Gezilecek Yerler

Tarihin Dokusunu Hissedin: Rkoni Gezi Rehberi, Gezilecek Yerler

Türkiye ile komşu ülke olan Gürcistan, birçok şehri ile göz dolduran güzel ülkelerden birisidir. Gürcistan’ın Rkoni isimli ufak şehrinden sizlere bahsedeceğim. Tarihin dokusunu hissedebildiğiniz bu ufak şehirde gezilecek yerler ise bir hayli fazla. Rkoni gezilecek yerler olarak sizlere birçok alternatif sunacağım. Ayrıca ulaşım, konaklama, kamp gibi detayları da vereceğim.

Gürcistan Rkoni Gezilecek Yerler

Şida Kartli bölgesinde bulunan ufak şehri gezdikten sonra sizlere bu bölgeden aktarabileceklerim elbette var. Sovyetler birliğinin tarihi dokusunu en fazla hissedebileceğiniz yerlerden birisidir. Halen eski tip yöresel kıyafetler ile dolaşan, geleneklerden kopmamış kasaba yerleşkesi sizleri tarihin derinliklerine götürecek.

RKONİ GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

1- Trialeti Planned National Park
Gürcistan Rkoni Trialeti Planned National Park

Dünyanın en güzel ulusal parklarından birisidir. Trialeti national park dünyanın neredeyse her yerinden turist çeken bir yerdir. Türkiye’den de birçok kişinin bildiği, gittiği, gezip gördüğü bu ulusal park bizler için eşsiz bir kamp ve trekking alanıdır. Şida Kartli ve Kvemo Kartli bölgelerini kaplayan bu devasal büyüklükteki ulusal park, Kvemo bölgesinde Algeti National Park ismini taşımaktadır.

2- Rkoni Monastery

Kentin fotoğraf çalışmalarına konu olan manastır diyebilirim. Dört mevsim kartpostallık bir görüntüsü olan Rkoni Monastery ortaçağdan kalan bir manastırdır. Trialeti ulusal parkının dağ eteklerinde bulunan bu manastır yaklaşık 2km yürüyüş ile ulaşılabilir. Fotoğraflara konu olan bu manastırı yakından görmenizi gerçekten çok isterim.

3- Tamari Bridge (Tamari Köprüsü)

Şehrin fotoğraflık bir diğer yeridir. Tedzami nehri üzerinden geçen bu köprü birçok kişinin hayranlık duyduğu cazibe noktasına dönüşmüş. Oldukça ciddi sayılarda turist çeken bölge eski bir su kemerini andırıyor. Rkoni manastırına yürüme mesafesinde olduğundan rahatlıkla gidilebilir.

4- Rkoni Fortress (Drisi Kalesi)
Gürcistan Rkoni Drisis Fortress

Rkoni manastırına giderken aslında buradan geçiyoruz. Trialeti ulusal parkının eteklerinde bulunan Rkoni kalesi bölgede Drisi kalesi olarak bilinir. Yani Rkoni Fortress denildiği zaman pek bilinmeyebilir. Tedzami vadisi Chkopiani köyü güzergahından ulaşımı sağlayabilirsiniz.

5- Saorbisa Harabeleri

Efsane bir yer diyebilirim. 7 ve 13.yüzyıllardan kalma harabeler günümüze geçmişten ışık tutuyor. Buranın her mevsimi ayrı güzel ama harika bir Rkoni görmek istiyorsanız yaz aylarını tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. Buradan Rkoni’yi tepeden seyretmeden sakın dönmeyin!

6- Ikvi Church (Ikvi Kilisesi)

Biraz uzaktan gördüğünüzde orada bir şey var diyebilirsiniz. Ağaçların arasından irili, ufaklı görülen kilise aslında ulaşımı son derece kolay bir yerdedir. Rkoni gezi rehberi arasına uzaktan bakıp almamak gibi bir şey yapmayın.

Gürcistan Rkoni Nerede? Nasıl Gidilir?

Gürcistan’ın ufak sevimli şehri olan Rkoni Tiflis merkeze yaklaşık 80km uzaklıktadır. Birden fazla yönetim şekli bulunan Gürcistan’ın Şida Kartli bölgesinde yer almaktadır. Buraya ulaşımı kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

  • Türkiye Sarp Kapısı – Rkoni Ulaşım : Ulaşım noktasını Sarp sınır kapısından başlattığımız zaman 355km mesafe karşımıza çıkmaktadır. Batum – Supsa – Samtredia – Zestafoni – Haşuri – Gori – Rkoni güzergahını takip etmeniz gerekir. E60 otoyolundan çıkmanız önerilmez!
  • Türkiye Türkgözü Kapısı – Rkoni Ulaşım : Türkiye’den en kolay ulaşım rotası Ardahan Türkgözü sınır kapısıdır. Buradan 190km uzaklıkta olan Rkoni’ye, Ahiska – Borjomi – Haşuri – Gori – Rkoni güzergahından gidebilirsiniz. Haşuriye kadar çevreyolu, sonrasında ise otoban üzerinden gidebilirsiniz.
  • Tiflis – Rkoni Ulaşım : Yaklaşık 80km uzaklıktadır. Mtsheta – Dzegvi – Telatgori – Chachubeti – Rkoni güzergahını kullanmalısınız.

Ayrıca,

Batum – Rkoni 340 km
Tiflis – Rkoni 80 km
Rustavi – Rkoni 104 km
Borjomi – Rkoni 124 km
Kaspi – Rkoni 35 km
Kutaisi – Rkoni 200 km
Zestafoni – Rkoni 165 km

Georgia Rkoni Travel Guide / Youtube Video

Sizler için hazırladığım kısa bir video ile bölge hakkında çok daha iyi fikriniz olacaktır. Neden özellikle bu bölgeyi görün dediğimi daha iyi anlayacaksınız. Doğa harikası olan Rkoni Gürcistan denildiğinde muhakkak gidilmesi gereken yerlerinden birisidir.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu