Haberler

Turist Verileri 2020 – Türkiye’ye Kaç Turist Geldi

Turist verileri 2020 yılında nasıl bir sonuç ile karşımıza çıktı. Pandemi dolayısıyla düşüş olduğunu bildiğimiz turizm sektörü nasıl bir darbe aldı? İşte Türkiye’ye gelen turist sayısı ve detayları şöyle.

Turist Verileri 2020 Nedir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı açıklamada ülkemize gelen yabancı ziyaretçi sayısının düştüğü bildirildi. Geçtiğimiz sene Kasım ayına göre %61.93 oranında düşüş olduğu ve bu yıl Kasım ayında sadece 834bin yabancı turistin ülkemize geldiğini belirtti. Genel olarak istatistiklerde ise bir fark gözükmüyor. Turist sayısı 2020 yılında ciddi bir düşüş yaşarken bu sayının geçtiğimiz yıl bu dönemde 2milyondan fazla olduğu belirtilmişti. Bu veriler 11 aylık periyot baz alınarak açıklanmıştır.

2020 Yılında Kaç Turist Geldi?

Ocak ve Kasım ayları baz alınarak 11 aylık dönem olarak hesaplandı. Ülkemize gelen ziyaretçi sayısı toplamda %71.91 oranında düşüş oldu. 11 ay boyunca ülkemize gelen yabancı turist sayısı ise 12 milyon 34 bin oldu. Geçtiğimiz sene ise bu sayı 42 milyon 910bin kişiydi. Verilere baktığımızda ise 30milyondan fazla bir sayının düştüğü görülüyor.

Türkiye’ye En Çok Nereden Turist Geldi?

Yine 11 aylık periyot baz alınarak en fazla ziyaretçi gönderen ülke Rusya oldu. Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkeler arasında ayrıca Bulgaristan, Almanya, İngiltere ve Ukrayna ‘da var.

Rusya’dan gelen turist sayısı 11 ayda, 2milyon 38bin kişi oldu. Onu en yakın noktadan takip eden ülkelere baktığımızda ise Bulgaristan 1milyon 140bin, Almanya 1milyon 71bin, Ukrayna 965bin ve İngiltere 803bin turist göndermiş.

Ülkemize Gelen Turist Sayısı 2020

Aylara ve Yıllara Göre Turist Verileri

Aşağıdaki açıklanan tabloya baktığınızda ise düşüşün büyüklüğünü rahatlıkla görebilirsiniz. Henüz pandeminin belirginliğinin netleşmediği Ocak ve Şubat aylarında yüksek sayılarda giriş olmuş. Hatta son 3 yılın en iyi verileri alınmış. Nisan, Mayıs, Haziran aylarında yaşanan durgunlukta sonra yeniden bir yükseliş gerçekleşmiş durumda. Her ne kadar geçtiğimiz yıllara göre veriler düşük olsa da bu yıl en çok turist Eylül ayında giriş yapmış. Geçtiğimiz yıla göre değişim ise%59.40 oranında

Turist Verileri 2020 Ülkemize Kaç Turist Geldi

12 Milyon Turist Ziyaret Etti

Son 3 yıllık verilere baktığımızda ise düşüşün çok yüksek olduğu kaçınılmıyor. Birçok turizm sektörü işçisi işsiz kalırken, birçok acenta, otel, turizm ile ilgili işyeri de kepenk vurdu. Ülkemizde gerçek verilerin açıklanmadığı dönemde aksine böylesine berbat bir dönemde ekonominin şaha kalktığı belirtiliyor. İnşaat sektörünün paydaş firmaları büyürken, turizm sektörü ciddi darbe aldı. Geçtiğimiz sene 42 milyonun uğradığı ülkemiz bu yıl 12milyonda kaldı. 2020 turist sayısı detayları Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesinden bakabilirsiniz.

5/5 - (40 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Sitenizin tasarımı da içerikleriniz de harika, özellikle içerikleri adım adım görsellerle desteklemeniz çok başarılı emeğinize sağlık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu