Haberler

Sümela Manastırı Teleferik Projesi

Sümela Manastırı ziyaretçilerin ulaşımını kolaylaştırmak adına teleferik projesi ile gündemde. Uzun yıllardır kapalı kalan ve berbat nitelikte restorasyon çalışması yapılan manastıra 150 milyon lira maliyetli teleferik projesi ihalesinin 2021 yılının ilk 6 ayında yapılması bekleniyor.

Sümela Manastırı Tepeden Görüntülenecek

Ülkemizin oldukça önemli inanç merkezlerinden birisi olan Sümela manastırı, 2021 yılı içerisinde yapılması beklenen teleferik ile vadiyi üstten görebilme imkanı sunacak. Trabzon Büyük Şehir Belediye başkanı Murat Zorluoğlu, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklama şöyle. Maçka ilçesinin Altındere vadisindeki Sümela manastırı için çok önemli bir destinasyon olduğunu söyledi.

UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde

2000 yılından beridir UNESCO Dünya Kültür Miras Geçici Listesi içerisinde yerini alan manastır, uzun yıllardır restorasyon çalışmaları yapılıyordu. Sadece ufacık bir balkonu açık olan manastır yıllarca ziyaretçisinden yoksun kaldı. 2019 yılında en son ziyaret ettiğimiz manastır yine kapalıydı. Nasıl bir restorasyon yapıldığı konusunda net fikir sahibi olamamamıza rağmen, balkondan gördüğümüz manastır içerisindeki yapıların duvarları korkunçtu. Dış cephe boyası ile boyanmış gibiydi. Sümela Manastırı UNESCO dünya mirası geçici listesinden kurtulup statü atlar mı merak konusu.

Sümela Manastırı UNESCO Açık mı

Belediye Başkanından Açıklama

Zorluoğlu, Sümela’nın bu haliyle daha fazlasını hak ettiğini düşündüklerini dile getirerek, “UNESCO, Dünya Kültür Miras Geçici Listesi’nde bulunan eserlerden bazılarını zaman içinde kalıcı listeye alıyor. Bunun sürecini de ülkeler yürütüyor yani ülkeler müracaat ediyor. Şimdi biz de bu süreci başlattık, Kültür Bakanlığımızla bir protokol aşamasındayız.” dedi.

Sümela’yı projelendirip Kültür ve Turizm Bakanlığı, üniversite temsilcileriyle UNESCO’nun merkezinin bulunduğu Paris’e giderek, Sümela’nın neden Dünya Kültür Miras Listesi’ne alınması gerektiğini anlatacaklarını vurgulayan Zorluoğlu, “Onları ikna edeceğiz ve inşallah 2022 yılı içinde hedefimiz Sümela’yı UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne sokmak olacak.” diye konuştu.

Sümela Manastırı İçin Çaba Gösterilecek mi?

Zorluoğlu, kültür turizmine meraklı insanların UNESCO’nun web sitesindeki listeleri takip ettiklerini belirterek, “Özellikle de kalıcı listede yer alanlara çok büyük ilgi var. Ülkemizden son olarak Göbeklitepe, 2018’de UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne alındı. Bizim de hedefimiz, kültürel eserlere meraklı dünyanın gelişmiş ülkelerindeki turistleri bu manada Sümela’ya çekebilmek, inşallah bunu gerçekleştiririz.” ifadelerini kullandı. Müze.gov.tr adresinden manastırın açık/kapalı durumunu takip edebilirsiniz.

5/5 - (34 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu