Haberler

Uludağ ‘dan Kötü Haber, Kayıp Dağcılar Bulundu mu?

1 Aralık 2019 tarihinde Uludağ Zirve tırmanışı için yola çıkan Mert Alpaslan ve Efe Sarp 18 gündür kayıptı. Çalışmaların devam ettiği 17.günde maalesef üzücü haberler gelmeye başladı. Geçtiğimiz gün Efe Sarp’a ait olan kırmızı mont bulunmuştu. Montun yaklaşık 1km uzağında ise bir kişinin cansız bedenine rastlandığı bilgisi bugün tüm medyaya yansıdı. Arama ve Kurtarma ekipleri bulunan cansız bedenin kimlik teşhisi yapılması üzere adli tıp kurumuna gönderildiği de ekstra bilgi.

İstanbul’dan Bursa’ya Zirve Tırmanışı

1 Aralık 2019 tarihinde İstanbul’dan yola çıkan arkadaşlarımız zirve tırmanışı yapmak üzere Bursa Uludağ’a gitmişti. Bir süre sonra Efe Sarp ve Mert Alpaslana ulaşamayan aileleri kayıp bilgisi geçmiş ve arama kurtarma çalışmaları başlamıştı. Geride kalan 18 gün boyunca hiçbir şekilde bulunamayan arkadaşlarımızdan bir iz olarak mont bulunmuştu. Bölgede arama sıklığını arttıran arama kurtarma ekipleri ise kayboluşlarının 17.gününde monta 1km uzaklıkta bir kişinin cansız bedenine ulaştığı yönünde gelen bilgilerdi. Henüz hiçbir şekilde bunun doğrulandığı resmi kaynak yok diyen Hürriyet gibi yüksek tirajlı haber kaynakları da durumu çarpıtmaya devam ediyor.

Bazı kaynaklarda ise sadece bir iddiadan ibaret olduğu belirtiliyor. Medyanın kafasına göre şekillendirdiği haberin resmi kaynak duyurusu ise şöyledir.

Uludağ-kayıp-dağcılar-basın-duyurusu-Yapildi

01.12.2019 tarihinde Bursa Uludağ’da kaybolduğu belirtilen Mert Alpaslan (31) ve Efe Sarp (37) vatandaşlarımızdan haber alınamadığı ihbarı üzerine Bursa Valiliğimiz tarafından başlatılan arama kurtarma çalışmalarına kamu, sivil toplum ve gönüllüleri katılımı ile karadan ve havadan kesintisiz olarak devam edilmektedir.

07.12.2019 tarihinde kaybolan dağcılardan Efe SARP ait montun Kürekli Deresi bölgesinde bulunması nedeniyle arama faaliyetleri bu bölgede yoğunlaştırılmıştır.

18.12.2019 tarihinde Kürekli Deresi Bölgesinde yapılan arama çalışmalar sırasında 07.12.2019 tarihinde bulunan montun yaklaşık 1 kilometre aşağısında bir cansız erkek cesedi tespit edilmiş olup, kimlik tespit çalışmalarına devam edilmektedir.

Ayrıca arama faaliyetleri bu bölgede yoğunlaştırılmıştır. Bütün arama kurtarma ekipleri bu bölgeye sevk edilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu