Gezgin Rehber

Türkiye’den Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler 2019

Günümüzde pasaport çıkartmak bile son derece pahalı bir iş. 2019 yılında gelen pasaport zamları ile birlikte 133.50₺ sadece cüzdan bedeli bulunuyor. Bu yüzden sizler için sadece kimlik ile gidilen ülkeler hakkında detaylı bilgi vereceğim. Türkiye Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmadığından maalesef yurtdışı giriş ve çıkışlarında ciddi sorunlar yaşanıyor. Tüm dünya ülkeleri bizden pasaport harici vizede talep ediyor. 2018 yılında Gürcistan, Kıbrıs ve Ukrayna yer alırken bu yıl pasaportsuz gidilen ülkeler 2019 şubat ayı itibariyle arttı.

Türk Vatandaşlarının Kimlikle Seyahat Edebileceği Ülkeler

1- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kibris-vize-istiyor-mu

Türkiye’nin güney rotasında Akdeniz sularında yerini alan ada ülke Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti pasaport istemeyen ülkeler arasında ilk sıradadır. Türkiye’den vize, pasaport talep etmemektedir. Sadece kimlik ile gidebildiğimiz Kıbrıs, vergi oranlarının düşük olmasından dolayı ucuz bir ülkedir. Kıbrıs pasaport istiyor mu sorusuna hayır dedikten sonra ülke hakkında biraz daha detay verebilirim.

  • Kıbrıs Gezilecek Yerler, Kıbrıs Gezi Rehberi : Ülkeyi aslında çok sevdiğimi söyleyemem. Ülke içerisindeki hareket kabiliyetiniz gidiş nedeninize göre daralmaktadır. Otel tatili yapmak isterseniz son derece uygun olabilir. Yada kumarhanelerde vakit geçirip, oyunlar oynayacaksanız sorun yok. Sırf gezmek için gidilir mi emin değilim. Ülkenin Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Karpaz ve Güzelyurt gezilecek yerler arasında yerini alan yerleridir.
  • Kıbrıs Pahalı Bir Ülke mi? : Düşük vergi oranları ile karşımıza çıkıyor. Özellikle özel tüketimin makul fiyatlarda olması dikkatlerden kaçmıyor. Ülkede pahalı olan şeylerde var, çok ucuz olan şeylerde. Kendi ülkemize kıyasla ÖTV diye bir saçmalık olmadığından birçok özel tüketim çok ucuz. Oteller ve ulaşım aldığınız hizmete göre ucuz veya makul fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Özellikle Kıbrıs otelleri bu konuda tercih edilebiliyor.

2- Gürcistan / Georgia Vize İstiyor mu?

Gurcistan-vize-istiyor-mu

Yurdumuzun Batı Karadeniz şeridinin bittiği yerde başlayan Gürcistan büyük, keyifli bir ülkedir. Gürcistan pasaport istiyor mu sorusuna hayır diyerek ülke hakkında bilgiler vereyim. Gürcistan’a giderken fikir almak istediğinizde ”Türklerden uzak durun” derler. Ülkemizde çeşitli suçlardan sabıka edinip Gürcistan’a yerleşen ve orada insanların dolandırıldığı doğru. Suçlu iadesinin olmadığı ülkeye aslında herkes rahatlıkla girebiliyor. Gürcistan eski kimlik kartı ile giriş yapmanıza müsaade etmiyor. Özellikle 10 yılı geçmiş kimlikleriniz yenilenmemişse hiç giremezsiniz. Risk etmeden yeni kimlik kartınız yoksa önce kimlik kartınızı çıkartın sonra gidin. Batum’dan Tiflis’e kadar ülkede gezebileceğiniz birçok yer var.

  • Gürcistan Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi : Bu konuya size detayları ile ayrı bir makalede değineceğim. Gürcistan’da en güzel yerler olarak sıralama yapacak olursak Tiflis, Gori, Borjomi, Mtsheta, Ahiska, Kutaisi, Rustavi, Telavi, Batum, Kvareli, Rkoni gibi birçok şehir ön plandadır. Aslında gezmek istediğiniz yada yapmak istediğiniz şeye göre şehir ziyaretleriniz değişir. Gürcistan şehirleri çok fazladır ama aslında birçoğu birkaç saat içerisinde dolaşabileceğiniz yüzölçümüne sahiptir.
  • Gürcistan Pahalı Bir Ülke mi? : Ülke ekonomisi Türkiye ile birebir aynı. Türk parasının değersiz. Bu yüzden yapacağınız tatilde veya gezide x2 olarak düşünün. Türkiye’de bir ekmek 2₺ ise, orada 4₺. Yada burada bir su 1₺ orada 2₺ karşılığı. Gürcistan parası (GEL) ile düşünürsek 1GEL = 2₺ yapıyor. 2018 yılında ise tam tersiydi. 2GEL = 1₺ ‘ydi. Özel tüketim ülkede çok fazla ucuz. Türk parasına kıyaslarsak muhtemelen en ucuz şey alkollü ürünler olur. Ortalama 7GEL ile 2.5lt bira alabilirsiniz!

3- Ukrayna / Ukraine Vize İstiyor mu?

Ukrayna-vize-istiyor-mu

Kimlik ile gidilen ülkeler arasında muhtemelen en keyifli yer Ukrayna. Doğu Avrupa ülkelerinden birisi olarak 603.628 km² yüzölümüne sahip. Rusya, Beyaz Rusya, Romanya, Polonya, Slovakya ve Macaristan ile kara sınırı bulunan ülke 44milyon nüfusludur. Ukrayna gezi rehberi geniş tutulabilir bir ülkedir. Vizesiz gidilen ülkeler arasında yerini korurken artık pasaport şartıda aranmıyor. Kimliğiniz ile doğrudan uçak biletinizi alıp gidebilirsiniz.

  • Ukrayna Gezilecek Yerler, Ukrayna Gezi Rehberi : Ülkenin başkenti Kiew. Sadece başkentte güzel bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehir merkezlerinin çok hareketli olması alacağını keyfi arttırıyor. Ülke’de birçok gezebilecek yer mevcut. Ukrayna pasaport istiyor mu sorusuna hayır dedikten sonra Lviv, Kharkiv, Odessa ve Zaporjiya gibi birçok şehri gezebilir, yeni insanlar, yeni yerler tanıyabilirsiniz.
  • Ukrayna Pahalı Bir Ülke mi? : Başkent Kiew biraz pahalı gelebilir. Özellikle konaklama ve yiyecek, içecek sektörü bazı noktalarda can yakabiliyor. Ülkenin en popüler ve kalabalık olan yeri Kiew’de olabildiğince az yiyerek şehri gezmeniz sizin faydanıza olabilir. Ülkenin ve Başkentin uç kısımlarına gittiğinizde ise durum tersine döner. Türkiye piyasasına göre yarı fiyatına ev bile satın alabilirsiniz. Ukrayna gezi rehberi hakkında sizlere başka bir makalede geniş yer vererek deneyimlerimi paylaşacağım.

4- Moldova Vize İstiyor mu?

Moldova-vize-istiyor-mu

Pasaportsuz gidilen ülkeler 2019 yılı itibariyle yerini alan Moldova artık kimlik kartınız ile rahatça gidebildiğiniz bir yerdir. Pasaport veya vize sorunu olmadan ülkeyi gezebilirsiniz. Moldova gezilecek yerler arasında birçok şehrini barındırıyor. Harika bir ülke diyebilirim. Gitmişken görmeden dönmeyin diyecek çok fazla yeri bulunuyor. Şubat 2019 ‘da pasaport şartı aranmayan ülke 180 gün içerisinde 90 günü geçirmeden giriş çıkış yapmanıza olanak tanıyor.

  • Moldova Gezilecek Yerler, Moldova Gezi Rehberi : Sovyetler birliğinden kalan muazzam yapıları ile Gürcistan’ı andırıyor. Buradaki ülke turuna başkent Kişinev’den başlayabilirsiniz. Ülkenin en fakir şehirlerinden Balti ve Tiraspol’da gezmeden geçmeyeceğiniz bir yer olmalı. Dinyester ve Prut nehirlerinin geçtiği ülkenin denize kıyısı olmaması en büyük dezavantaj.
Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Yolda kaldığımda nerede konaklayacağım, kamp atacağım diye düşünürken tesadüf buldum bu siteyi. Sonrasında Artvinde önerdiğiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu