Haberler

Salda Gölü Makineler Girdi, Millet Parkı, Toki Neler Oluyor?

Türkiye’nin en önemli noktalarından birisi olan Salda Gölü ‘nün imara açılmasından sonra dün itibariyle iş makinelerine teslim oldu. Türkiye ‘nin Maldivleri olarak tanımlanan turizm cennetinde artık son noktaya gelindi. Özellikle çevre ve doğa derneklerinin fiziksel ayaklanmalarının gerçekleşmemesi için koronavirüs dönemini fırsat bilen doğa katilleri çalışmalara böyle başladı.

Salda Gölünde İnşaat Başladı

13 Nisan itibariyle kumsala sokulan iş makineleri ve kepçeler sahil bandında yaptıkları çalışma ile kumsalı talan ettiler. Burdur ‘un Yeşilova ilçesinde bulunan ve binlerce yıldır doğal güzelliğini koruyan Salda Gölü, geçtiğimiz aylarda imara açılmıştı. Dün Salda Gölü ‘nden bir video paylaşarak duruma tepki gösteren CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, “Ziyarete kapatılan, doğallığına dokunmayacağız dedikleri Salda Gölü’nü corona salgını gerekçe gösterilerek iş makineleriyle katletmeye başladılar. Açıkça ranta, sermayeye güzelim Salda Gölü peşkeş çekiliyor” ifadelerini kullandı.

Salda Gölü Millet Bahçesi Oluyor

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Millet Bahçesi projemizle Salda Gölü’nün doğal güzelliğini koruyacağız, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz. Burada tek bir çivi dahi çakılmaması için bu projeyi gerçekleştiriyoruz” açıklamasında bulunmuştu. Türkiye ‘nin saçma sapan millet parkları projeleri ile doğal güzelliklerini yitirmesi elbette kabul edilecek

Salda Gölü Sermaye ve Rant ‘a Kurban Edildi

Salda Gölü’nün sermayeye ve ranta peşkeş çekildiğini belirten Göker, şu ifadeleri kullandı:

* ‘O kumlara dokunulmayacak, basılmayacak, basılırsa özelliğini kaybedecek’ şeklinde bilim adamlarının onca açıklamalarına rağmen buraya iş makineleriyle girmelerini aklımız almıyor.
* Ayrıca bunu mantıkla bağdaştıramıyoruz.
* Açıkça ranta, sermayeye güzelim Salda Gölü peşkeş çekiliyor.
* Buna karşı toplumun reaksiyonuna, örgütlenmesine karşı olarak da corona pandemisi gerekçe olarak sunuluyor vatandaşa.
* Bu konuda tüm çevrecileri duyarlılığa davet ediyoruz. Dedi

Salda Gölü Hakkında

Burdur merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta olan Salda Gölü, şehrin batısında Yeşilova ilçesindedir. Yerel halkın ”Saldivler” olarak tanımladığı göl, Maldivleri görmeyenler tarafından da ”Türkiye’nin Maldivleri Salda Gölü” olarak tanımlanır.

Ülkemizin en derin ve temiz özelliklere sahip olan göllerinden birisidir. Deniz seviyesinden yüksekliği ise 1140 metredir. 44 km² yüz ölçümüne sahip olan Salda Gölü, özellikle dört mevsim turizm canlılığı olan bir noktadır. Antalya, Denizli ve Pamukkale güzergahlarında tur organizasyonu yapanların rotasında yer alır. Gölün bazı noktalarda 185 metreye kadar derinleştiğini söylemek mümkün.

Salda Gölü Gerçekleri

Türkiye ‘nin en derin gölü olarak bilinen Salda Gölü, 1.derece sit alanı olmasına rağmen imara açılmıştır. Yerel yönetim ve genel yönetimin rant kapısına çevirip millet bahçesi yapmak uğruna talan ettiğini görmek mümkün. Salda gölü neden turkuaz diye birçok kişinin merak ettiğini söylemek mümkün. Gölün dibinde bulunan mineral madenleri gölün renginde farklılık yaratıyor.

Salda Gölü, Hint Okyanusu ‘nda ada ülkesi olan Maldivlerin turkuaz denizlerini andırıyor. Göl tabanında bulunan stromatolit ismindeki bakteriyel kökenli beyaz mineral kayaçlar sayesinde göl turkuaz, beyaz renklerini almaktadır. Arkaik dönemde oluşmaya başlamış ve halen de işlevselliğini yitirmeden bu mineralleri üretmeye devam eden Salda Gölü, ayrıca ülkenin en tehlikeli göllerinden birisidir. Göl tabanında bulunan bu minerallerin cilt sağlığına faydalı olduğu bilinir. Bu sebeple çamur banyosu yapanları görmek mümkün.

Salda Gölü kıyılarının topoğrafyası ise Mars yüzeyi ile şaşırtıcı bir benzerliğe sahip. Göl tabanı ve çevresi dünya üzerinde Mars ile benzerliği bulunduğu söylenen merkezlerden birisidir. Kapalı havza gölü olarak nitelendirdiğimiz Salda, tabanında bulunan yüksek magnezyum içerikli beyaz kayaçların Mars’ta da bulunması nedeniyle zamanında Mars benzetilmesiyle gündeme gelmişti.

2019 Yılında Belediye Araçlarına Otostop Çektim

2019 yılının bahar ayında yani yaklaşık 1 yıl kadar önce, İstanbul ‘dan Fethiye ‘ye gitmek üzere çıktığımız otostopta resmi plakalı bir araca bindim. Bölge belediyesinden olduklarını tahmin ettiğimiz araç Bizi Yeşilova Karamanlı sapağından alarak Tefenniye kadar götürdüler. 2 arkadaş olarak yaşadığımız bu otostoptan sizlerle birkaç diyalog paylaşmak istiyoruz. VIP Minibüs ile bizi araçlarına alan 2 kişi bize Burdur’a hoşgeldiniz, beğendiniz mi gibi sorular sordular. Diyalogları soru cevap röportajı olarak paylaşıyorum.

Araç: Burdur ‘a hoşgeldiniz şehrimizi beğendiniz mi?
Rotasız: Burdur bizim için önemli bir noktadır. Güney bölgesine giderken otostop ile genellikle tercih ettiğimiz bir yer. Merkez veya diğer tüm ilçelerini bilir ve severim. Çevre esnafı, müzelerin görevlileri hepsi tanır ve her geldiğimde çaylarını çorbalarını esirgemezler. Onlar bizim için ülkenin en temiz insanları, bizler onlar için ülkenin en sıradışı insanlarıyız.

Araç: Salda hakkında ne düşünüyorsunuz?
(Aslında bu sorunun geleceğini bildiğim için bir önceki cümlelerimde altyapı hazırlıyordum. Ve resmi bir araçta olduğumuzu hiçbir şekilde yansıtmadan sıradan birileriymiş gibi davrandım)
Rotasız: Salda Gölü çok güzel ama artık gitmiyorum hiç kimseyi de gitmesi için teşvik etmiyorum. Çöplüğe dönmüş, bakımsız, keyifsiz bir yer olmuş. Dünyanın dört bir yanından gezgin veya turist arkadaşlarım Salda dediklerinde gitmeyin diyorum!

Araç: Salda Türkiye ‘nin maldivleri böyle bir güzelliği önermemenize şaşırdım.
Rotasız: Hiç Maldivlere gittiniz mi? Oradaki kurallar hakkında bir fikriniz var mı?

Araç: Hayır hiç gitmedim.
Rotasız: Gitmediğiniz, görmediğiniz bir yeri Maldivlere benzetmeniz yanlış. Maldivlerde çöp yok, sigara izmariti atan yok, sahillerde buna karşı önlem alınarak görevliler koyulmuş. Bu yüzden gerçek Maldivlere gidip görülmesini öneriyorum.

Araç: Önümüzdeki yıl orası ile ilgili çalışmalar olacak ve hepsine önlem alınacak. Millet bahçesi yapılacak. Yeniden dizayn edilecek.
Rotasız: Hayır bu kabul edilemez. Bu sefer temizlik sorunlarından çıkar ve küresel tavıra döner. Sit alanlarında rant olmaz, tesis olmaz, belediye olmaz. Belediye çalışanları olur. Ve elinde makbuz koçanı sadece ceza yazmaya yönelik personeller olur.

TOKİDEN BİR ANLAMSIZ AÇIKLAMA GELDİ

Başta Twitter olmak üzere sosyal medya ‘da hızla yayılan #SaldaGölüneDokunma ve #SaldaGölü tagleri sonrası anlamsız, yanlış, çelişkili bir açıklama akşam saatlerinde geldi. Toki tarafından yapılan açıklama aşağıdaki gibidir.

Salda Gölü Toki Açıklaması Twitter

Yüklenici firmanın şantiye alanı ve otopark bölümünde arazi düzenlemeleri yapıldığını ve koruma alanı güvenlik mesafesi uzağında olduğunu söylüyor. Fakat öncesinde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Millet Bahçesi projemizle Salda Gölü’nün doğal güzelliğini koruyacağız, çevresinde herhangi bir yapılaşmaya asla izin vermeyeceğiz. Burada tek bir çivi dahi çakılmaması için bu projeyi gerçekleştiriyoruz”  diyerek bu açıklamayı zaten çürütüyor.

Yüklenici firmanın kontrol dışı, kafasına göre gidip düzenleme yapmasının mümkün olmadığı, TOKİ tarafından yönlendirilmiş olma ihtimalinin daha yüksek olduğu, gerekli soruşturma ve uzaklaştırmalar gerçekleştirildi denilmesinin ise danışıklı dövüş olduğu kanaatindeyim. Sosyal medya üzerinden tepkiler artıyor!

Salda Gölü Twitter Tepkileri

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu