman gibi ekstra güzellikler ile karşılaşacaksınız. Eğer 5 ve üzeri grup haline gelirseniz Instagram üzerinden @RotasizBirGezgin adresine DM atın. Sizlere keyifli bir rehberlik yapayim.

10- Ağva Deniz Radarı
Agva Deniz Radari Nerede

Yapı olarak bölgenin en eski tarihine sahiptir diyebiliriz. Ağva deniz fenerinden karşıya baktığınızda gördüğünüz deniz feneridir. Aynı yerde iki adet fener var. Bunlar aslında radar olarak kullanılmıştır. Deniz kenarında olan radar zamanla zemininden ayrılmıştır. Bu yüzden uzaktan baktığımızda yamuk bir şekilde görüp, İtalya ‘nın Pisa kulesine benzemiştir. Tabi o kadar yüksek değil. Buraya sadece Ağva Trekking parkuru üzerinden ulaşabilirsiniz.

Ağva Rehberliği

Yaklaşık iki aydır Ağva ‘da yaşıyorum. Ağva ‘ya yerleştim diyebilirim. Eğer sizlerde buralara gelmeyi düşünüyorsanız ve burada bir rehbere ihtiyacınız varsa bana ulaşabilirsiniz. Sizlerle Ağva sokaklarında, dağlarında vakit geçirebileceğimiz kadar vakti her zaman gezgin arkadaşlarıma vardır. Burada belirtmediğim ekstra kamp alanları, gezi ve trekking rotaları da vardır. Yani normal şartlarda 1 günde bitireceğiniz Ağva aslında 3-4 gün gezmeden bitmez! Ağva gezi rehberi olarak sizlerle vakit geçirmek isterim. Ayrıca bu bölgede otel, butik konaklama düşünüyorsanız sizlere yardımcı olabilirim. Ağva ‘nın tadını doğru işletmelerde konaklayarak çıkartabilirsiniz.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu