Gezilecek Yerler

Dünyada Bir Cennet: Kotisaari Adası! Nerede?, Nasıl Gidilir?

Dünyanın bir köşesinde tam da cennet dediğimiz yerlerden birisidir Kotisaari Adası. Toplam 9 kişinin yaşadığı bu muazzam adanın her mevsimi ayrı bir güzel. Fotoğraflarından da anlaşılacağı üzere büyüleyici bir perspektifi olan ada, Finlandiya’nın Laponya bölgesine yakın bir yerde bulunuyor. Kotisaari Adası’na nasıl gidilir şimdi bu cennetin detaylarına biraz geçelim.

Kotisaari Adası Nerede Yer Alıyor?
Finlandiya Kotisaari Adasi Dort Mevsim

Sadece dokuz kişinin yer aldığı bu ada Finlandiya ‘ya bağlı Lapland bölgesinde yer alıyor. Kuzey Finlandiya ‘da yerini alan bu ufak ada bölge turizminin de önemli bir yanını oluşturuyor. Dünyanın birçok yerinden turlar düzenlenen bu bölge son birkaç senedir çok daha popülerleşmeye başladı. Dünyanın bir diğer ucunda yerini alan Kotisaari Adası nasıl gidilir? İşte yanıtı.

Lapland Kotisaari Adası Nasıl Gidilir?

Finlandiya ‘nın kuzeyinde bulunan Lapland bölgesine düzenlenen turlar yada kendi imkanlarınız ile gidebilirsiniz. Kotisaari Adasının büyüklüğü bir uçak kadar olmadığından havalimanı yok. Bölgeye en yakın lokasyonda bulunan Rovaniemi Havalimanı kullanılmaktadır. Bu havalimanın adaya olan uzaklığı ise sadece 11km. İstanbul – Lapland arası ise 4bin km üzerinde. Eğer buraya havayolları ile gitmek isterseniz alternatiflerimiz var.

İstanbul – Lapland uçak bileti olarak araştırdığımızda karşımıza son derece hesaplı tarifeler çıkıyor. Bilinmesi gereken nokta ise aktarmalı uçuşlara göre çok daha hesaplı. İstanbul Rovaniemi gidiş dönüş uçak bileti ortalama 3bin lira. Eğer tur şirketleri ile gitmek isterseniz 1000-3000 Euro arası bir alternatifler mümkün. Bu alternatifler 3 günlük tur kapsamındadır. Ayrıca uçakla gitmek isterseniz kış ortasında gidiş dönüş fiyatları 6bin liralara kadar çıkıyor.

Kotisaari-Adasi-THY-Uçak-bileti-Satin-al

Kotisaari Adasında Dokuz Kişi Yaşıyor

Finlandiya Kotisaari Adasinda Yasanlar

Ülkenin en güzel fotoğraflarının çıktığı yerlerden birisi olan bu adada sadece dokuz kişi yaşıyor. İnsanların cennette yaşayan insanlar olarak değerlendirdiği bu şanslı insanlar ise odunculuk yaparak geçimlerini sağlıyor. Ayrıca adanın çok fazla turist ziyareti almasından dolayı adadaki kulübelerden bir tanesi restorana dönüştürülmüş durumda.

Finlandiya Lapland Gezilecek Yerler

Aslında buraya sadece bu adayı görmeye değil, bölgede birçok yeri görmeye giderek değerlendirmenizde fayda var. Örneğin 3 günlük bir tatil size yetmeyecektir. Çünkü birçok gezgin yada seyahat severin hayalleri arasında yerini alan kuzey ışıkları buralardan çok net görülmektedir. Kotisaari adasına yaklaşık 250km uzaklıkta olan Kakslauttanen bölgesi kuzey ışıklarını çok net görebileceğiniz bir yerdir.

 • Kakslauttanen Kuzey Işıkları : Ülkenin en keyifli yerlerinden birisidir. Kakslauttanen kuzey ışıkları için dünyadaki seyredilebilecek en iyi 2.yerdir. Birincisi ise Norveç Smalbard. Burada harika bir kamp organize edebilirsiniz.
  Finlandiya Kotisaari Adasi Kuzey Isiklari

 • Santa Claus Village : Ülkenin en güzel yerlerinden birisidir. Rovaniemi bölgesinde bulunan bu ufak kasabanın ismi Noel Baba Köyü olarakta bilinir. Bu köyde noel baba ile fotoğraf çektirebilir, hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Özellikle kış atmosferi harika olan bu kasabada harika, unutulmaz vakitler geçirebilirsiniz.
  Finlandiya Kotisaari Adasi Santa Claus Village

 • Finlandiya Gece Yarısı Güneşi : Gecenin bir yarısı bile güneşi görebileceğiniz bölgedir. Kuzey kutup dairesinde bulunan bu bölge dünyadaki eksenin eğikliği sayesinde gecenin herhangi bir saatinde güneşi seyretmenize olanak tanıyor. Harika bir doğa olayı diye tanımladığım bu yer Laponya bölgesinde Sodankylä kasabasına bağlıdır. Yaz aylarında bu bölgede film festivalleri düzenleniyor. Ve açık havada film festivalini yaşayabilirsiniz.
  Finlandiya Kotisaari Adasi Aksam Gunesi


 • Katkavaara Yürüyüş Yolu : Finlandiya’nın Tervola bölgesinde bulunan harika bir doğa yürüyüşü yapabileceğiniz yerdir. Katkavaara gölü yanındaki bu alan doğa severlerin ilgisini çekiyor. Tek rota üzerinde 19 gezi istasyonu bulunan bu yürüyüş yolu
  Finlandiya Kotisaari Adasi Katkavaara

Finlandiya Lapland Vize İstiyor mu? Vize İşlemleri

Böylesine güzel bir ülkeyi ve şehirleri gezmek için maalesef vizeye ihtiyacımız var. Schengen vizesi almamız yeterlidir. Almış olduğumuz Schengen vizesi ile Lapland’a gidebilir, dilediğiniz gibi eğlenebilirsiniz.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu