Dünyanın En Tehlikeli, Riskli Köprüleri – 19 Tehlikeli Köprü

Dünyanın En Korkunç Köprüleri ve Halat Köprüleri

172

Yapılış tarihi çok eski, çok yüksek veya çok dar olan dünyanın en tehlikeli köprüleri hakkında sizlerle ilginç bilgiler paylaşacağım. Bu köprülerin tehlikeli olması birçok noktada turizm noktası olarak yürüyüş amaçlı tercih ediliyor olsa da kullanım zorunluluğu olan insanlarda var. İşte dünyanın dört bir yanında dikkatleri üzerine çeken bu köprüleri sizlerle paylaşmaktan keyif alıyorum.

Köprüler, insan başarısının görkemli bir temsili olabilir ve bu köprülere bakmak etkileyici olabilir. Ancak ölümlerle veya ürkütücü vakit ile ilişkilendirdiğimiz zaman tehlikelilerdir. İşte o ürkütücü 19 köprü!

1.Trift Köprüsü, İsviçre

İsviçre Trift Köprüsü

Dünyanın en tehlikeli köprüleri denildiğinde lider diyebileceğimiz yerlerden birisi Bern İsviçre kantonunda yer alan Trift Köprüsü aklımıza gelir. 2004 senesinde İsviçre Alplerinde sadece yaya geçişine özel inşa edilen bu asma köprü 100 metre yüksekliğinde, 170 metre uzunluğundadır. Köprü rüzgarlara karşı her ne kadar dayanıklı olsa da bir o kadar da tehlikeli anlar yaşatabilmektedir.

LOKASYONİsviçre Alpleri, Gadmen Bölgesi, Triftsee Üzerinde
YÜKSEKLİK100 Metre
UZUNLUK170 Metre
TASARIMÇelik Halatlı Yaya Asma Köprü

2.Hussaini Süspansiyon Köprüsü, Pakistan

Hussaini Süspansiyon Köprüsü, Pakistan

Pakistan’ın Hunza nehri üzerinde yer alan bu harikulade köprü Huseyni bölgesindedir. 2600 rakımda olan bir kasabada akan nehrin üzerindeki bu asma köprü dünyanın en eski köprüleri arasında yer alan bir köprüdür. Rüzgar ve yağışa dayanamayıp kullanılmaz hale gelen köprünün yerine şuan mevcut olan köprü inşa edilmiştir.

LOKASYONKuzey Pakistan, Hussaini Bölgesi – Hunza Nehri Üzerinde
YÜKSEKLİKKöprünün Bir Kısmı Nehir İle Birleşmiştir
UZUNLUK68 Metre
TASARIMÇelik Halatlı Yaya Asma Köprü

3.Carrick-a-Rede Köprüsü, Kuzey İrlanda

Carrick-a-Rede Köprüsü, Kuzey İrlanda

Uzunluğu 20 metre olan bu köprü yaklaşık 350 senedir yerleşimenin olmadığı Carrick Adasına ulaşmanızı sağlıyor. 30 metre yüksekliğinde ki Carrick-a-Rede Bridge, Kuzey İrlanda’da yer alıyor. Turist çekmeyi başaran köprünün sağlıksız koşullar altında havada durmasından dolayı 2008 yılında sağlam bir köprüyle değiştirilmiş. Eğer bu köprüyü geçerseniz sizi muazzam bir İrlanda manzarası karşılar. National Trust Carrick-a-Rede olarak bilinir.

LOKASYONKuzey İrlanda, Carrick Adası Bağlantısı
YÜKSEKLİK30 Metre
UZUNLUK20 Metre
TASARIMHalatlardan Yapılmış Yaya Köprü

4.Capilano Süspansiyon Köprüsü, Kanada

Capilano Süspansiyon Köprüsü, Kanada

İlk köprü 1889 yılında İskoç mühendis George Grant Mackay tarafından inşa edilmiştir. 137 metre uzunluğundaki köprü 1956 yılında yaya geçişlere açılmıştır. Günümüzde halen kullanılan köprünün 96 fil ağırlığına dayandığı söylenmektedir. Her ne kadar güvenlik garantisi veriliyor olsa da bu yükseklikteki bir köprüden geçmek dudak uçuklatabilir. Yer sene ortalama 1milyon turist çeken köprü Kanada’nın cazibe noktalarından birisi oldu. Bu köprü dünyanın en yaşlı köprüleri arasında yer almaktadır.

LOKASYONKuzey Vancouver, Britanya Kolombiyası, Capilano Nehri üzerinde
YÜKSEKLİK70 Metre
UZUNLUK137 Metre
TASARIMÇelik Halatlı Yaya Asma Köprü

5.Mount Nimbus Asma Köprüsü, Kanada

Mount Nimbus Asma Köprüsü, Kanada

Kanada’nın en nefes kesen köprüsü diyebiliriz. Gökyüzünde süzülmek isteyenlerin tercih ettiği bu köprü eski bir asma köprüdür. 60 metrelik bu köprü dağcıların tercih ettiği bir yer. Köprüye ulaşmak için mecburi bir helikopter uçuşu yapıyorsunuz. Helikopterden indikten sonra harika bir dağ tırmanışı sizi bekliyor. Mount Nimbus Asma Köprüsü dünyanın en muazzam güzelliğine sizi çıkaracak köprülerden birisidir.

LOKASYONKanada Nimbus Dağı
YÜKSEKLİK500 Metre
UZUNLUK600 Metre
TASARIMHalatlardan Yapılmış Yaya Asma Köprü

6.Puente de Ojuela, Meksika

Puente de Ojuela, Meksika

Ojuela Bridge, dünyanın en gizemli köprüleri arasında gösterilir. 1898 yılında derin bir kanyon üzerine inşa edilen bu köprü tarihin en eski köprülerinden birisidir. Köprünün ilk proje taslağı dünyaca ünlü mühendis John Roebling’in oğlu tarafından geliştirildi. Yapımlarının en ünlüleri Brooklyn Köprüsüdür. Günümüzde uzunluğu 319 metre’dir.

LOKASYONMapimi, Durango, Ojuela altın madeni bölgesi
YÜKSEKLİK110 Metre
UZUNLUK319 Metre
TASARIMÇelik Halatlı Yaya Asma Köprü

7.Maymun Köprüleri, Vietnam

Maymun Köprüleri, Vietnam

Kalın bambu sapları kullanılarak inşa edilen köprülerdir. Bölge halkının su birikintileri üzerinden geçmek için kullandığı bu köprüler günümüzde halen Vietnam’da kullanılmaktadır. Vietnamın Güneybatısında Mekong Deltası üzerinde yer alan bu köprülerin orijinal ismi Monkey Bridge ‘dır. Nehirleri geçmek için yapılan bu köprüler her ne kadar korkunç olmasa da heyecanlı ve tehlikeli olarak kabul edilir. Çünkü bazı noktalarda sallanan köprüden karşıya maymun gibi zıplayarak, koşarak geçmeniz gerekebiliyor. Dünyanın en ilkel köprüleri denildiğinde bu köprüyü örnek verebilirsiniz.

LOKASYONMekong Deltası, Güney Vietnam
YÜKSEKLİKYerliler tarafından üretildikleri için kısa ve çok yüksek değiller
UZUNLUKDeğişkendir
TASARIMEskil köprüler bambu kütüklerden ve halat trabzandan yapılmış. Yeni köprüler betondan yapılmıştır

8.Caminito Del Rey, İspanya

Caminito Del Rey, İspanya

Kral yolu olarakta bilinmektedir. Çok fazla ölümcül kazaların olduğu bu yol dünyanın en riskli köprüleri arasında yer alıyor. İspanya’nın Malaga bölgesinde olan köprü 4 kilometrelik işaretlenmiş bir dağ, orman yolu üzerinde yer alıyor. Birçok kişinin ölümüyle sonuçlanan bu riskli bölge yıllarca tehlikeli olduğundan dolayı kapalıydı. 2015 yılında gerekli sağlamlaştırmalar yapılarak tekrar yürüyüşe açılmıştır. Guadalhorce Nehri üzerindeki bu köprü ciddi baş döndürebilir. 1901 – 1905 tarihlerinde yapılmıştır.

LOKASYONİspanya, Malaga, Guadalhorce Nehri Üzerinde
YÜKSEKLİK100 Metre
UZUNLUK20 Metre
TASARIMAhşap Yaya Köprü

9.Sochi Skybridge, Rusya

Sochi Skybridge, Rusya

Dünyanın en uzun yaya köprüsü olarak bilinen Skybridge, Sochi bölgesinde yer almaktadır. 1 kilometre uzunluğuyla gezegenimizin en önemli köprülerinden birisidir. Skybirdige Krasnaya Polyana Vadisi üzerinden geçmektedir.Manzarası enfes olan bu köprü birçok aktiviteler için milyonlarca turist karşılıyor. Bu köprünün olduğu yerde ayrıca dünyanın en hızlı teleferiğine binebilir, bungee jumping yapabilirsiniz.

LOKASYONRusya, Sochi
YÜKSEKLİK426 Metre
UZUNLUK1000 Metre
TASARIMÇelik Halatlı Yaya Asma Köprü

10.Keshwa Chaca Köprüsü, Peru

Keshwa Chaca Köprüsü, Peru

Q’eswachaka Rope Bridge köprüsü olarak bilinir. Peru köprüleri arasında en önemli yere sahip olan köprüdür. Tehlikeli bir o kadar korkunç olan bu köprü Inca imparatorluğu tarafından yapılmış dünyanın en sağlam halat köprüsü olarak tarihe geçmiştir. Ayrıca Inka halat köprüsü olarakta bilinmektedir.

LOKASYONPeru
YÜKSEKLİK35 Metre
UZUNLUK28 Metre
TASARIMHalatlardan Yapılmış Yaya Köprü

11.Ghasa Asma Köprüsü, Nepal

Ghasa Asma Köprüsü, Nepal

Düyanın en ilkel köprüleri arasında yer alan Hanging Bridge of Ghasa, yerli halkın karşıdan karşıya geçmek için kullandığı dar bir köprüdür. Hem tehlikeli, hem yüksek riskli bu köprü dünyanın en dar köprüleri arasında gösterilebilecek bir köprüdür. Korkunç dağları, kanyonları, tepeleri ile bilinen Nepal ‘de gezilecek, görülecek yerlerden birisidir.

LOKASYONKushma, Nepal
YÜKSEKLİK70 Metre
UZUNLUK137 Metre
TASARIMHalat ve Tellerden Yapılmış Yaya Asma Köprü

12.Sarawak Köprüsü, Malezya

Sarawak Köprüsü, Malezya

Borneo adasında bulunan bu köprü dünyanın en tehlikeli dar köprüleri arasında gösterilir. Yerlilerin ilkel olarak yaptığı bu köprü çok yüksekte olmasa da yapılışı bakımından tehlike arz etmektedir. Görüntüsünden de anlaşılacağı üzere yeryüzünde emanet durmaktadır. Tabi altından geçen nehri düşünürsek tehlike boyutu artıyor.

LOKASYONMalezya, Borneo Adası
YÜKSEKLİKDeğişken
UZUNLUKDeğişken
TASARIMKauçuk ve Canlı Ağaçlardan Yapılmış İlkel Köprü

13.Kotmale Oya Köprüsü, Sri Lanka

Kotmale Oya Köprüsü, Sri Lanka

Çelik çubuklardan yapılan Kotmale köprüsü, Sri Lanka sınırları içerisinde bulunan en tehlikeli köprülerden birisidir. Köprü yapımında kullanılan tahtaların çürümesiyle birlikte çamurlu nehre düşme riski yüksektir. Kotmale Oya Köprüsü, yemyeşil tropikal yeşilliklerle çevrili inanılmaz derecede güzel bir yerde bulunur; bu nedenle eski yapı modern turistler tarafından ihmal edilmemektedir. Her şeyden önce, eski köprüyü aşırı cazibe görüyorlar. Ayağın altına düşebilecek kuruluklar giyinmiş, alt kısımda alçak korkuluk ve şiddetli su sızıntısı var; büyük taşlarla bile karşı koyulamıyor, macera için büyük cesaret ve dayanılmaz özlem çağrısı yapıyor.

LOKASYONSri Lanka
YÜKSEKLİKDeğişken
UZUNLUK20 Metre
TASARIMHalat ve Tahta Yaya Asma Köprü

14.U Ağrı Köprüsü, Myanmar

U Ağrı Köprüsü, Myanmar

U Bein Bridge olarak bilinir. 1200 metre uzunluğundaki bu köprü dünyanın en uzun köprüleri arasında gösterilmektedir. Myanmar halkı tarafından yapılan bu köprünün tarihi 150 yıldan fazladır. Tauntome gölünü geçebilmek için inşa edilen bu köprü tehlikesinden çok verilen emeği ile ön plana çıkıyor. Muazzam bir gün batımı manzarası bulunan köprü gölden yaklaşık 5 metre yüksekliktedir.

LOKASYONMandalay, Taungthaman Gölü üzerinde
YÜKSEKLİK5 Metre
UZUNLUK1200 Metre
TASARIMYaklaşık 1.000 direkle desteklenen ahşap yaya köprüsü

15.Root Köprüleri, Hindistan

Root Köprüleri, Hindistan

Hindistan asma köprüleri denildiği zaman Hindistan halkının canlı ağaç köklerinden yaptığı birçok köprü akıllara gelebilir. Dünyanın korkunç köprüleri olarak bu köprüyü örnek verebiliriz. Bu köprülerin bazılarının yapımı onlarca yıl sürdüğü söylenir. Bu tip köprülere halk arasında canlı köprü denilmektedir.

LOKASYONHindistan
YÜKSEKLİKDeğişken
UZUNLUKDeğişken
TASARIMİlkel Tekniklerle Yapılmış Ağaç Köprüler

16.Royal Gorge Köprüsü, Amerika Birleşik Devletleri

Royal Gorge Köprüsü, Amerika Birleşik Devletleri

Kolorado bölgesinde yer alan Royal Gorge Bridge, 1929 yılında açılmıştır. Turistik amaçla inşa edilmiş köprüler arasında başta gelir. Yapının büyüklüğü, köprünün uzunluğu 384 metreden fazla iken Gorgeun üstünden 291 metre daha yüksek olduğu için oldukça ciddi. 1989’da bu alışılmadık cazibe ciddi biçimde geliştirildi; Şimdi köprü rüzgarda çok fazla sallanmıyor ve inşaat boyunca yürümek çok daha rahat hale geldi.

LOKASYONA.B.D., Colorado
YÜKSEKLİK291 Feet
UZUNLUK384 Feet
TASARIM

17.Captain William Moore Köprüsü, Amerika Birleşik Devletleri

Captain William Moore Köprüsü, Amerika Birleşik Devletleri

Alaska ‘nın Skagway kentini Yukon otoyol ağına bağlayan bu köprü dışarıdan bakıldığında güvenli görülüyor olsa da aslında tehlikelidir. Otomobillerin de risk ile geçtiği bu köprü yeryüzündeki yaşayan en eski köprülerden birisidir. William Moore Köprüsü’nün yerine çok yakında beton bir köprü inşa edilecek ve mevcut köprü bir seyir terası olarak kullanılacak.

LOKASYONA.B.D., Alaska, Skagway Kenti
YÜKSEKLİKx
UZUNLUK110
TASARIMAsfalt Asma Köprü

18.Taman Negara Halat Köprüleri, Malezya

Taman Negara Halat Köprüleri, Malezya

Malezya’da yer alan birçok halat köprü var. Bu köprülerden bazıları Taman Negara halat köprüleri olarak bilinir. Ortalama 500 metre uzunluğunda olan bu köprüler etrafındaki ağaçların köprüyü sarmasıyla sağlam hale gelmiş. Fakat yine de tam anlamıyle sağlam diyemeyiz.

LOKASYONMalezya
YÜKSEKLİKx
UZUNLUK500 Metre
TASARIMAhşap, Halat İle Yapılmış Yaya Asma Köprü

19.Meghalaya Living Root Bridge, Hindistan

Meghalaya Living Root Bridge, Hindistan

Meghalaya bölgesinde yer alan bu köprü rüzgar ve yağıştan dolayı tehlike seviyesini yükseltmektedir. Dünyanın en çok yağış alan bölgesi olarak bilinen bu bölgede yerel halk tarafından geliştirilmiş bu köprü muson yağmurlarına karşı yapılmıştır. Akıl dolu tasarlanan köprü son derece dayanıklı bir köprüdür. Kauçuk ağaçlarından yapılan bu ağaçlar yaşayan canlı ağaç olarak tanımlanır.

LOKASYONMeghalaya, Hindistan
YÜKSEKLİKDeğişken
UZUNLUKDeğişken
TASARIMİlkel Tekniklerle Yapılmış Ağaç Köprüler

 

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin