Otostop İle Yolculuk Güvenli mi? Püf Noktalar

Otostop Çekmenin Püf Noktaları

4946
Guvenli Otostop Nasil Cekilir
- Sponsor Reklam 1 -

Otostop ile yolculuk yapmak birçok kişinin kafasında olumsuz soru işaretleri bırakıyor. Güvenlik açısından tedirginlik duyan birçok kişinin kendilerince elbette haklı yanları olabilir. Aracına alan her şoför kadar araca binen otostopçu da tedirgin olabilir. Birbirini tanımayan insanların bir araya geldiği bu aktiviteyi sizler için biraz detaylandırdım. Otostop yolculuğu yapmanın püf noktaları var. Unutmayın ne sizler maceraperestsiniz ne de aracına bindikleriniz kötü insanlar!

Otostop Nedir? Ücretsiz Ulaşım mıdır?

Otostop, detaylarıyla dikkat edilmesi gereken profesyonel bir yolculuk modelidir. Ücretsiz yada beleş seyahat değil, bir felsefedir. Otostop çekmek basit bir el kaldırma işlemi de değildir. Aynı zamanda araç sahibine güven hissettiren bir işarettir. İşte tam da böyle güven dolu bir işaretin püf noktası ile başlamak gerekiyor.

Otostop Çekmenin Püf Noktaları

  • Parmak Kaldırmak : Her şey basit görünen bir parmak kaldırma ile başlar. Bunun bir şekli yoktur ama görünülür kılabilmek adına olabildiğince dik ve düz tutmakta fayda var. Özellikle yüksek araçlarda da kolunuzu olabildiğince havaya kaldırmanız sizin yararınıza olabilir.
  • Selamlaşmak İyidir : Aracına bindiğiniz kişi sizi tanımıyor ve güven sorunu olabilir. Araca bindiğiniz zaman emniyet kemerinizi taktıktan sonra elinizi uzatıp tokalaşın ve kendinizi tanıtın. Unutmayın ki ilk iletişim bütün yolun yükünü alır. İnsanlar kendilerini tanıtan insanlara karşı çok daha duyarlıdır.
  • Yol Arkadaşınızı Tanıyın : Bindiğiniz araçtaki insanlar ile sosyalleşin. Onu rahatsız etmeyecek sıradan kişisel sorular ile başlayabilirsiniz. Binek araç ise ”nereden geliyorsunuz”, ”ne tarafa gidiyorsunuz” gibi sorular muhabbetin yönünü tayin edecektir. Tatil mi?, ziyaret mi? şeklinde devam edilebilir. Basit ama etkili diyaloglardır.
  • Siyaset Diyaloğuna Girmeyin : Günümüzde maalesef ki birçok ayrışma siyasi durumlardan çıkmaktadır. Siz ne sağ, ne sol yoldasınız. Unutmayın birçok kişi siyasi görüşlerde fikir ayrımcılığı yaşayıp ters tepki verebilir. Bu yüzden her ne olursa olsun tarafınızı belirtmeyin! Otostop nasıl çekilir sorusuna kısmi yanıt verdik. Devam edelim.
  • Araçta Uyumayın : Her ne olursa olsun araçta uyumayın! Bunun birkaç nedeni var. Öncelikle güvenlik her zaman önemlidir. Nerede olduğunuzu, nereye vardığınızı takip etmenizde fayda var. Bir diğer neden ise otostop ile bindiğiniz araç otel odası değil. Şoförün yanında uyumanız kazaya sebep olabilir. Yada şoför açısından sinir bozucu bir hal alabilir. Sizi ulaştırmak için değil, yol arkadaşı olup sohbet etmeniz için aracına almış olabilir. Yani her halükarda uyumayın! Eğer otostop çekerken yalnız değilseniz dönüşümlü olarak uyuyabilirsiniz. Özellikle gece otostoplarında tır, kamyon gibi araçlar uyku sorunlarını atlatmak için sizi misafir eder. Uykusuz şoförlerin yanında önde, arkada hiçbir şekilde uyumayın. Unutmayın ki şoförde güvenliği için sizleri sürekli izleyecektir. Uykulu haliniz göze çarpar ve kazaya sebebiyet verebilirsiniz.
  • Otostop Takip Sistemi Kullanın : Özellikle whatsapp üzerinde canlı konum izleme alternatifi çoğu zaman olumlu sonuçlar getirir. Interturkey Otostop Takip Merkezi bunun bir örneği. Saat başı güncel konumunuzu grupta yada bir arkadaşınızla paylaşarak sizi takip etmesini isteyebilirsiniz. Sizin hangi güzergahta olduğunuzu canlı bir şekilde görebilir. Araç durduğunda, anlamsız bir yöne gittiğinde canlı konumdan görülür.
Bu İçeriği Puanlayın
- Sponsor Reklam -

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin