Gezilecek Yerler

Kastamonu: Küre Dağları Milli Parkı Valla Kanyonu

Ülkemizin sayılı güzelliklerinden birisi olan Valla Kanyonu, Kastamonu ili, Pınarbaşı ilçesinde yer almaktadır. Muratpaşa köyü içerisinde yer alan ve 3 katlı terası bulunan kanyonda manzaraya, yüksekliğe doyamayacaksınız. Kastamonu gezilecek yerler arasında en önlerde gösterebileceğim bir doğa harikasıdır. Ulaşım, giriş ücreti gibi birçok alanı sizlerle paylaşacağım.

Valla Kanyonu Nerede?

Devrekani Çayı’nın Küre Dağlarının içerisinde yarattığı oyuklar ile oluşan Valla Kanyonu, Pınarbaşı ilçesine 26km uzaklıktaki Muratbaşı Köyü yakınlarındadır. Devrekani Çayı ile Kanlıçay’ın kesiştiği noktada başlayan kanyon Cide ilçesine doğru yaklaşık 10 kilometre uzaklığındadır. Kanyon 800-1200 metre arasındaki yüksekliklere ulaşmaktadır. Dünyanın en derin kanyonu sıralamasında 2.sırada gösterilmektedir fakat bu bilginin netliği tartışılabilir. Birçok yerel kaynakta Dünyanın en derin 2. kanyonu Valla Kanyonu olarak belirtilmiş olsa da Tibet’te bulunan Yarlung Zangbo Daxiagu, 6.000metre, Nepal’de ki Kali Gandaki Gorge tahmini 6000 metre, A.B.D ‘deki Büyük Kanyon 1800metre, Peru’da ki Cotahuasi Kanyonu 3535 metre, Güney Afrika Cumhuriyeti Blyde Nehri Kanyonu ise 1372metre olarak kayıtlarda yer almaktadır. Dolayısıyla derinlik konusunda 1200 metreyi bulan Valla Kanyonu dünya sıralamasında epey geride yer almaktadır.

Valla Kanyonu Nasıl Giderim?

Öncelikle bilinmesi gereken nokta Valla Kanyonu toplu taşıma ile gidilmemektedir. Pınarbaşı ilçesinden Ilıca istikametine giderken soldan Valla Kanyonu tabelasını takip ederek gidebilirsiniz. Kanyon yolu genel olarak düzgün fakat yağmurlu, karlı havalarda çok önerilmemektedir. Bir tarafı uçurum noktasına bakan yolda dikkatli olmanızda fayda var. Aracınızı park edebileceğiniz uygun noktalar var. Valla Kanyonu giriş ücreti veya park ücreti yok. Aracınızı kafeteryanın olduğu yere parkederek 1.5 km toprak, orman yolundan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Ortalama 15dakika sürmektedir.

Valla Kanyonu Nasıl Bir Yer?

Öncelikle muazzam bir manzaraya sahip olduğunu söylemekte fayda var. Son derece korkunç yükseklikte, manzarası keyifli bir yer. Belediye tarafından yaptırılan 3 katlı seyir terasından manzarayı seyredebilir, fotoğraf çalışmaları yapabilirsiniz. Elbette bu seyir terasında dikkatli olmalı, korkuluklardan sarkılmamalısınız. Kanyonun içinden rehbersiz, ekipmansız ilerleyemezsiniz. Mutlak suretle yanınıza rehber almanız gerekmektedir. Valla Kanyonu Seyir Terası rehbersiz faydalanabileceğiniz en iyi noktadır.

Kastamonu Gezilecek Yerler

Şehrin birçok noktasında gezilecek yerler var. Fakat aynı bölge üzerinde ziyaret edebileceğiniz yerler var. Ilıca Şelalesi bunun en önemli örneği. Valla Kanyonu ile arasında ortalama 10km mesafe var. Ilıca Şelalesinden giriş yaptıktan sonra ortalama 3km uzunluğunda yer alan Horma Kanyonu ‘da bu güzergahta değerlendirebileceğiniz en iyi kanyonlardan birisidir.

5/5 - (21 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu