Milli Parklar

Adana Belemedik Tabiat Parkı

Adana Belemedik Tabiat Parkı

Adana Belemedik Tabiat Parkı hakkında sizlere sunabildiğim bilgiler şöyle. Ülkemizin en büyük 6. şehri olan Adana ili sınırlarında bulunan Belemedik Tabiat Parkı, Pozantı ilçesindedir. Pozantı merkezine yaklaşık 10km uzaklıkta olan park 4.349,10 HA alana sahiptir. 02.12.2014 tarihinde tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Almanlar tarafından inşa edilen yapılar ve mezarlık bu parkta bulunmaktadır. Son derece zengin bitki örtüsü ve yaban hayvanına sahip olan vadisi doğaya dair neredeyse tüm ihtiyaçları karşılıyor.

BELEMEDİK TABİAT PARKI GENEL BİLGİLER

İL İLÇE YÜZÖLÇÜMÜ İLAN TARİHİ
Adana Pozantı 4.349,10 HA 02.12.2014
TÜRÜ BİTKİ TÜRÜ YÜKSEKLİK YETKİLENDİRME
Tabiat Parkı Zengin Bitkiler 1.400 Metre Orman ve Su İşleri Bakanlığı

Adana Belemedik Vadisi olarakta bildiğimiz bölge Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olup, Adana Şube Müdürlüğü sorumluluğundadır. Adana Belemedik Vadisi Tabiat Parkı rakım 1.400 metredir. Adana-Ankara Treni buradan geçtiğinden şehir dışından da ulaşım çok zor değildir. Özellikle kültürel açıdan da ziyaret edebileceğiniz bölge kesinlikle Adana gezilecek yerler arasında en önlerde yerini alıyor.

Adana Belemedik Tabiat Parki Nasıil Giderim

Adana Belemedik Tabiat Parkı İmkanları

BELEMEDİK TABİAT PARKI SOSYAL İMKANLAR

KAFE / RESTORAN FREE   Wİ-Fİ ELEKTRİK TUVALET
× × ×
ÇOCUK PARKI ARAÇ PARK YERİ ÇEŞME KONAKLAMA
× ×

Kültür turizmi öncelikli olmak üzere bölgede araçlarınız ile giriş yaptıktan sonra park alanı mevcut. Tuvaletde var. Fakat kesinlikle ücretsiz internet, elektrik, çocuk parkı bulma şansınız yok. Belemedik Tabiat Parkı kamp alanı, bisiklet parkuru, trekking, dağcılık, tırmanma parkuru gibi imkanlar sunuyor. Fotoğraf çalışması yapmak içinde muazzam güzel bir yer.

Belemedik Tabiat Parkı Giriş Ücreti

2019 yılı sonunda Belemedik Tabiat Parkı giriş ücreti kişi başı 4.5 ₺ ‘dir. Ayrıca;İndirimli Şahıs 2.5 TL, Bisiklet 4.5 TL, Motorsiklet 6.5 TL, Otomobil ve Kamyonet 13 TL, Minibüs 40 TL ‘dir. Tabiat parkı içerisinde yürüyüş yolları, parkurlar mevcut. Kızılçam, Karaçam, Ardıç, Kavak, Sakız, Akasya, Çınar, Ceviz, Karaağaç yoğunluktadır. Ayrıca Zakkum, Alıç, Ahlat, Mahlep, Böğürtlen keyfini de yaşayacağınız bir yerdir. Eğer doğada yemek bulmak isterim derseniz Isırgan otu alternatifiniz mevcut. Kekik ve Adaçayı ‘da burada yetişmektedir. Kav ve Sedir mantarı burada sık yetişir. Sağlık açısından önerilebilecek bir şey değil!

Adana Belemedik Tabiat Parkı Bölgesi

BELEMEDİK TABİAT PARKI BÖLGESEL İMKANLAR

DENİZ, GÖL VB. AĞAÇLIK ALAN DAĞLIK ALAN KANYON VB.
×

Belemedik çayının geçtiği tabiat parkı, ağaçlık ve dağlık alandan oluşmaktadır. Belemedik tabiat parkı ulaşım konusunda sadece özel aray yada otostop ile gidilebilecek bir yerdir. Maalesef mangalcıların ve günü birlikçilerin bölgenin çeşitli noktalarını çöplüğe çevirmesi bölgenin üzücü yanı.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu