Columbia FR-558-A Kamp Bıçağı İncelemesi

Kamp Ekipmanı İncelemeleri - En İyi Kamp Ekipmanları

7329
Columbia-FR-558-A-Kamp-Bıçağı-İncelemesi

Ünlü markalardan birisi olan Columbia FR-558-A model kamp bıçağı piyasaya sürmüştü. Aslında birçok kişi bu bıçağı yakından tanıyor. Geçtiğimiz yıllarda 25₺ ‘den A101, Bim gibi mağazalarda satışa sunulmuş ve aynı gün birçok yerde tükenmişti. Bu ürün hakkında orijinal değil yada işe yaramıyor diyenler oldu. Yaklaşık 3 yıl önce Bim marketten test edip merakımı gidermek için almıştım. Aynı zamanda bıçağın aynısından Columbia mağazalarından da temin etmiştim.

Columbia FR-558 Kamp Bıçağı Bim Market

Bim market arada sırada işimize yarayacak ürünler çıkartıyor. Geçtiğimiz aylarda Stanley marka termos satarlarken de birçok kişinin aklında orijinal mi sorusu vardı. Bim market Columbia bıçak orijinal mi? İşte bu sorunun yanıtını net bir şekilde veremiyorum ama 3 sene önce aldığım ürünü halen kullanıyorum. Üstelik öyle hor görür gibi kullandım ki kesmediğim ip, karton, plastik, teneke kalmadı. Ayrıca yontmadığım ağaçta yoktur. 3.senesine girmek üzere olduğum bıçak halen ilk gün ki gibi keskin. Henüz bileyleme ihtiyacı duymadım.

Columbia FR-558-A Çakı Teknik Özellikleri

  • Kapalı uzunluğu 12 Cm ‘dir.
  • Açık uzunluğu 21 Cm’dir.
  • 125 gram ağırlığındadır.
  • 440C çelikten imal edilmiştir.
  • Bilemesi lazer ile yapılmıştır.
  • Kilit sistemi vardır.
  • Poliüretan sert plastik kaplama sapı vardır.

Columbia FR-558-A Kullanım Alanları?

Genellikle av için kullanıldığı dile getirilse de kamp ekipmanı olarak birçok alanda kullanılabilir. Özel kılıfı ile kemerinize takabilir, kolayca taşıyabilirsiniz. Bıçağın alt kısmında bulunan magnezyum çubuğu sayesinde ateşinizi yakabilirsiniz. Sadece bir bıçak yada çakı görevi değil, çakmak görevini de üstlenmektedir.

Bim Columbia Çakı Orijinal mi?

Birçok kişinin en fazla merak ettiği sorulardan birisidir. Bim marketlerde zaman zaman satılan bu ürün orijinal mi? Kimse 25 liraya vermez diyebilirsiniz. Lakin tanıtım amacıyla bu ürün ucuza satılmaktadır. Ve orijinal bir üründür. Ürün genellikle yabancı menşeili fakat Columbia bu bıçakları tanıtım amacıyla aynı kalite ile Türkiye’de üretiyor. Maliyet fiyatına satılan bu ürünün normal piyasası ise 90₺ civarlarında. İlk olarak 2015 yılı sonunda görmeye başladığımız bu ürün şimdi birçok kişinin ekipmanları arasında yerini alıyor.

Columbia FR-558-A ile Columbia-558-B Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ürünlerin teknik açıdan özelliklerinin tamamı aynı. 558-A serisinin çelik kısmında kaplama yok, 558-B serisinde ise siyah kaplama vardır. Her iki bıçağın kullanım amacı ve yeri aynıdır. Bim market Columbia bıçak satışlarını A serisi üzerinden yaparken, A100 columbia bıçak satışlarını B serisi üzerinden yaptı. Aynı ürünün ikinci kez piyasaya sürülmesi ise tam tersi oldu.

Columbia FR-558-A – Columbia 558-B İncelememiz

Yaklaşık 3 senedir kullandığım ürünlerdir. Çok yüksek performans beklemeden aldığım ürünlerin çokta kötü olduğu söylenemez. Aksine fiyatına göre performansı 5/4 puan alır. Kalın ve sert kılıfı, magnezyum taşının işlevselliğinin yüksek olması iyi bir avantaj. Meyve ve sebzeler başta olmak üzere herhangi bir gıda üzerinde kullandığınızda mutlak suretle sabunlu su ile iyice yıkayın. Aksi durumda pas görünümlü oksitlenmelerin oluşması 24 saat içerisinde oluşacaktır. 440C çelik olması büyük avantajdır. Bu tür çelikler yüksek karbon ve kromdan üretildiği için paslanmaz. Pas gibi gözüken noktalanmalarda oksitlenmedir. 25tl Columbia çakı işinizi fazlasıyla görecektir. Bushcraft yapıyorsanız kazıma olmasa da yontma işlemleri için ideal olabilir. Kolay kolay hasar görmeyecek ürün lazer bileme olduğundan yıllarca körelmeden kullanabilirsiniz anlamına geliyor. Columbia Bim yada A101 marketlerde denk geldikçe bu fiyatlar üzerinden alınabilir bir üründür.

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin