Gezilecek Yerler

Gürcistan: Borjomi Gezi Rehberi, Gezilecek Yerler

Gürcistan ‘ın en ufak kentlerinden birisi olsa da turizm açısından son derece önemli bir yerdir. Borjomi gezilecek yerler olarak birçok alternatifi ile karşımıza çıkıyor. 2019 itibariyle yaklaşık 15bin kişilik nüfusa sahip olan bölge Gürcistan’ın en önde gelen ihraç ürünlerinden birisi olan maden suyu endüstrisi ile bilinmektedir. Borjomi maden suları Stalin dönemine dayanmaktadır. Stalin suyu olarakta bilinmektedir. Gürcistan Borjomi Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

 

Borjomi Nerede? Nasıl Gidilir?

Haragauli Ulusal Parkı ‘nın doğu ucunda bulunmaktadır. Turizm kentin en önemli noktasıdır. Borjomi’ye gitmek için bir kaç yöntem kullanılabilir. Gürcistan ‘a Türkiye’den Sarp yada Türkgözü sınır kapılarını kullanarak giriş yapabilirsiniz.

  • Sarp Sınır Kapısından Giriş Yaptıysanız : Eğer sarp sınır kapısından rota oluşturduysanız size 220 ve 290km olmak üzere iki rota çıkartır. 290 km ‘lik çevreyolu sizlere önerebileceğim rotadır. Diğer rota maalesef yolların bozuk olması sebebiyle oldukça uzun sürebilmektedir. Sarp – Batum – Kabuleti – Shakvetili – Grigoleti – Supsa – Lançhuti – Samtredia – Argveta – Zestafoni – Surami – Haşuri – Borjomi rotasını kullanmanız sizin için daha hızlı ve masrafsız olacaktır.
  • Türkgözü Sınır Kapısından Giriş Yaptıysanız : Bu rota Ardahan tarafından gidecekseniz en uygun yerdir. Yaklaşık 70km lik bir mesafede sırasıyla Vale – Skhvilisi – Tsnisi – Agara – Atskuri – Kvabiskhevi – Chitakhevi – Borjomi rotasını takip edersiniz.
  • Tiflis Borjomi Rotası : Eğer Sarp giriş kapısından girdikten sonra ülkeyi geziyor ve Tiflis tarafına geçtiyseniz dönüşte buraya uğrayabilirsiniz. Tiflisten sırasıyla Mtsheta – Tsitsamuri – Chardakhi – Igoeti – Gori – Ruisi – Agara – Agarebi – Haşuri – Borjomi rotasını izleyin. Bu rotada ortalama 160 km mesafedir.

Gürcistan Borjomi Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

1- Borjomi Merkez Parkı

2- Borjomi Kharagauli Milli Parkı
Gürcistan Borjomi Kharagauli Milli Parkı

Avrupa’nın en büyük milli parkıdır. Kentin en önemli lokasyonlarından birisi olarakta bilinmektedir. Uzun ve kısa yürüyüş parkurları bulunan milli park oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Bu yüzden benim size önerim parka giriş yaptığınızda gişelerden 5 GEL karşılığında parkın haritasını almanızdır. Ortalama 10 Türk Lirasına eşittir. Bu fiyat 2019 Haziranı içindir. Kharagauli National Park haritasın sizi en üst bölüme kadar çıkartacaktır. Kamp ve doğa sporları içinde uygun olan bölge Gürcistan kamp alanları arasında ön sıralardadır. Ortalama 6-7 saatlik bir geziyle bölgenin birçok yerini gezebilirsiniz.

3- Borjomi Yeşili (Mtsvane) Manastırı
Gurcistan Borjomi Mtsvane Manastiri

Çitahevi Aziz Yorgi Kilisesi olarakta bilinen manastır Borjomi’nin Samtshe – Cavaheti bölgesindedir. Borcomi vadisinde bulunan Hristiyan manastırının tarihi orta çağ dönemine kadar uzanmaktadır. Green (Mtsvane) Monastery olarak bulabileceğimiz manastır ”Yeşil Manastır” anlamanına gelen Mtsvane Manastırı ismiyle de biliniyor. Yaklaşık 2 yüzyıl kapalı kalan manastır 2003 yılında tekrar turizme kazandırılmıştır. Üç nefli bazilika ve çan kulesinden oluşan manastır Borcomi vadisinde görülmesi gereken yerlerden birisidir.

4- Borjomi Kültürel Miras Anıtı Firuza

Kentin merkezinde bulunan Cultural Heritage Monument Firuza binası mimari yapısı ile dikkatleri üzerine çeken bir binadır. İran – Tiflis konsolosluğu tarafından yaptırılmış bina Central Parkın girişi yakınında yer alıyor. Deniz mavisi rengi ile heybetini hissettiren yapı günümüzde otel olarak kullanılıyor. Kültür mirası müze İran kralı tarafından 19.yüzyılda yaptırılmıştır. Borjomi tarihçesi içerisinde önümüzdeki yüzyıllarda yerini alacağı kesin.

5- Prometheus’un Borjomi Anıtı

Borjomi Central Park içerisinde bulunan Monument to Prometheus heykeli göz dolduruyor. Şelale ve nehri kapsayan manzarası ile kesinlikle görülmeye değer. Dönem dönem azalan şelale suyu kış sonu gürlüyor. Su ve kuş sesleri arasında burada biraz dinlenmek için mola verebilirsiniz. Central Park’ın tam ortasında bulunmaktadır.

6- Borjomi Yerel Kültür Müzesi

St. Nino St. 5Borjomi 383720, Gürcistan adresinde bulunan müze bölgenin tarihini en iyi şekilde anlatıyor. Borjomi maden sularının en eski şişelenmiş hallerinden, çeşitli savaş ve arkeolojik kalıntılara kadar birçok eser sergileniyor. 3 katlı müze eski bir yapıdır. Zemin katta çanak, çömlek, ok gibi savaş eserleri yer alıyor. İkinci katta ise Romanov sarayından elde edilen eserler sergilenmiş. Çoğunluğu Tsar’ın kardeşine ait eşyalar var.Üçüncü kat ise gerçek hayvanların dondurulmuş halleri ve Gürcistan doğal tarihini anlatan eserler sergilenmiş. Gürcistan tarihçesi burada eserler ile anlatılmış.

Gürcistan Borjomi Ekonomisi

Ülkenin Türkiye ekonomisine göre geçtiğimiz yıllarda 2/1’i iken şimdi tam tersi. En basit örneği 1 adet su 2 lari yani 4₺ ‘ye tekabül ediyor. Türkiye’de ne yemek, içmek isterseniz burada ortalama iki katına denk geliyor. Planlamanızı bu şekilde yaparak mağduriyet yaşamaktan kurtulabilirsiniz. Gürcistan Borjomi ekonomisi ise Stalin döneminde Borjomi maden sularının ticarete kazandırılması ile başlıyor. Stalin suyu olarakta bilinen bu maden suları kentin en önemli geçim kaynağı. Bölgenin bir diğer kaynağı ise turizm. Ciddi anlamda turist çeken bölge çoğu zaman kalabalıktır.

Gürcistan Borjomi Nasıl Bir Yer?

Gürcistan’ın en az nüfusa sahip yerlerinden birisidir. Kentin geneli bol yeşil, oksijeni olan, renkli bir yerdir. Borjomi gezilecek yerler olarak turizm sektörü ile ayakta kalsa da kentin huzur içerisinde olabileceğiniz noktaları vardır. Gürcistan’a gittiğinizde görmeniz gereken yerler arasındadır. Bu yüzden Borjomi gezi rehberi olarak bu bilgileri unutmayın. Daha detaylı bilgiler için Google veritabanlarını kullanabilirsiniz.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Yolda kaldığımda nerede konaklayacağım, kamp atacağım diye düşünürken tesadüf buldum bu siteyi. Sonrasında Artvinde önerdiğiniz

  2. Müthişsiniz gerçekten umuyorum bir gün bir yerlerde karşılaşırız üstadım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu