Gezgin Rehber

Doğru Kamp Ekipmanı Nasıl Seçilir? Püf Noktalar

Doğru kamp ekipmanı seçimini yapabilmek için ekipmanların özellikleri harici hangi malzemelerden üretildiği ile başlar. Kullanmamız gereken ekipmanların kalitesini bu şekilde anlayabiliriz. Sonrasında ise çeşitli faktörleri göz önünde bulundurmakta fayda var. Bunların tamamını başlıklar halinde incelemek gerekirse;

Ekipman Hangi Malzemeden Üretildi?

Temel kamp ekipmanları nelerdir dediğimizde çadır, mat ve uyku tulumu diye düşünürüz. Elbette sadece bunlar değil ama temel ihtiyaçlar üzerinden kullanacağımız ekipmanları tanımak gerekir. Örneğin bir çadır alıyoruz ve bu çadırın bize uygunluğunu bilemeyebiliriz. Cilt rahatsızlığı olan kişilerin mutlak suretle çadır seçimi yaparken çadırın bu özelliğinin olup olmadığını bilmesi gerekir. UV ışınlarını minimuma indiren kumaştan imal edilen bir çadır her koşulda önemlidir. Uyku tulumu nasıl olmalıdır diye düşünecek olursak uyku tulumları genelde ucuz tekstil malzemesi, kaz tüyü ve elyaftan oluşur. Kaz tüyüne alerjiniz varsa kullanamazsınız. Bütün ekipmanların kullanım alanlarına özel olarak üretildiği malzeme vardır. Bu yüzden dikkat etmekte fayda var!

Hangi Mevsimde Kamp Atacağız?

Bir diğer önemli etkende hangi mevsimde kamp atacağımızdır. Kamp atacağımız mevsime göre ekipman tercihi yapmalıyız. Örneğin yaz aylarında geceleri serin geçen bölgelerde uyku tulumunun içerisine gireriz. Genellikle ülke genelinde 10 derecenin altında düşmez hava durumu. Bu yüzden de örneğin Husky anapurna -28 uyku tulumu ile yazın kamp atılmaz. Sürekli fermuarı açıp kendimizi havalandıracağımız için üşütme durumu söz konusu olur.

Hangi Bölgede Kamp Atacağız?

Tüm mevsimlere özel ekipman tercihi yapmak bizim için olumlu olacaktır. Kış ekipmanları ile yaz aylarında, yaz ekipmanı ile de kış aylarında kamp atmak bizi yorar. Örneğin rüzgar şiddeti yüksek olan bir yerde Arpenaz 2 Yeşil çadır ile kamp atılmaz. Ne kadar gerginliği korursanız koruyun ek önlemler almanız gerekir. Üretilen çadırın polleri, çadırın eğimleri saatte 50km üzeri esen bir rüzgara çok uzun süre dayanmaz. Yada yaz aylarında plaj kampı yapacaksanız Arpenaz 3 Fresh&black çadır gibi mutlak suretle teflon kaplama olan çadırlar tercih edilmelidir.

Günümüzde gelişi güzel olarak ekipman seçerek yola çıkıyoruz. Kimimiz mecburiyetten, kimimiz bilgisizlikten. Ama hiçbir zaman unutulmaması gereken temel kurallar vardır. Özellikle güvenlik konusunda emin olamadığımız bakir alanlarda, şehir merkezine uzak bölgelerde, rakımı yüksek tepe yada dağlarda kamp atarken doğru ekipman seçimi çok önemlidir. Hayat kurtaracak kadar önemlidir. Bunu en iyi zorda kaldığınız zaman anlayacaksınız yada bilinçli bir şekilde kendinizi doğaya bırakırken riskleri minimuma indirmek için doğru kamp ekipmanı seçeceksiniz.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu