Konya Şeytanın Aklına Gelmiş ”Şeytan Köprüsü”

3708
Konya Sille Seytan Koprusu Nasil Giderim
- Sponsor Reklam 1 -

Konya ‘nın Selçuklu ilçesinde bulunan ama sapa bir noktada kalan Şeytan Köprüsü hakettiği turist akınını bulamıyor. Konya gibi büyük bir şehrin en güzel ilçesi ise bana sorarsanız Sille ‘dir. Turizm bölgesi olarak kesinlikle ve kesinlikle Konya gezilecek yerler arasında Sille gelir. Sizlere 2019 yazında ziyaret ettiğim bu güzel yerin tam konumuyla birlikte çevresindeki güzelliklerden bahsedeceğim.

Konya Şeytan Köprüsü Nerede?

Konya ‘nın Selçuklu ilçesine bağlıdır. Sille ‘de bulunan şeytan köprüsü biraz sapa bir noktada kalıyor. Bu yüzden birçok kişinin burayıı bulamadığını da duydum, gördüm. Özellikle sosyal medya paylaşımları ile birlikte gelen yorumlarda tam lokasyon isteyen arkadaşlar olmuştu. Eğer keşife çıkmadıysanız yada daha önce buraya gitmediyseniz bulmak biraz zor olacaktır. Aşağıda ki haritada tam lokasyonu görebilirsiniz. Özkonak sokaktan içeri girdikten sonra sokak bir yerde bitecek. Ufak, dar bir köy sokağıdır burası. Yolun bittiği yerden evlerin yanından araziye doğru devam edin. Yaklaşık 150metre ileride aşınmış kayalıkları ve şeytan köprüsünü göreceksiniz. Aslında köy sokağının içerisine girdiğiniz zaman solda harabe haline gelmiş su kemeri yolunu görmeye başlarsınız. Eğer sokak bitti diye geri dönerseniz bulamazsınız. Benim gibi o su kemeri taşlarını takip ederseniz 5dakika sonra köprüye gelmiş olursunuz.

Sille Şeytan Köprüsü Tarihçe

5 asır yani 5000yıldan fazla bir mazisi olan Şeytan Köprüsü bölgenin görülmesi gereken en önemli yerlerinden birisidir. Ülkemizdeki en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Sille bir Rum köyüydü. Arkeolojik bilgilere göre Neolitik Çağ ‘a kadar uzanan bir geçmiş söz konusu. Birçok yerde olduğu gibi buraya dairde farklı kaynaklardan elde edilen bilgiler mevcut. İsminin anlamı Yunan mitolojisindeki Silen (Silene) ‘den geldiği bilinir. Ayrıca Silenos ‘ta deniliyor. Bu coşkulu akan su anlamına geliyor. Antik dönemde ise Sylla olarakta kayıtlarda yerini almıştır.

Roma ve Bizans zamanında burası Kudüs yolu üzerinde bulunan dönemin dini merkezlerinden birisidir. Dünyanın en eski ve en büyük manastırlarından birisi olarak kabul edilen Hagios Khariton Manastırı (Ak Manastır) buradadır. Yaklaşık 800 yıl hiç kesinti yaşamadan hizmet veren bu manastır ”Deyr-i Eflatun” olarakta bilinir. 1907 tarihi damgalı kitabelerde Sille ‘nin 13 mahallesinde müslüman ve gayrimüslimler birlikte yaşıyorlar. Cumhuriyetten önce 18bin kişilik nüfusa ulaşan bölge 1924 mübadelesine kadar Hristiyanların çoğunluğu olan mahalleydi. Macar gezgin Bela Horvarth 1913 senesinde Anadolu gezisine çıkar ve tuttuğu notlara bakılınca Sille’de 60 adet kilisenin olduğu söylenmektedir.

Sille Nasıl Gidilir? Ulaşım Bilgisi

Ulaşımı çok kolaydır. Konya merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta ve Selçuklu ilçesine bağlıdır. Konya ‘nın merkezinden Alaeddin Tepesinin olduğu yerdeki otobüs duraklarından 64-A hat no.’lu Sille – Alaeddin otobüsüyle Sille’ye kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ayrıca şehrin merkezinden minibüslerde hareket etmektedir. Sille ‘nin girişinde inerek 10dk yürüme ile hedefe ulaşabilirsiniz.

Konya Sille Gezilecek Yerler, Gezi Rehberi

Eğer Sille ‘ye gittiyseniz sadece Şeytan Köprüsünü görmeyeceksiniz. Burada görebileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Öncelikle Sille ‘ye giriş yaptıktan sonra ilerlerken sol taraftaki dağlık bölgede yer alan mağaralar dikkatinizi çekecek. O mağaraların bazılarına giriş yapabilirsiniz. Mağaraların eski dönemde yerleşim alanı olarak kullanıldığı belli oluyor. Aşınmış kayalıklar ile şekiller verilmiş. Bu dağlık bölgenin yola sıfır kısmında ise mağaralara barınak yapıldığı görülüyor. Hobbit evleri gibi tuhaf girişleri olan yerler. İlk olarak karşınıza çıkacak yer çarşı içerisinde yer alan Ak hamam olacak. Sırasıyla Sille müzesi, Sille Ak Camii, Koimesis Tas Panagias Kilisesi, Aya Eleni Kilisesi ve Müzesi, Subaşı hamamı, tepe şapeli süt kilise, şeytan köprüsü ve Sille Baraj gölü bölgenin gezilecek yerleridir. Hepsi birbirine yakın mesafede olduğundan ortalama 3 saat içerisinde komple gezebilir, detaylı fotoğraf çalışmaları yapabilirsiniz.

Bu İçeriği Puanlayın
- Sponsor Reklam -

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin