Mesire Alanlarında Kamp Yapılır mı? Yasal Mevzuat 2020

Hangi Mesire Alanında Kamp Yapılır?

10284
Hangi Mesire Alanlarinda Kamp Yapilir
- Sponsor Reklam 1 -

Mesire alanlarında kamp yapılır mı aslında bu soru birçoğumuzun ezbere yanıt verdiği bir sorudur. Yasal mevzuatlara doğru bir şekilde uymak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Bazı mesire alanlarında yasal olarak konaklama yapabilirsiniz fakat bazılarında yapamazsınız. Bu yüzden sizlere önemli noktayı anlatacağım.

Mesire Alanı Nedir? 

Yerleşim yerlerinin içerisinde veya yakınında günü birlik vakit geçirmek, piknik, dinlenme, spor gibi aktiviteleri gerçekleştirmek için halka ayrılmış doğal orman veya ağaçlık alandır. Genellikle mesire alanı dediğimizde piknik, mangal gibi aktiviteler gelir aklımıza. Evet aslında bu tam olarak piknikçilerin zaman geçirmesi için düşünülmüştür. Piknikçilerin olduğu alanda kamp yapmak isteyip yada istememek tamamen sizin elinizde. Fakat işin detaylarına girmek gerekirse.

Mesire Alanlarında Kamp Yapılır mı?

Mesire alanları yasal mevzuata göre 3’e ayrılmaktadır. Üç farklı sınıfta karşımıza çıktığından biz kamp severlere sadece 1 sınıfı uygun görülmüştür. A-B ve C sınıfı olarak nitelendirilmektedir.

A TİPİ MESİRE ALANLARI NEDİR?

Bu tip mesire alanları kampçılar için uygun yerlerdir. Yasal olarak A Tipi Mesire Alanları günübirlik alanlar veya gece konaklama imkanı sunulan alanlardır. Çadır kamp yapılabilir, karavan ile konaklama mümkündür veya paralı konaklama olarak kır evi yapılabilir yerlerdir. Bu tip mesire alanlarında kır lokantası, restaurant gibi alanlar doğaya uygun bir şekilde dizayn edilmiştir. Her A tipi alanlarda bunlar olmayabilir. Ama yasal olarak bulunmasında sorun yoktur. Ayrıca günü birlikçiler yani piknikçiler için masalar, kameriyalar bulunabilir, yöresel ürün satışı yapılabilir. A Tipi mesire alanı nedir dediğinizde de alacağınız resmi yanıt bu belirttiklerim olur. Bu alandan hiç kimse sizi yasal olarak kaldıramaz!

B TİPİ MESİRE ALANLARI NEDİR?

Öncelikle burası mangalcılara özeldir. Piknik yapılır, kamp yapılamaz. Yerleşim alanlarına yakın noktalarda genellikle olur. B Tipi mesire alanı sadece günübirlik vakit geçirmek için dizayn edilmiş olup, akşamları girişler kapatılmaktadır. B Tipi alanlarda kamp, karavan vb konaklamaların tamamı yasal olarak yasaktır! Şehir merkezlerine yakın olması nedeniyle genellikle çok kalabalıktır.

C TİPİ MESİRE ALANLARI NEDİR?

Ağırlıklı olarak insanların spor ihtiyaçlarını karışlamak üzere dizayn edilmiştir. Eğlence alanları, piknik alanları, satış yerleri, kameriyalar vs. bulunur. C Tipi mesire alanı içerisinde de çadır, karavan vb. konaklamalar yasaktır.

Mesire Yerleri Yönetmeliği

Orman genel müdürlüğüne bağlıdır. Mesire yerleri yönetmeliği Madde 3/A gereğince
”çadır, karavan, motor-karavan” ile konaklama izni verilmiştir. 5 Mart 2013  SALI tarihli genelge ile resmi gazetede yayımlanmıştır. Resmi Gazete ‘de yayımlanan genelge için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Bu İçeriği Puanlayın
- Sponsor Reklam -

4 YORUMLAR

  1. Gerçekten harika bir çalışma olmuş. Muazzam bir konuda bilgilendirmişsin. Korona sonrası mesire alanları açılacak ve bu bilgilendirme kamp öncesi harika oldu.

  2. Rotasız gezgin ne kadar çok teşekkür etsem az gelir.Bu çalışma tamda aradığım bir çalışmadır.En yakın zamanda bütün illerdeki uygun kamp noktaları olan mesire alanlarını da yayınlarsan sevinirim.İlgi ile takipteyim

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin
Captcha verification failed!
Captcha kullanıcı puanı başarısız oldu. lütfen bizimle iletişime geçin!