12Bin Yıllık Dipsiz Göl ‘ü Tamamen Kuruttular!

Türkiye'den ve Dünyadan Gezgin, Turizm Haberleri

7216
Gümüşhane-Dipsiz-Göl-Define-Kazısı

12bin yıllık tarihiyle bölgenin en eski göllü olan Dipsiz Göl, bir vatandaşın burada define var demesiyle tamamen kurutuldu. Valilik ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na dilekçe veren vatandaşa gerekli izinler çıkınca tarihi göl tamamen tarihe karıştı. Deniz seviyesinden 2140 metre yükseklikte olan Dipsiz göl, havası, doğası ile büyüleyici bir yerdi. Yapılan bu anlamsız davranış sonrasında birçok tarihçi ve akademisyen olaya tepki gösterirken ”Beyni yok, fikri var” sözü bir kez daha aklımıza geldi.

Dipsiz Göl Tanınmaz Hale Geldi

Gümüşhane Dipsiz Göl Taşköprü Yaylası Nerede

Gümüşhane ‘nin merkezine yaklaşık 50kilometre uzaklıkta olan Dipsiz Göl, havasıyla, suyuyla, bitki örtüsüyle öne çıkan yerlerden birisiydi. 2140 rakımda bulunan Taşköprü Yaylası sınırları içerisindeydi. İsmi açıklanmayan bir vatandaşın çıkarttığı define var söylentisi ile başvuru yaptığı Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü kazıya onay verdi. Gümüşhane Müze Müdürü Elif Öktem ve jandarma eşliğinde su tahliye edildi. Devreye giren iş makineleri yaptığı kazı sonucu define bulamayınca 5günlük çalışma sonlandırıldı. Bir delinin ipiyle kuyuya inen yetkililer bu tarihin yok olmasında büyük rol oynadı. Gümüşhane Dipsiz Göl artık dibi gelmiş bir göl olarak kaldı.

Apollinaris Lejyonun Hazinesi Olduğu İddia Edildi

Dipsiz Göl’de, herhangi bir bulguya ulaşılamayan kazıda, iddiaya göre bölgede bir dönem kalan Roma İmparatorluğu’nun Anadolu’daki 4 büyük lejyonu arasında gösterilen 15’inci Apollinaris lejyonunun var olduğuna inanılan hazinesinin arandığı öğrenildi. Altın olduğuna inanılan göldeki kazı sonrasında birçok tarihçi ve akademisyen olaya sert tepki gösterdi.

Profesör: 12bin – 18bin Yaş Aralığında

Dünyanın en temiz suları olarak bilinen buzul göletlerinden birisi olan Dipsiz Göl kururken Jeoloji Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Raif Kandemir, “Dünya üzerindeki buzul göller, son buzul çağından kalmadır ve yaşları 18 bin ile 12 bin yıl arasında değişir. Ülkemizde başta Kaçkar Dağları olmak üzere, dağlarımızın yüksek kotlarında buzul göller bulunur. Böyle kıymetli bir oluşuma, kendi kafalarına göre hiçbir uzmana danışmadan nasıl müdahalede bulunuyorlar? Buzul göller, dünyadaki en temiz sulardır ve küresel ısınmanın konuşulduğu şu günlerde gelecek kuşakların belki de ihtiyaç duyacağı böyle bir kaynak fütursuzca yok edildi. 12 bin yılda oluşan bu gölü nasıl olacak da siz doldurarak eski haline getireceksiniz? 12 bin yıllık bir değer ve ekosistem göz göre göre yok edilmiştir” dedi.

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin