Gezilecek YerlerMüzeler

Yozgat: İki Asırlık Basilica Termal ”Kral Kızı Hamamı”

Ülkemizin dört bir yanında asırlık tarih gün yüzüne çıkartılırken kimisi sıradan kötü bir restorasyon ile gerçekleşiyor. Yozgat Kral Kızı Hamamı nasıl bir yer? Restorasyonu ne zaman ve ne şekilde yapıldı? Ulaşım bilgileri, adresi ve aklınıza takılacak birçok sorunun yanıtını vereceğim. Yozgat gezi rehberi arasında mutlak suretle listeye alınması gereken muhteşem bir yapı sizleri bekliyor olacak.

Yozgat Kral Kızı Hamamı Nerede?

Yozgat ‘ın Sarıkaya ilçesindedir. Kaplıcalar mahallesi lokasyonunda bulunan bu tarihi Roma Halk Banyosu, 2 bin yılı aşkın bir tarihi olduğu düşünülmektedir. Tarihte birçok bilgi bulunan bu hamamın tarihi dokusu kadar görüntüsü de sizleri mest edecektir. UNESCO Dünya mirası listesi içerisinde de yerini alan bu eser tarihte Basilica Therma olarakta bilinir. 2.yy.’dan beridir aktif olarak kullanılmaktadır. Tabi Unesco’nun geçici listesinde olduğunu da bilmek gerekir.

Yozgat Kral Kızı Hamamı Gezilecek Yerler

Yozgat Kral Kızı Hamamı Tarihçe

2.yy itibariyle kullanılan bu bölge yakın zamanda kültür varlıklarına kazandırılmıştır. Çok uzun bir tarihçe olduğundan birçok kaynak bulmak mümkün. Tarihi ile ilgili Kültür Bakanlığı tarafından verilen bilgiler ise şöyle.

Kayseri ‘de ikamet eden Roma krallarından birisinin kızı çaresi olmayan bir hastalığa yakalanıyor. Dönemin en iyi hekimleri ellerinden gelen tüm tedavileri uygular fakat başarılı olamaz. Güzelliği ile dillere destan bu kız her geçen gün hastalığı yüzünden zor hayat şartlarıyla yüzleşir. Bir süre sonra ayakları tutmayan Kral Kızı yürüyemez. Sazlık ve bataklık bir bölge olan Sarıkaya ‘da ufak bir gölet oluşmuş. Bugün ki hamamın olduğu yerdir ve kızın rahatsızlığı romatizmadır. Kral küçük kızını son bir çare olarak bu balçık bölgede çıkan sıcak suyun kaynak bölgesine gezsin diye gönderir. Arkadaşları ile zaman zaman çamura giren kral kızı orada kaynayan sıcak termal suyun kendisine iyi geldiğini farkeder. Günler geçtikçe iyileşmeye başlayan kızın düzündeki kütler açılır. Yavaş yavaş adım atmaya başlar. Tamamen iyileşen kızın sağlığına kavuşmasındaki en önemli etken buradaki termal olmuştur. Sonrasında kral bu göletin olduğu yere mermerden bir yaptırarak etrafını büyük kesme taşlar ile çevirtir. Sonrasında tarihte ”Öper” veya ”Hoperi” olarak bilinen şehir bu havuz etrafında kurulur.. Dönemde yaşanan büyük bir deprem sonucu tüm şehir yıkılır ve sadece bu büyük mermerden yapılmış tarihi Kral Kızı Hamamı kalır.”

Yozgat Kral Kızı Hamamı Ulaşım Bilgileri

Yozgat Sarıkaya ilçesinde bulunan tarihi yapıya gitmek çok zor değil. Bu ilçede her ne kadar en büyüğü ve ilgi çekeni Kral Kızı Hamamı olsa da ekstra başka hamamlarda bulunuyor. Kral kızı hamamı ulaşım bilgileri hakkında sizlere şunları söyleyebilirim. Google üzerindeki açık adresi Kaplıca Mahallesi, 66650 – Sarıkaya / Yozgat olarak karşımıza çıkar. İletişim bilgisi olarakta (0354) 212 82 96 no’lu telefon hattı gözükmektedir. Yozgat merkez Sarıkaya arası 95 km ‘dir.

Yozgat şehirler arası otobüs terminalinden her gün hareket halinde olan otobüsler ile bu bölgeye ulaşımı sağlayabilirsiniz. 2019 yılı sonunda 15₺ olan yol ücreti vardır. Bu meblağda değişiklik olacağını unutmayın. Otostop veya özel aracınız ile de bölgeye ulaşabilirsiniz.

Yozgat Kral Kızı Hamamı Şifalı mı?

Günümüzde birçok kaplıcanın özellikle eklem ağrılarına, hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. Lakin önemle bilmeniz gereken en önemli konu %100 işe yarayıp, yaramayacağı konusunda net bir sonuç yoktur. Binlerce insan gitmiş, görmüş, kaplıcaya girmiş ama aralarında şöyle rahatsızdım, böyle ağrım vardı girdim iyileştim diyen göremedim. Yani ben iyileşeceğim kafasıyla gitmeniz her ne kadar biraz sizi motive edecek olsa da kesin bir tıbbi sonuç yoktur. Kültür Turizmi olarak faaliyet gösteren alan Sağlık kategorisinde değildir. Dönemin topraklarındaki verim, mineraller sonucu kralın kızı iyileşmiş olabilir. Kral Kızı Kaplıcaları Şifalı mı sorusuna hiç kimse net bir yanıt veremez.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Seyahat rehberleri ve detaylı blog yazıları sayesinde yeni yerler keşfetmek çok kolay. Sitenin kullanımı pratik ve içerikler oldukça bilgilendirici. Emrah’ın önerileri ise gerçekten harika.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu