Haberler

İngiltere’den Nepal’e Yürüyen 72 Yaşındaki Gezgin Türkiye’de!

İngiltere asıllı Rosie Swale Pope isimli İngiliz yazar, maratoncu ve gezgin. Sosyal sorumluluklar kapsamında gerçekleştirdiği turunda ara durak olan Türkiye’ye sağ salim geldi. İstanbul’da mola verip 1 hafta dinlenecek olan Rosie, Gürcistan ‘a doğru devam edecek. Bu yolculuğun en güzel yanı ise çocuklara yardım için yürüyor olmasıdır.

Mini Karavanı Çekerek İlerliyor

Rosie, peşinde sürüklediği mini karavan ile eşyalarını taşıyor. Önceki gün İstanbul sınırlarına giren ve Avcılar D-100 Karayolunu kullanarak Şirinevlere kadar geldi. Bakırköy sahil yolu güzergahına devam eden gezgin ablamız Türkiye’de olduğu için mutlu olduğunu söylüyor. Ekipmanlarını arkasında çektiği karavan ile taşıyor. Elbette zor bir durum olsa gerek.

Buraya Kadar 12 Ülke Geçti

İngiltere’den çıktığı yolun ara durağı olan Türkiye’ye gelene kadar tam 12 ülkeyi yürüyerek geçti. Türkiye’ye gelen Rosie Swale Pope, güzergahının Gürcistan olduğunu belirtiyor. Zaman zaman yeşillik alanlarda ve benzin istasyonlarında dinlendiğini belirten gezgin şöyle devam ediyor.

“72 yaşındayım. Çok genç olduğumu düşünüyorum. Bu yolculuğu yapmaktan çok gururluyum. Bunu yapacağıma inanıyorum. Sadece inanmak yeterli bunun için. İki yıl önce eşimi kaybettim. Benim eşim Nepal’e gitmeyi çok istedi, fakat gidemedi. Nepal ’de depremden dolayı insanlar öldü. Evler yıkıldı. Oradaki yetişkinlere ve oradaki çocuklara yardım için oraya gidiyorum. Eşim gidemediği için ben oraya gitmek istiyorum. Yolum inanılmaz güzel. Fantastik ve güzel insanlarla karşılaşıyorum. Kırmızı bir arabayla yolculuk yapıyorum ama sadece arabayla değil; bazen gittiğim ülkelerde arabamı bırakıyorum.”

Türk İnsanlarından Yardımsever Olmayı Öğrendim

Gazete paragrafları arasında Türk insanlarından yardımsever olmayı öğrendiğine dair bir paragraf okuduğunuzda birçoğunuzun güleceği doğrudur. Türkiye’nin yardımsever konusunda en geri kalmış yeri olan İstanbul metropol olmanın zorluğunu gezginlere hissettirir. Bu cümleler İç Anadolu, doğu yada karadeniz bölgesindeyken yapılsaydı doğru diyebilirdik. İstanbul kapısını çalıpta su istediğinizde suratınıza kapanan kapıların şehridir.

“Soğuk havalara nasıl dayanacaksınız? Bu mini karavan sizi koruyacak mı?” sorusu üzerine Rosie Swale Pope, çok güçlü bir kadın olduğunu belirterek, “Çantamda, bagajımda battaniyelerim var. Aynı zamanda Türk çayı var. Onu çok seviyorum.” dedi.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu