Kocaeli Kartepe Kuzuyayla Tabiat Parkı Kış Kampı

Kocaeli Kartepe Ücretsiz Kamp Alanları - Nerede Kamp Yapılır?

5188
Kocaeli-Kartepe-Kuzuyayla-Ücretsiz-Kamp-Alanı
- Sponsor Reklam 1 -

Kocaeli ‘nin Kartepe bölgesinde bulunan Kuzuyayla Tabiat Parkı kış kampı sevenlerin uğrak noktalarından birisidir. 27-28-29 Aralık 2019 tarihlerinde orada yaptığımız kamp ve orada nasıl bir kamp yapılabilir sizlere detaylı bilgiler vereceğim. Öncelikle bilinmesi gereken bu noktada dört mevsim keyifle kamp yapılabilir. Özellikle kış aylarında tercih ettiğim bu tabiat parkına nasıl gidilir veya nerede kamp atılır?

Kocaeli Kuzuyayla Tabiat Parkı Kamp Alanı Nerede?

Kocaeli ‘nin Kartepe ilçesine bağlıdır. Buraya ulaşım özel araçlar yada otostop ile yapılabilir. Maalesef Kuzuyayla bölgesine toplu taşıma yoktur. Tarım ve Orman Bakanlığı 1.bölge’de bulunan Kartepe, Milli Parklara Bağlanmıştır. İzmit merkezine yaklaşık 30 km uzaklıkta bulunan tabiat parkı 1390 rakımdadır. Şehir merkezine göre ortalama 5-6 derece farketmektedir. Kamp alanı konumu için aşağıda ki harita üzerinden yol tarifi alabilirsiniz.

Kocaeli Kuzuyayla Kamp Alanı Sıkça Sorulan Sorular

Kamp alanı hakkında birçok kişinin sorduğu sorular ve Kuzuyayla yorumları mevcut. Yılda en az 4 defa gittiğim bölge hakkında sorularınızı cevaplamakta fayda var. Sorunuzun yanıtı aşağıda yoksa şayet yorum olarak belirtebilirsiniz.

 • Kuzuyayla Tabiat Parkı Ücretli mi? : Kuşkusuz en çok merak edilen konulardan birisidir. Kuzuyayla giriş ücreti olmayan yerlerden birisidir. En azından 2020 yılına girmek üzereyken henüz bir meblağ belirtilmemiş. Lakin Milli Parklara bağlanan Kuzuyayla ücretli olursa şaşırmayın!
 • Kuzuyayla Ateş Yakılıyor mu? : En çok merak edilen noktalardan birisi olduğunu biliyorum. Kuzuyayla ‘da ateş yakabilirsiniz. Lakin bu durum milli parklar prosedürlerine aykırıdır. Kontrol edilen bir nokta olmadığından yakacağınız ateşe karışan yok.
 • Kuzuyayla Yakacak Odun Bulabilir miyim? : Özellikle kış aylarında yoğun kar yağışı olan bölgelerden birisi olduğundan odunlar kar altında kalmaktadır. Bölgedeki kafe & restoran odun satışı yapmaktadır. Birçok noktada satılan odun fiyatı ise çuval olarak verilmekte olup 40-45₺ aralığındadır.
 • Kuzuyayla Aile İçin Uygun mu? : Son derece müsait olan lokasyona çoluk, çocuk ayırmadan gidebilirsiniz. Bütün mevsimlerde orada çocuklu aileler görmeniz mümkündür.
 • Kuzuyayla Yaban Hayvanı Var mı? : Bölgede yaban hayatı var. Fakat insan kalabalığının olduğu Kuzuyayla Tabiat Parkı bu hayvanları kırsalında ağırlıyor. Kalabalığa inmeyen yaban hayvanları dağlık ve izbe noktalarda vardır.
 • Kuzuyayla Su Kaynağı Var mı? : Bölgede 1 adet çeşme bulunmaktadır. Bu çeşme kış aylarında donan borulardan dolayı pasif durumdadır. Soğuk olmayan havalarda ise kullanılabilmektedir. Buradaki su doğal kaynak değildir. Bölgede bulunan kafenin yer altına koyduğu 50tonluk depolar ile sağlanmaktadır.
 • Kuzuyayla Tuvalet Var mı? : Tuvalet ihtiyacınızı orada bulunan kafeteryada giderebilirsiniz. Kapalı alan olarak bölgede başka tuvalet yoktur.
 • Kuzuyayla Elektrik Var mı? : Yine aynı şekilde elektrik ihtiyacınızı bölgede ki kafeden sağlayabilirsiniz. Gece geç saatlere kadar açık olan kafe birçok noktada işleri kolaylaştırıyor.
 • Kuzuyayla Duş Var mı? : Bölgenin hiçbir noktasında duş alabileceğiniz bir yer yoktur. Buraya kirlenmeye gelebilirsiniz.
 • Kuzuyayla Toplu Taşıma Var mı? : Yukarıda da belirttiğim gibi bu bölgeye toplu ulaşım yoktur. Özel araçlarınız veya otostop ile ulaşımı sağlayabilirsiniz.
 • Kuzuyayla Hangi Mevsim Kamp Yapılır? : Burada dört mevsim keyifle kamp yapabilirsiniz. Elbette kış aylarında oldukça soğuk olduğundan dolayı ekipmansız gitmemeniz gerekir.
 • Kuzuyayla Hava Durumu : Şehir merkezine göre en az 5-6 derece farketmektedir. Rakım olarak yüksek bir bölgedir. Dolayısıyla soğuk kendisini hissettiriyor. Kuzuyayla hava durumu kış aylarında ortalama -4 ila -6 gündüz saatlerinde gösterebilmektedir. Bu bölgede ise gördüğüm en düşük sıcaklık -15’dir. Elbette hissedilen sıcaklık biraz daha altlarda olabilir.

Kocaeli Kuzuyayla Yol Durumu Nasıl?

Özellikle kış aylarında insanların çok fazla merak ettiği sorulardan birisi Kuzuyayla yol durumu hakkında bilgi edinmeye çalışmaktır. Buranın yol durumu hakkında sizlere önemli bilgiler vereceğim. Bilmeniz gereken en temel nokta kış aylarında çok ciddi derecede zorluk söz konusudur. Bu bölgeye çıkmadan önce dikkat etmeniz nokta ise havanın kar yağışlı olmasıdır. Yağış olduğu zamanlarda kış lastiği ile rahat bir şekilde olmasa da çıkabilirsiniz. Elbette şoförlük ciddi bir etken. Hiç kimse size bu bölgeye araç ile tırmanmanın kolay olacağını söyleyemez. Eğer şoförlüğünüz zayıfsa yada aracınız kış lastiğine sahip değilse çıkmayın. Zincir ile çıkmak bile zordur. Yola çıkmadan önce araçlarınızın tüm kışlık hazırlıklarının tamamlandığından emin olun. Kartepe kamp alanı çıkışı sizi zorlamasın.

Bu İçeriği Puanlayın
- Sponsor Reklam -

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin