Gezilecek Yerler

Su Basar Çayır Ekosistemi Balıkdamı – Eskişehir Gezilecek Yerler

Eskişehir Gezilecek Yerler

Ülkemizin en güzel yerlerinden birisi olan Eskişehir gezilecek yerler açısından oldukça zengin. Ama öyle bir yer var ki bugüne dek birçok kişinin gözünden kaçan ve son zamanlar popülerleşmeye başlayan Balıkdamı kuş cenneti Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından birisidir.

ESKİŞEHİR ÜCRETLİ VE ÜCRETSİZ KAMP ALANLARI HARİTASI

Eskişehir Balıkdamı Kuş Cenneti Nerede?

Sivrihisar ilçesinin güneyine yaklaşık 30km uzaklıkta bulunan Balıkdamı Kuş Cenneti Ahiler, Kurtşeyh, Ertuğrul ve Göktepe Köyleri arasında küçük gölet ve büyük sazlıklardan oluşuyor. Toplamda 30 bin dönümlük (1470 hektar) bölümü kaplayan Balıkdamı, şimdiden Türkiye’nin Amazon Ormanları olarak tanımlanmaya başladı. Tabi ki Maldivleri görmeden Saldayı popülerleştiren zihniyet şimdide Amazon ormanlarını görmeden Balıkdamı kuş cennetini popülerleştirmeye çalışıyor. Yaklaşık 5 km genişliği ve 20 km uzunluğu bulunuyor.

Balıkdamı Kuş Cenneti İsmi Nereden Geliyor?

 

Eskisehir Sivrihisar Gezilecek Yerler Balikdami Kus Cenneti

Asya’da yaşayan yabancıl su kuşlarının batıdaki son durağıdır Balıkdamı. Ülkemizin sayılı sulak alanlarından birisi olan bu bölge, kuzey ve güney ülkelerinin arasında mevsimlik göç eden kuşların önemli bir konak noktasıdır. Göçmen kuşların konakladığı sulak alanlarda ise balık oranı yüksektir.

Yöre halkı balıkların üreme ve yaşam alanı olarak oluşturmasıyla bu bölgeye Balıkdamı denildiği düşünülüyor. Özellikle Sakarya Nehri ‘nin balık açısından en önemli yerlerinden birisidir. Tatlı su balıklarının yaşam şartlarını bu bölge fazlası ile karşılıyor. Türkiye’nin bir çok sulak alanı fabrika atıkları, çevresel olumsuz faktörler ve insanların çöplüğe çevirmesi ile kirlenirken Balıkdamı su kalitesi ve çevresel faktörler açısından çok daha iyi durumdadır.

ESKİŞEHİR MESİRE ALANLARI LİSTESİ

Balıkdamı 2.derece Sit Alanıdır

1980 senesinde 2.dereceden doğal sit alanı, 1994 yılında ise yaban hayatı koruma sahası olarak ilan edilmiştir. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ‘nin biyoloji bölümünde öğretim görevlisi olan Dr.Muharrem Karakaya tarafından yapılan çalışmalarda bölgenin birçok kuş türüne ev sahipliği yaptığı tespit edilmiştir. Dünyanın en çok kuş türlerini barındıran ülkeler arasında önde gelen İngiltere ülke genelinde 400 üzeri kuş türünü tespit etmiştir. Türkiye’nin genelinde ise kuş türü sayısı 507 ‘dir. Balıkdamı Kuş Cenneti bu rakamın 256 tanesine ev sahipliği yapıyor. Yani ülke genelinde görülen kuş sayısının yarısından çoğu Eskişehir’de.

Su Basar Çayır Ekosistemi Balıkdamı

İç Anadolu bölgesin genellikle karasal iklime sahipken, Eskişehir çok daha ılıman bir şehirdir. Şehrin önemli kaynaklarından birisi olan Göksu Düdeni ise suyun kaynadığı noktadır. Bu çayırlık alan Sakarya Nehri ‘nin Göksu Deresi ile birleştiği yerde karstik ve düz bir yapıya sahiptir. Suyun uzun süre kuraklaşmamasının nedeni ise bataklık ile sazlıklardır. Dünya’da çok nadir görülen bu özel ekosistemin ise adı ”Su Basar Çayır Ekosistemi” dir.

Su basar çayır ekosistemleri olarak tanımlanan yerlerin en büyük özelliği ise herhangi bir göl yada nehire göre oranla daha fazla kuşa ev sahipliği yapmasıdır. Sazlık alanlar kuşlar için üreme ve barınma açısından son derece önemlidir.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu