GenelGezgin Rehber

Vize Reddi Nedir, Nasıl Anlaşılır? Pasaporta İşlenir mi?

Vize reddi, seyahat etmek istediğimiz ülke için yapmış olduğumuz vize başvurusunun konsolosluk tarafından onay verilmemesidir. Reddilme sebepleri arasında birçok neden yer alabilir. Bu konuları başlıklar hakkında değerlendirelim.

Vize Reddi Nasıl Anlaşılır?

Vize başvurusu yaptığınız ülke konsolosluğu tarafından sizlere bir mektup gönderilir. Reddilme sebebinizi burada maddeler halinde görebilirsiniz. Konsolosluklar bu bilgilendirme mektubunu çoğu zaman göndermeyebiliyor. Bu yüzden de güvenilir vize danışmanlığı merkezleri sizlere her zaman profesyonel adım atmanızı sağlar.

Vize Reddi Pasaporta İşleniyor mu?

Vize başvurunuz olumsuz sonuçlandığında bu pasaportlarınıza hiçbir şekilde işlenmemektedir. Yani vize reddi pasaporta işlenir mi sorusuna hayır denilebilir. Fakat bilmeniz gereken bir konu var. Her ne kadar pasaportlara reddedildiğiniz yansımıyor olsa da, konsolosluklar bu bilgiyi veritabanlarında saklmaktadır.

Vize Reddi Nedir, Nasıl Anlaşılır

Herhangi bir Schengen ülkesi için vize başvurusu yaptıysanız ve reddedildiyseniz tüm Schengen ülkeleri bunu görebilir. Aklınızda bulundurun ve profesyonel bir vize danışmanlık merkezi ile ilerleyin.

Vize Reddi Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak birçok neden vize reddi almanıza neden olabilir. Lakin genel olarak yapılan hataların üzerinde duracağım. Başlıca nedenler şu şekildedir.

  • İstenilen evrakların eksik olması reddedilme nedenidir.
  • Size ait bilgiler eksik yada yanlış olursa reddedilirsiniz.
  • Vize mülakatı sırasındaki olumsuz tutumunuz reddedilmeye neden olabilir.
  • Daha önce vize ihlali yapmış olmanızda bir etkendir.
  • Yanlış ülkeye vize başvurusu yapmak.
  • Seyahat edeceğiniz ülkenin sağlığını etkileyecek durumların olması.
  • Seyahat edeceğiniz ülkenin güvenliğini ihlal edecek durumların olması.

Birçok kişinin reddedilmenin nedenleri arasında eksik evrakların olmasıdır. Elbette bunlar genel hatalar olup, istisnai durumlarında olması mümkündür.

Vize Reddi Sonrası Tekrar Başvuru Yapmak

Genelde reddedildikten hemen sonra başvurunun yapılmaması ve biraz beklenmesi söylenir. Bu bilgi tamamen yanlıştır. Aksine başvurunuzun olumsuz sonuçlanması ile zamanın bir alakası yoktur. Olumsuz sonucun akabinde vize reddine itiraz edebilir, başvurunuzu yenileyebilirsiniz.

Ayrıca Göz Atın: Vize İstemeyen Ülkeler Listesi

Güvenilir Sorunsuz Vize Başvurusu Yapmak

Türkiye’de birçok vize başvurusu yapmak için genel merkezler vardır. Fakat her ülkenin her şehirde merkezi yoktur. Türkiye’nin neresinde olursanız olun vize danışmanlık merkezine posta yoluyla evraklarınızı gönderererek başvuru yapabiliyorsunuz. Lakin Türkiye’de çok fazla sahte firma adıyla dolaşan vize danışmanlık merkezleri vardır. İşte böyle bir durum ile karşılaşmamanız için size tavsiyem MonaVisa Profesyonel Vize Danışmanlık firmasıdır.

5/5 - (61 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu