Gezgin Rehber

Dünyanın En Tehlikeli, Riskli Köprüleri – 19 Tehlikeli Köprü

Yapılış tarihi çok eski, çok yüksek veya çok dar olan dünyanın en tehlikeli köprüleri hakkında sizlerle ilginç bilgiler paylaşacağım. Bu köprülerin tehlikeli olması birçok noktada turizm noktası olarak yürüyüş amaçlı tercih ediliyor olsa da kullanım zorunluluğu olan insanlarda var. İşte dünyanın dört bir yanında dikkatleri üzerine çeken bu köprüleri sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum.

Köprüler, insan başarısının görkemli bir temsili olabilir ve bu köprülere bakmak etkileyici olabilir. Ancak ölümlerle veya ürkütücü vakit ile ilişkilendirdiğimiz zaman tehlikelilerdir. İşte o ürkütücü 19 köprü!

1.Trift Köprüsü, İsviçre

Isvicre Trift Koprusu Nerede

Dünyanın en tehlikeli köprüleri denildiğinde lider diyebileceğimiz yerlerden birisi Bern İsviçre kantonunda yer alan Trift Köprüsü aklımıza gelir. 2004 senesinde İsviçre Alplerinde sadece yaya geçişine özel inşa edilen bu asma köprü 100 metre yüksekliğinde, 170 metre uzunluğundadır. Köprü rüzgarlara karşı her ne kadar dayanıklı olsa da bir o kadar da tehlikeli anlar yaşatabilmektedir.

LOKASYON İsviçre Alpleri, Gadmen Bölgesi, Triftsee Üzerinde
YÜKSEKLİK 100 Metre
UZUNLUK 170 Metre
TASARIM Çelik Halatlı Yaya Asma Köprü

2.Hussaini Süspansiyon Köprüsü, Pakistan

Pakistan Hussaini Suspansiyon Koprusu

Pakistan’ın Hunza nehri üzerinde yer alan bu harikulade köprü Huseyni bölgesindedir. 2600 rakımda olan bir kasabada akan nehrin üzerindeki bu asma köprü dünyanın en eski köprüleri arasında yer alan bir köprüdür. Rüzgar ve yağışa dayanamayıp kullanılmaz hale gelen köprünün yerine şuan mevcut olan köprü inşa edilmiştir.

LOKASYON Kuzey Pakistan, Hussaini Bölgesi – Hunza Nehri Üzerinde
YÜKSEKLİK Köprünün Bir Kısmı Nehir İle Birleşmiştir
UZUNLUK 68 Metre
TASARIM Çelik Halatlı Yaya Asma Köprü

3.Carrick-a-Rede Köprüsü, Kuzey İrlanda

Kuzey Irlanda Carrick-a-Rede Koprusu

Uzunluğu 20 metre olan bu köprü yaklaşık 350 senedir yerleşimenin olmadığı Carrick Adasına ulaşmanızı sağlıyor. 30 metre yüksekliğinde ki Carrick-a-Rede Bridge, Kuzey İrlanda’da yer alıyor. Turist çekmeyi başaran köprünün sağlıksız koşullar altında havada durmasından dolayı 2008 yılında sağlam bir köprüyle değiştirilmiş. Eğer bu köprüyü geçerseniz sizi muazzam bir İrlanda manzarası karşılar. National Trust Carrick-a-Rede olarak bilinir.

LOKASYON Kuzey İrlanda, Carrick Adası Bağlantısı
YÜKSEKLİK 30 Metre
UZUNLUK 20 Metre
TASARIM Halatlardan Yapılmış Yaya Köprü

4.Capilano Süspansiyon Köprüsü, Kanada

Capilano Süspansiyon

İlk köprü 1889 yılında İskoç mühendis George Grant Mackay tarafından inşa edilmiştir. 137 metre uzunluğundaki köprü 1956 yılında yaya geçişlere açılmıştır. Günümüzde halen kullanılan köprünün 96 fil ağırlığına dayandığı söylenmektedir. Her ne kadar güvenlik garantisi veriliyor olsa da bu yükseklikteki bir köprüden geçmek dudak uçuklatabilir. Yer sene ortalama 1milyon turist çeken köprü Kanada’nın cazibe noktalarından birisi oldu. Bu köprü dünyanın en yaşlı köprüleri arasında yer almaktadır.

LOKASYON Kuzey Vancouver, Britanya Kolombiyası, Capilano Nehri üzerinde
YÜKSEKLİK 70 Metre
UZUNLUK 137 Metre
TASARIM Çelik Halatlı Yaya Asma Köprü

5.Mount Nimbus Asma Köprüsü, Kanada

Kanada Mount Nimbus Asma Koprusu

Kanada’nın en nefes kesen köprüsü diyebiliriz. Gökyüzünde süzülmek isteyenlerin tercih ettiği bu köprü eski bir asma köprüdür. 60 metrelik bu köprü dağcıların tercih ettiği bir yer. Köprüye ulaşmak için mecburi bir helikopter uçuşu yapıyorsunuz. Helikopterden indikten sonra harika bir dağ tırmanışı sizi bekliyor. Mount Nimbus Asma Köprüsü dünyanın en muazzam güzelliğine sizi çıkaracak köprülerden birisidir.

LOKASYON Kanada Nimbus Dağı
YÜKSEKLİK 500 Metre
UZUNLUK 600 Metre
TASARIM Halatlardan Yapılmış Yaya Asma Köprü

6.Puente de Ojuela, Meksika

Meksika Puente de Ojuela

Ojuela Bridge, dünyanın en gizemli köprüleri arasında gösterilir. 1898 yılında derin bir kanyon üzerine inşa edilen bu köprü tarihin en eski köprülerinden birisidir. Köprünün ilk proje taslağı dünyaca ünlü mühendis John Roebling’in oğlu tarafından geliştirildi. Yapımlarının en ünlüleri Brooklyn Köprüsüdür. Günümüzde uzunluğu 319 metre’dir.

LOKASYON Mapimi, Durango, Ojuela altın madeni bölgesi
YÜKSEKLİK 110 Metre
UZUNLUK 319 Metre
TASARIM Çelik Halatlı Yaya Asma Köprü

7.Maymun Köprüleri, Vietnam

Vietnam Maymun Kopruleri

Kalın bambu sapları kullanılarak inşa edilen köprülerdir. Bölge halkının su birikintileri üzerinden geçmek için kullandığı bu köprüler günümüzde halen Vietnam’da kullanılmaktadır. Vietnamın Güneybatısında Mekong Deltası üzerinde yer alan bu köprülerin orijinal ismi Monkey Bridge ‘dır. Nehirleri geçmek için yapılan bu köprüler her ne kadar korkunç olmasa da heyecanlı ve tehlikeli olarak kabul edilir. Çünkü bazı noktalarda sallanan köprüden karşıya maymun gibi zıplayarak, koşarak geçmeniz gerekebiliyor. Dünyanın en ilkel köprüleri denildiğinde bu köprüyü örnek verebilirsiniz.

LOKASYON Mekong Deltası, Güney Vietnam
YÜKSEKLİK Yerliler tarafından üretildikleri için kısa ve çok yüksek değiller
UZUNLUK Değişkendir
TASARIM Eskil köprüler bambu kütüklerden ve halat trabzandan yapılmış. Yeni köprüler betondan yapılmıştır

8.Caminito Del Rey, İspanya

Ispanya Caminito Del Rey Koprusu

Kral yolu olarakta bilinmektedir. Çok fazla ölümcül kazaların olduğu bu yol dünyanın en riskli köprüleri arasında yer alıyor. İspanya’nın Malaga bölgesinde olan köprü 4 kilometrelik işaretlenmiş bir dağ, orman yolu üzerinde yer alıyor. Birçok kişinin ölümüyle sonuçlanan bu riskli bölge yıllarca tehlikeli olduğundan dolayı kapalıydı. 2015 yılında gerekli sağlamlaştırmalar yapılarak tekrar yürüyüşe açılmıştır. Guadalhorce Nehri üzerindeki bu köprü ciddi baş döndürebilir. 1901 – 1905 tarihlerinde yapılmıştır.

LOKASYON İspanya, Malaga, Guadalhorce Nehri Üzerinde
YÜKSEKLİK 100 Metre
UZUNLUK 20 Metre
TASARIM Ahşap Yaya Köprü

9.Sochi Skybridge, Rusya

Rusya Sochi Skybridge Koprusu

Dünyanın en uzun yaya köprüsü olarak bilinen Skybridge, Sochi bölgesinde yer almaktadır. 1 kilometre uzunluğuyla gezegenimizin en önemli köprülerinden birisidir. Skybirdige Krasnaya Polyana Vadisi üzerinden geçmektedir.Manzarası enfes olan bu köprü birçok aktiviteler için milyonlarca turist karşılıyor. Bu köprünün olduğu yerde ayrıca dünyanın en hızlı teleferiğine binebilir, bungee jumping yapabilirsiniz.

LOKASYON Rusya, Sochi
YÜKSEKLİK 426 Metre
UZUNLUK 1000 Metre
TASARIM Çelik Halatlı Yaya Asma Köprü

10.Keshwa Chaca Köprüsü, Peru

Peru Keshwa Chaca Koprusu

Q’eswachaka Rope Bridge köprüsü olarak bilinir. Peru köprüleri arasında en önemli yere sahip olan köprüdür. Tehlikeli bir o kadar korkunç olan bu köprü Inca imparatorluğu tarafından yapılmış dünyanın en sağlam halat köprüsü olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca Inka halat köprüsü olarakta bilinmektedir.

LOKASYON Peru
YÜKSEKLİK 35 Metre
UZUNLUK 28 Metre
TASARIM Halatlardan Yapılmış Yaya Köprü

11.Ghasa Asma Köprüsü, Nepal

Nepal Ghasa Asma Kopru

Düyanın en ilkel köprüleri arasında yer alan Hanging Bridge of Ghasa, yerli halkın karşıdan karşıya geçmek için kullandığı dar bir köprüdür. Hem tehlikeli, hem yüksek riskli bu köprü dünyanın en dar köprüleri arasında gösterilebilecek bir köprüdür. Korkunç dağları, kanyonları, tepeleri ile bilinen Nepal ‘de gezilecek, görülecek yerlerden birisidir.

LOKASYON Kushma, Nepal
YÜKSEKLİK 70 Metre
UZUNLUK 137 Metre
TASARIM Halat ve Tellerden Yapılmış Yaya Asma Köprü

12.Sarawak Köprüsü, Malezya

Malezya Sarawak Koprusu

Borneo adasında bulunan bu köprü dünyanın en tehlikeli dar köprüleri arasında gösterilir. Yerlilerin ilkel olarak yaptığı bu köprü çok yüksekte olmasa da yapılışı bakımından tehlike arz etmektedir. Görüntüsünden de anlaşılacağı üzere yeryüzünde emanet durmaktadır. Tabi altından geçen nehri düşünürsek tehlike boyutu artıyor.

LOKASYON Malezya, Borneo Adası
YÜKSEKLİK Değişken
UZUNLUK Değişken
TASARIM Kauçuk ve Canlı Ağaçlardan Yapılmış İlkel Köprü

13.Kotmale Oya Köprüsü, Sri Lanka

Sri Lanka Kotmale Oya Koprusu

Çelik çubuklardan yapılan Kotmale köprüsü, Sri Lanka sınırları içerisinde bulunan en tehlikeli köprülerden birisidir. Köprü yapımında kullanılan tahtaların çürümesiyle birlikte çamurlu nehre düşme riski yüksektir. Kotmale Oya Köprüsü, yemyeşil tropikal yeşilliklerle çevrili inanılmaz derecede güzel bir yerde bulunur; bu nedenle eski yapı modern turistler tarafından ihmal edilmemektedir. Her şeyden önce, eski köprüyü aşırı cazibe görüyorlar. Ayağın altına düşebilecek kuruluklar giyinmiş, alt kısımda alçak korkuluk ve şiddetli su sızıntısı var; büyük taşlarla bile karşı koyulamıyor, macera için büyük cesaret ve dayanılmaz özlem çağrısı yapıyor.

LOKASYON Sri Lanka
YÜKSEKLİK Değişken
UZUNLUK 20 Metre
TASARIM Halat ve Tahta Yaya Asma Köprü

14.U Ağrı Köprüsü, Myanmar

Myanmar U Ağrı Koprusu

U Bein Bridge olarak bilinir. 1200 metre uzunluğundaki bu köprü dünyanın en uzun köprüleri arasında gösterilmektedir. Myanmar halkı tarafından yapılan bu köprünün tarihi 150 yıldan fazladır. Tauntome gölünü geçebilmek için inşa edilen bu köprü tehlikesinden çok verilen emeği ile ön plana çıkıyor. Muazzam bir gün batımı manzarası bulunan köprü gölden yaklaşık 5 metre yüksekliktedir.

LOKASYON Mandalay, Taungthaman Gölü üzerinde
YÜKSEKLİK 5 Metre
UZUNLUK 1200 Metre
TASARIM Yaklaşık 1.000 direkle desteklenen ahşap yaya köprüsü

15.Root Köprüleri, Hindistan

Hindistan Root Kopruleri

Hindistan asma köprüleri denildiği zaman Hindistan halkının canlı ağaç köklerinden yaptığı birçok köprü akıllara gelebilir. Dünyanın korkunç köprüleri olarak bu köprüyü örnek verebiliriz. Bu köprülerin bazılarının yapımı onlarca yıl sürdüğü söylenir. Bu tip köprülere halk arasında canlı köprü denilmektedir.

LOKASYON Hindistan
YÜKSEKLİK Değişken
UZUNLUK Değişken
TASARIM İlkel Tekniklerle Yapılmış Ağaç Köprüler

16.Royal Gorge Köprüsü, Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Royal Gorge Koprusu

Kolorado bölgesinde yer alan Royal Gorge Bridge, 1929 yılında açılmıştır. Turistik amaçla inşa edilmiş köprüler arasında başta gelir. Yapının büyüklüğü, köprünün uzunluğu 384 metreden fazla iken Gorgeun üstünden 291 metre daha yüksek olduğu için oldukça ciddi. 1989’da bu alışılmadık cazibe ciddi biçimde geliştirildi; Şimdi köprü rüzgarda çok fazla sallanmıyor ve inşaat boyunca yürümek çok daha rahat hale geldi.

LOKASYON A.B.D., Colorado
YÜKSEKLİK 291 Feet
UZUNLUK 384 Feet
TASARIM

17.Captain William Moore Köprüsü, Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Captain William Moore Koprusu

Alaska ‘nın Skagway kentini Yukon otoyol ağına bağlayan bu köprü dışarıdan bakıldığında güvenli görülüyor olsa da aslında tehlikelidir. Otomobillerin de risk ile geçtiği bu köprü yeryüzündeki yaşayan en eski köprülerden birisidir. William Moore Köprüsü’nün yerine çok yakında beton bir köprü inşa edilecek ve mevcut köprü bir seyir terası olarak kullanılacak.

LOKASYON A.B.D., Alaska, Skagway Kenti
YÜKSEKLİK x
UZUNLUK 110
TASARIM Asfalt Asma Köprü

18.Taman Negara Halat Köprüleri, Malezya

Malezya’da yer alan birçok halat köprü var. Bu köprülerden bazıları Taman Negara halat köprüleri olarak bilinir. Ortalama 500 metre uzunluğunda olan bu köprüler etrafındaki ağaçların köprüyü sarmasıyla sağlam hale gelmiş. Fakat yine de tam anlamıyle sağlam diyemeyiz.

LOKASYON Malezya
YÜKSEKLİK x
UZUNLUK 500 Metre
TASARIM Ahşap, Halat İle Yapılmış Yaya Asma Köprü

19.Meghalaya Living Root Bridge, Hindistan

Hindistan Meghalaya Living Root Kopruleri

Meghalaya bölgesinde yer alan bu köprü rüzgar ve yağıştan dolayı tehlike seviyesini yükseltmektedir. Dünyanın en çok yağış alan bölgesi olarak bilinen bu bölgede yerel halk tarafından geliştirilmiş bu köprü muson yağmurlarına karşı yapılmıştır. Akıl dolu tasarlanan köprü son derece dayanıklı bir köprüdür. Kauçuk ağaçlarından yapılan bu ağaçlar yaşayan canlı ağaç olarak tanımlanır.

LOKASYON Meghalaya, Hindistan
YÜKSEKLİK Değişken
UZUNLUK Değişken
TASARIM İlkel Tekniklerle Yapılmış Ağaç Köprüler

 

5/5 - (20 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu