Gezilecek Yerler

Kastamonu: Küre Dağları Milli Parkı Horma Kanyonu

Horma Kanyonu, Kastamonu şehrinin Pınarbaşı ilçesinde yer alan ve parkuru bulunan bir kanyondur. Karadenizin batı bölgesinde Küre Dağları Milli Parkı içerisindedir. Çalkaya köyüne bağlı olan kanyon hakkında tüm bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağım.

Horma Kanyonu Nasıl Gidilir?

Öncelikle bilmeniz gereken Horma Kanyonu toplu taşıma yoktur. Özel araçlarınız veya otostop ile gidebilirsiniz. Kastamonu merkezine uzak bir nokta olduğunu söyleyebilirim. İstanbul tarafından geliyorsanız Safranbolu-Eflani-Pınarbaşı güzergahından rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ankara tarafından gidiyorsanız Çankırı-Karabük, Ovacık- Toprakcuma-Eflani-Pınarbaşı güzergahı en temiz yoldur. Yağışlı havalarda çok fazla önerilmeyen dağ yolları toprak bölümler olduğundan yağmurlu havalarda kaymalara neden olabiliyor. Horma Kanyonu ulaşım konusunda sizleri çok fazla zorlamayacaktır.

Horma Kanyonu Giriş Ücreti

Her ne kadar Küre dağları milli parkı içerisinde olsa da, bu milli parkın içerisinde çok fazla ilçe ve onlarca köy var. Bu yüzden genel olarak bu yerleşim alanlarının tamamı milli park içerisindedir. Milli park girişi olmadığından herhangi bir ücret ödemezsiniz. Milli Park içerisindeki kanyonlar, şelaleler, doğal oluşumlar ve tabiat alanları ücretlidir. Horma Kanyonu giriş ücreti 2020 yılının Eylül ayında 6₺ olarak belirlenmiştir. Tabi kanyona giriş yapmadan önce aracınız ile gittiyseniz hemen girişteki Horma kanyonu otopark ücreti olan 5₺ ödeyerek park alanını kullanabilirsiniz. Aracınızı otoparka mecburi park ediyorsunuz. Çünkü başka park alanı, sokak, cadde yok. Girişte 6₺ ödeyerek aldığınız bileti atmayın. Ilıca Şelalesi girişinde bu bileti göstererek ekstra ücret ödemeden gireceksiniz. Bunun nedeni Şelaleye Azdavay tarafından da giriş olmasıdır.

Horma Kanyonu Nasıl Bir Yer?

Kastamonu bölgesinde gidebileceğiniz en iyi kanyonlardan birisidir. Kanyonun içerisinden ilerliyorsunuz. Toplamda 3 km uzunluğu olan kanyonun yürüyüş parkuru var. Ahşap balkon üzerinden kanyonun içerisinde yürüyebilirsiniz. Yağmurlu havalarda bu ahşap yolların kaygan olduğunu unutmayın ve dikkatli olun. Bu 3 km ‘lik parkurun tamamı keyif alacağınız eşsiz güzelliklere sahip. Horma Kanyonu eğer bu bölgedeyseniz gitmeniz gereken bir yerdir. Kanyonu bitirdikten sonra karşınıza Ilıca Şelalesi Giriş kısmı gelir. Şelale’de güzel vakit geçirdikten sonra artık yolu yürüyerek geri dönmelisiniz. Burada tekrar aynı yolu yürümek istemiyorsanız yapmanız gereken taksi durağını sormak. 2020 Eylül ayı fiyatı sabit olup sizi karayolundan 45₺ karşılığında geri otoparka aracınıza kadar götürüyorlar.

3 Kişilik bir ekip olarak kanyon sonundan taksiye binip dönmeniz toplamda 68₺ ‘ye mal olur. 5 Kişilik aynı şekilde taksi dahil maliyet ise 80 ₺ ‘dir. Hesabınızı ona göre yapabilirsiniz. Bu bloğumda Horma kanyonu nerede?, nasıl giderim, nasıl bir yer, ulaşım bilgileri gibi noktalara değindim.

Horma Kanyonu Kamp Alanı

Öncelikle bilmeniz gereken noktalardan birisi Horma kanyonu ücretli kamp alanı veya ücretsiz kamp alanı yoktur. Kanyon içerisinde kamp atabileceğiniz bir yerde yoktur. Dolayısıyla burada kamp yapabileceğiniz en uygun nokta Azdavay tarafından çıkış yaptıktan sonra bulduğunuz boş arazilerdir. Aynı şekilde Ilıca Şelalesi kamp alanı da mevcut değildir. Sadece civar köylerde kamp atabilir, gününüzü kurtarabilirsiniz.

Kastamonu Gezilecek Yerler

Elbette Horma Kanyonuna gittiyseniz çok yakın lokasyonlarda Ilıca Şelalesi harici yerlerde var. Dünyanın en derin 2.kanyonu olarak nitelendirilse de sadece derin bir kanyon olan ve tepeden 3 katlı balkona çıkıp seyredebileceğiniz eşsiz güzelliğiyle öne çıkan Valla Kanyonu var. Burada da çok güzel vakitler geçirebilirsiniz. Eğer sabah ilk ışıklarla giderseniz bulutların arasında enfes manzarayı yakalarsınız.

5/5 - (18 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Çok yararlı bir bilgilendirme olmuş. Ben de bu tarz yerleri çok seviyorum ve hep araştırıyorum ama bu kadar berrak ve işe yarar bilgi bulamıyordum. Çok teşekkür ederim.

  2. Internette böyle siteleri yani gezeceğim şehirleri ve onun hakkında bilgi verenleri görmek beni sevindiriyor daha bilgili bi şekilde gitmiş oluyorum
    Çok yararlı bir bilgilendirme olmuş. Ben de bu tarz yerleri çok seviyorum teşekkürler

  3. Gezip görmek araştırma yapmak isteyenler için oldukça faydalı bilgiler paylaşılmış… Okumakta fayda var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu