Kamp AlanlarıÜcretsiz Kamp Alanları

İstanbul: Şile Darlık Barajı Kamp Alanı

İstanbul’un en sevilen bölgelerinden birisi olan Darlık Barajı, kamp alternatiflerimiz arasında en iyi yerlerden birisidir. Şile kamp alanları arasında bulunan Darlık Barajı hakkında birçok soruya yanıt vermeye çalıştım. Nasıl gidilir, toplu taşıma ile ulaşım var mı?, Yakınlarında market var mı, ateş yakılır mı yada elektrik, su, telefon çekiyor mu, aileye uygun mu gibi birçok sorulara yanıt bulacaksınız.

Darlık Barajı Kamp Alanı Nasıl Bir Yer?

4- Darlık Barajı Kamp Alanı

İstanbul’da tercih ettiğimiz en iyi yerlerden birisidir. Oldukça büyük bir yüzölçümüne sahip olan bu bölgede sakin yer rahatlıkla bulabilirsiniz. Birçok kişinin piknik yada keyfi saatler için gittiği Darlık Barajı günümüzde de en popüler yerlerden birisidir. Kamp atmak için son derece ideal olan bu bölgede kimse karışmaz. Ateşinizi yakabilir, çadırınızı kurabilir, her ne kadar havası tatmin edici güzellikte oksijen sağlamıyor olsa da İstanbul’un merkezinden biraz uzakta olmasının avantajları elbette var.

Darlık Barajı Ulaşım ve Toplu Taşıma Bilgileri

Darlık Barajı başında da belirttiğim gibi çok büyük bir alana yayılmıştır. Toplu taşıma ile belli bir yere kadar gidebiliyorsunuz. Fakat Darlık Baraj gölü koylarına ulaşım için özel araç gerekmektedir. Bu bölgeye gidebilmeniz için size tüm metotlardan bahsedeceğim.

  • Darlık Barajı Toplu Taşıma İle Ulaşım : Bölgeye toplu taşıma ile ulaşım tam anlamı ile mümkün değil. En yakın lokasyondan geçen şehir içi hattı otobüsler olarak 139A ve 139T var. Güzergahları aynıdır. 139T Tepeüstü istikametinden, 139A ise Üsküdar istikametinden gelmektedir. Eğer bu araçlar ile gelmek isterseniz Ahmetli Köy Sapağı durağında inmeniz gerekmektedir. Buradan sonra Aydıntepe caddesi istikametine yaklaşık 5.4km gitmeniz gerekir. Buradan sonrasını otostop ile devam edebilirsiniz. Ulaşmanız gereken son nokta Korucuköy ‘dür. Rotayı aşağıdaki haritada görüntüleyebilirsiniz. Korucuköy alışveriş noktanızdır.

Özel aracınız ile bu bölgeye ulaşacaksanız elbette geliş noktanıza göre rotanız değişir. Bölge bölge sizlere en yakın ve en ideal yollar hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Şile merkezinden yola çıktıysanız üstteki rota tam size göre bir rotadır.


  • Ağva Merkez – Darlık Barajı Ulaşım Bilgisi : Ağva Merkez istikametinden buraya gelecekseniz çok keyifli bir orman yolu sizi bekliyor. Aşağıdaki rota köy yolları, orman, dağlık bölgelerden oluşuyor. Ücretli geçiş yoktur. Harika bir güzergahtır ve yolları düzgündür. 30km civarındaki bu rota aşağıdaki güzergahtır.


  • Gebze – Darlık Barajı Ulaşım Bilgisi : Eğer Gebze taraflarından gidecekseniz aşağıdaki rota sizin için en uygun olanıdır. Gebze Marmaray başlangıç olarak belirlenmiş olup, uygun bir kamp yerine kadar yol bilgisi sunulmuştur. Yaklaşık 40km mesafedeki bu yere aşağıdaki rota üzerinden ulaşabilirsiniz.


  • Mecidiyeköy – Darlık Barajı Ulaşım Bilgisi : Mecidiyeköy merkezinden baz aldığım bu rota yaklaşık 65km mesafedir. Darlık Barajı kamp yeri olarak sizi uygun noktaya kadar çıkaracaktır.


Darlık Barajında Neler Yapılabilir?

Darlık Barajı İstanbul Kamp Yeri

İstanbul’da böyle yerler mi varmış dediğimiz yerlerden birisi olan Darlık Barajı doğa aktiviteleri yapılabilir. Burada Trekking son derece ideal bir yerdir. Ayrıca bisiklet, motor, ATV içinde çok keyifli bir yerdir. Baraj balık tutmak içinde ideal bir yerdir.

Darlık Barajı keşif ve fotoğraf kareleri yakalamak için çok güzel bir yerdir. Yoğun yeşilin arasında harika kareler yakalayabilirsiniz.

Darlık Barajı Sosyal İmkanlar Nelerdir?

Bölge çok bakir olmasa da korunmuş yerlerden birisidir. İstanbul’un içme suyu ihtiyacının çok büyük bir kısmını sırtlayan Darlık Barajı en yakın köylerden alışverişlerinizi yaparak gitmenizi sizden bekler. Baraj çevresinde hiçbir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yer yok. Elektrik, duş, içme suyu kaynağı yok. Aşağıdaki tablodan neler var, neler yok görebilirsiniz.

SOSYAL İMKANLAR BÖLGESEL DURUM DİĞER ÖZELLİKLER
× Tuvalet Ağaçlık Alan × Yaban Hayvanı
× Duş × Dağlık Alan Aileye Uygun
× İnternet – Wi-Fi × İçilen Su Kaynağı × Market, Bakkal
× Elektrik Dere, Çay Vb. Ateş Yakılabilir
 Araç Park Yeri × Deniz, Plaj × Toplu Taşıma
Göl, Gölet Gezilecek Yerler

Darlık Barajı Genel Bilgilendirme

İstanbul’un güzide yerlerinden birisi olan Darlık Barajı kamp severlerin ilgi odağı bir yerdir. Bölgede yapacağınız konaklamalar sonrasında çöpünüzü, pisliğinizi almayı unutmayın. Aksi durumda doğaya verdiğiniz zarar ilerleyen günlerde bizlerden misli ile çıkmaktadır. İstanbul kamp alanları arasında en sevdiğimiz yerlerden birisi olduğunu ve doğaya verilen zararlar yüzünden bu alana girişlerimizin yasaklanmasını hiçbir şekilde istemeyiz. Temiz, titiz ve doğal yaşama saygı dolu kamplarınız olması dileğiyle.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Geçen gün Antalya kamp haritanıza bakmıştım ve dedim ki Antalyalıyım ben bu yerleri bilmiyorum sonra kontrol ettim yakın yerleri ben şok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu