Milli Parklar

Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı

Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı, Doğu Karadeniz’in en keyifli şehirlerinden birisi olan Artvin, doğasının muhteşemliği, tabiatı ile her zaman göz doldurmuştur. Şehrin merkezine yaklaşık 10km uzaklıkta olan Hatila Vadisi Milli Parkı kuşkusuz ülkemizin en güzel yerlerinden birisi olma özelliğini de taşımaktadır. 169km² alana sahip olan parkın HA değeri ise 16.943,78 HA ‘dır. 1994 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Adana merkezine ise 117km uzaklıktadır.

HATİLA VADİSİ GENEL BİLGİLER

İL İLÇE YÜZÖLÇÜMÜ İLAN TARİHİ
Artvin Merkez 16.943 Hektar 31.08.1994
TÜRÜ BİTKİ TÜRÜ YÜKSEKLİK YETKİLENDİRME
Milli Park Zengin Bitkiler 3224 Orman ve Su İşleri Bakanlığı

31.08.1994 yılında resmi olarak milli park ilan edilen Hatila Vadisi Milli Parkı, zengin biyoçeşitliliğe sahip bitki örtüleriyle ülkemizin jeomorfolojik yapısıyla önde gelen yerlerinden birisidir. Hatila vadisi yüksekliği 170m yükseklikten başlayarak 3224metre yüksekliğe kadar uzanmaktadır.

Artvin Hatila Vadisi İmkanları

HATİLA VADİSİ SOSYAL İMKANLAR

KAFE / RESTORAN FREE   Wİ-Fİ ELEKTRİK TUVALET
× ×
ÇOCUK PARKI ARAÇ PARK YERİ ÇEŞME KONAKLAMA
× ×

Eğer Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı ziyaret rotanızda yer alırsa oradaki sosyal imkanları göz önünde bulundurmanızda fayda var. Park girişinden yaklaşık 5km içeride bulunan cam teras bölgesinde kafeteryalar mevcut. Burası Türkiye’nin en yüksek cam terası olma özelliğini de taşımaktadır. Yüksekliği 220 metredir. Artvin merkezden vadiye kadar asfalt yol ile ulaşım kolayca sağlanıyor. Park içerisinde araç park yeri mevcut.

Artvin Hatila Vadisi Milli Parkı Giriş Ücreti

Artvin Hatila Vadisi Giriş Ücreti

2019 yazında 12₺ araç giriş ücreti vardı. Çadır alanı konaklama ise 4 kişilik alan 10₺ ‘ydi. Tabi bu fiyatların her yıl değişebileceğini unutmayın. Hatila Vadisi içme suyu kaynağı var mı emin değilim. Gezi rotamda göremedim. Bölgenin bazı noktalarında telefonlar çekmiyor ama genel olarak sorun yaşanmıyor. Çocuklarınızı bırakabileceğiniz oyun alanları da yok. Böyle bir bölgede zaten çocuklarınızı yanınızdan ayırmayın. Hatila vadisi milli parkı yaban hayvan konusunda dikkat gerektirir. Ayı, porsuk, sansar, tilki, yaban keçisi ve hopa engereği gibi hayvanlar var. Hatila Vadisi Milli Parkı Tuvalet arayanlar için bölgenin belli başlı ziyaret alan yerleri harici tuvalet yok.

HATİLA VADİSİ BÖLGESEL İMKANLAR

DENİZ, GÖL VB. AĞAÇLIK ALAN DAĞLIK ALAN KANYON VB.
×

Hatila Vadisi ulaşım konusunda son derece kolay. Burada otostop çekmekte çok zorlamıyor. Artvin halkı vatanını seven bir toplumdur. Eğer bir Türk bayrağı yada Atatürk’ü gösteren objeler eşliğinde otostop çekerseniz neredeyse her araç duracaktır! Hatila deresinin geçtiği bölgede su kaynağı bulabilirsiniz. Bol ağaçlık, dağ etekleri olan bir yerdir. Hatila Vadisi şelale imkanıda sunuyor. Çok fazla büyük olmasa da görülebilecek yerlerden birisidir. Günü birlik gidilmesini çok fala önermem. Özellikle burada 1 yada 2 gün kalın. Hatila Vadisi Kamp alanı olarak kullanabileceğiniz yerlerden birisidir. Burada doğa ile birlikte mutlaka vakit geçirmenizi öneririm.

Hatila Vadisi Gezgin Değerlendirmesi

Doğu Karadeniz denildiğinde gerek doğası, gerek insan kalitesi ile vazgeçemeyeceğim bir yerdir Artvin. Otostop konusunda da sorun yaşamadım şimdiye kadar. Eğer Artvin gezi rehberi yapacaksanız muhakkak burayı listenize ekleyin. Ülkemizin sayılı cennetlerinden birisidir. Trekking, dağcılık, bisiklet gibi aktivitelerde bulunabilirsiniz. Bölgenin biyoçeşitliliğin önemini taşıyan bir yer olması nedeniyle sit alanı statüsünde yer alıyor. Bu yüzden ateş yakmak yasak ve çok tehlikeli. Ciddi yasal sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Önerilerinizle yola çıkarak birkaç alanı sayenizde keşfettim. Bu yerleri nasıl keşfettiğinizi merak ettim doğrusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu