Haberler

Tunceli Müzesi Resmen Açıldı-Tunceli Müzeleri

Tunceli Müzesi olarak Tunceli müzeleri arasında yerini alan ve resmi olarak kabul edilen ilk müze özelliğini taşıyan müze, 25 Aralık 2020 tarihinde ziyarete açıldı. Alman ve Avusturyalı mimarlar tarafından 1935 yılında yapımına başlanan ve 1937 yılında biten bugünün müzesi aslında askeri kışla olarak inşa edildi.

Tunceli Müzesi Tarihçesi Kısaca

Askeri kışladan bugün ki müze hayatına dönüş yapılan bina geçmiş yıllarda askeri kışla olarak kullanıldı. Alman ve Avusturyalı mimarların ortak çalışması ile tasarlanan bina 1935 yılında yapılmaya başlandı. Yapımı 2 sene süren kışlanın tamamlanması ise 1937 yılını buldu. 1949 senesine kadar askeri kışla binası olarak kullanılan yapı, Mili Savunma Bakanlığı himayesinden ayrılarak Maliye Bakanlığı ‘na devredildi. 1990 ‘lı yıllara kadar bakanlık bu binayı memur lojmanları olarak kullandı.

Tunceli Müzesi Nerede Nasil Giderim

2015 senesinin Şubat ayına kadar 65 aile bu askeri kışlada yaşıyordu. ”Erken Cumhuriyet Dönemi” özelliği bulunan bina Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından 14.07.2005 tarih ve 142 no’lu kararı ile tescillenerek restorasyona başlandı. 2015 yılında başlayan restorasyon ise 2020 yılında biterek, 25 Aralık 2020 tarihinde ziyarete açıldı.

Tunceli Müzesi Nasıl Bir Yer

Tunceli gezilecek yerler arasına alabileceğimiz bir yeni yer daha diyebiliriz. Yaklaşık 5.500 metrekarelik bir alana sahip olan Tunceli Müzesi, kuzey cephesi 3 katlı, doğu ve batı cepheleri 2 katlı olarak inşa edilmiş. Ayrıca müzenin 800metrekare büyüklüğünde bir avlusu var. Avluda konser, tiyatro, konuşma vb. etkinlikleri gerçekleştirebilecek yeri de mevcut. Kare bir yapı içerisinde aynı zamanda konferans alanı, sergi alanı, kütüphane, teşhir salonları, toplantı alanı ve depo alanları mevcut.

Müzenin Eserleri Nedir?

Müzenin genel olarak eserleri Arkeolojik, dini ve etnografya üzerine. Tunceli bölgesinde çıkarılmış Paleolitik dönem, Türk-İslam dönem eserleri mevcut. Grek döneminden Osmanlı dönemine ait sikkeler Etnografya alanında yer alıyor. Tunceli geleneksel yaşamına ait eserlerde mevcut. İnanç bölümüne baktığımızda ise Alevilik üzerine bilgi panoları, Aleviliğin ritüellerini temsil eden canlandırmalara yer verilmiş. Cumhuriyet dönemi teşhir salonunda ise şehrin yakın dönemini canlandıran çeşitli belgeler, eserler mevcut. Envanterde yaklaşık 1540 eser bulunuyor. Şuana dek bu eserlerin sadece 700 civarı sergilenmiş.

Tunceli’nin İlk Müzesi

Bu müze ile birlikte Tunceli ilk resmi müzesine kavuştu. Bugüne dek müzesi bulunmayan şehrin eserleri en yakın yer olan Elazığ ‘da sergileniyordu. 25 Aralık 2020 tarihi itibariyle ziyaretçiye açılan müze ile birlikte Tunceli’nin turizm alanında büyük bir adım attığını söylemek mümkün.

5/5 - (19 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu