Haberler

Bayburt Kalesi Beyaza Büründü – Gezilecek Yerler

Bayburt Kalesi ilkbaharın ortasında beyaza bürünerek harika bir atmosfere kavuştu. Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan Bayburt Kalesi ziyaretçilerine duyurulur.

Türkiye’nin En Büyük 3. Kalesi

Yerleşim alanı bakımından Türkiye’nin en büyük üçüncü kalesi olma özelliğine sahip Bayburt Kalesi, ilkbaharda etkili olan karla beyaza büründü. Kent merkezinin kuzeyindeki yalçın kayalıkların üzerinde asırlar önce inşa edilen kale, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptı.

Bayburt Kalesi İlkbaharda Karla Kaplandı

Tarihi kaynaklarda, “Çinimaçin Kalesi” olarak adlandırılan kale, 3 kilometre uzunluğa sahip, yüksekliği 30 metreyi bulan sur duvarlarıyla kentin en önemli yapıları arasında yer alıyor. Tarihi İpek Yolu güzergahında bulunan ve 150 bin metrekare üzerinde kurulu kale, ilkbaharda bölgede etkili olan karla kaplandı. Yağış sonrası beyaza bürünen kale ve çevresi, dronla görüntülendi.

Bayburt Kalesi Tarihçesi

Bayburt ilinin merkezinde yer alan bir kaledir. Tarihi kaynaklarda kaleye ilişkin net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak yapılan araştırmalar ve kalenin mimari özellikleri, kaledeki yapıların Orta Çağ dönemine ait olduğunu göstermektedir. Kalenin doğu-batı doğrultusunda uzunluğu 150 metre, en geniş yeri ise 50 metre kadardır. Kalenin üç kapısı bulunmaktadır. İç kısmında birçok yapı kalıntısı bulunmaktadır. Bu yapıların hamam, kilise ve çeşme olduğu tahmin edilmektedir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde de kullanılmıştır. 16. yüzyılda yapılan bir seyahatnamede, kalede Osmanlı askerlerinin konakladığı belirtilmektedir. Kale, 19. yüzyılda Rus işgali sırasında kullanılmış ve savunma amaçlı olarak kullanılan bazı yapılar da o dönemde inşa edilmiştir. Günümüzde Bayburt Kalesi, turistlerin ilgi odağı olan tarihi bir yapıdır. Kale, 1979 yılında koruma altına alınmış ve restore edilmiştir.

Bayburt Gezilecek Yerler

  1. Bayburt Kalesi: Şehrin merkezinde yer alan tarihi bir kaledir. Kale, Orta Çağ döneminden kalma yapılarıyla dikkat çekmektedir.
  2. Ulu Camii: 12. yüzyılda yapılan Ulu Camii, Bayburt’un en önemli tarihi yapılarından biridir. Camii, Selçuklu mimarisinin güzel örneklerinden biridir.
  3. Küçük Ayasofya Camii: 13. yüzyılda yapılan Küçük Ayasofya Camii, Bizans dönemine ait bir kilise iken daha sonra camiye dönüştürülmüştür.
  4. İspirtohane Kervansarayı: 17. yüzyılda yapılan İspirtohane Kervansarayı, tarihi İpek Yolu üzerinde bulunmaktadır. Kervansaray, tarihi dokusu ve mimari özellikleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.
  5. Çaltepe Kayak Merkezi: Bayburt, kış turizmi için oldukça uygun bir bölgedir. Çaltepe Kayak Merkezi, doğal güzellikleri ve kaliteli pistleri ile kayak severlerin ilgisini çekmektedir.
  6. Korgan Köprüsü: 11. yüzyılda yapılan Korgan Köprüsü, Bayburt’un en önemli tarihi yapılarından biridir. Köprü, doğal güzellikleri ile birleşerek ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.
  7. Aydıntepe Mağaraları: Bayburt’a yakın olan Aydıntepe ilçesinde bulunan Aydıntepe Mağaraları, doğal güzellikleri ve ilginç oluşumu ile ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

Bayburt ‘ta gezilecek yerler bunlarla sınırlı değildir. Doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle Bayburt, ziyaretçilerine unutulmaz bir gezi deneyimi sunmaktadır.

 

5/5 - (17 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu