Haberler

Kamp ve Karavan Turizmi İçin En Uygun Yer Seçildi

Kamp ve karavan turizmi için uygunluk kontrollerinde Zonguldak ‘ın Ereğli ilçesine bağlı Subaşı köyü, Karabük, Bartın, Kastamonu, Çankırı ve Sinop illerinin de içerisinde bulunduğu Batı Karadeniz, kamp ve karavan turizmi için en iyi bölge seçildi.

Kamp ve Karavan Turizmi Batı Karadeniz de Büyük İşbirliği

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının yapmış olduğu koordinasyonda BAKKA (Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı), UKKF (Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu) ve KUZKA (Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı) iş birliğinde bölgenin en iyi kamp ve karavan alanlarının çalışmaları başladı. Zonguldak, Bartın, Karabük, Çankırı, Sinop ve Kastamonu illerinin de arasında bulunduğu Batı Karadeniz projeleri için çalışmalar yapıldı.

Tespit Çalışmaları Sonrası Değerlendirme

Kamp ve Karavan alanlarının belirlenmesi için 21 Ağustos 2020 tarihinde son bulan Ereğli gezisi ile birlikte tespit ve değerlendirme çalışmaları bitti. Aday alanlar arasında belirlenen yerler ise şöyle;

  • Bartın İnkumu Plajı
  • Karabük Şeker Kanyonu
  • Zonguldak Milli Egemenlik Tabiat Parkı
  • Bartın Ulus Merkez
  • Zonguldak Ereğli Subaşı Köyü Kamp Alanı

Yapılan gezi ile birlikte koordinasyonda bulunan kurumların izlenimleri, değerlendirmeleri göz önünde bulundurulduğunda en yüksek puanı Subaşı Köyü Kamp Alanı alıyor.

15 farklı konumda en yüksek puanı alan Subaşı köyü kamp ve karavan alanı olarak yatırıma en uygun nokta seçildi. BAKKA ‘nın hazırladığı Doğa ve Kültür Turizminin Güçlendirilmesi ve Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında hazır hale getirilen Batı Karadeniz kamp ve karavan turizmi saha tespit raporu bu puanlamayı çıkardı. Batı Karadeniz kamp alanları arasında zirve olarak kabul edilen Subaşı köyü önümüzdeki günlerde nasıl bir çalışma ile karşı karşıya kalacağımızı gösterecek.

Herkül Turizm Doğa ve Motor Sporları Açıkladı

Yaklaşık 1.5 sene evvel Temmuz 2019 ‘da kurulan ve Ereğli’de aktif roller üstlenen Herkül Turizm Doğa ve Motor Sporları Kulübü adına açıklamalarda bulunan Kulüp Başkanı Taner Tatoğlu,

Herkül Turizm Doğa ve Motor Sporları

”Bölgenin tanıtımına katkı sağlamak gayesindeyiz. Kamp alanının 3 farklı alandan oluşup, 6 şehrimizi kapsayacaktır. Uluslararası değerlendirme özelliği taşıyan, Batı Karadeniz’deki Kamp ve karavan alanları için bu çalışmalar başlatıldı. Birinci etaptayız. Burada 7 bungalov, 10 kısa dönem konaklamalı karavan alanımız, altyapı gider tesislerinin uluslararası kriterlerde olacak bir proje çizdirdik. Yapılan tespit tutanağında da Batı Karadeniz’deki kamp karavan alanına en uygun yer olarak seçilen yerlerin en başındayız. Bizlerden önce de yabancı yatırımcılar bu bölge için çalışıyorlardı. Fakat sanayi bölgesinden çok biz bu bölgenin alternatif doğa sporlarına, bunun yanı sıra Kovid hastalığının bizlere gösterdiği doğada yaşam anlamında iyi bir tesis olacağını görüyorduk.”

5/5 - (40 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu