Müzeler

Adana Etnografya Müzesi Detayları – Nasıl Giderim?

Adana ‘nın en önemli müzeleri arasında yerini alan Etnografya müzesi birçok eseri ziyaretçilerine sunuyor. Seyhan ilçesinde olan bu müze hakkında detayları aşağıdaki tablolar sayesinde kolayca görebilirsiniz. Adana müze kart geçen birçok müzenin yanı sıra bu müzeye girişler ücretsiz. Etnografya müzesi adres, telefon, ulaşım, hizmet ve tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Adana Etnografya Müzesi Genel Bilgiler

Şehrin en kolay ulaşılabilen müzelerinden birisidir. Seyhan merkezinde bulunan Adana Etnografya Müzesi herkesin rahatlıkla ulaşabildiği yerdir. Toplu taşıma ile de kolayca gidebilirsiniz. Müze ücretsiz olup Kültür Bakanlığı tarafından hizmete tabiidir.


Turizm Kültür, Etnografya Adres Ahmet Cevdet Yağ Bulvarı, Seyhan/ADANA
Hizmet Kültür Bakanlığı Telefon (0322) 454 38 57
Ücret Ücretsiz Fax x
Müze Kart Ücretsiz E-Mail [email protected]

Adana Etnografya Müzesi Çalışma Saatleri ve Tatil Günleri

Yaz ve kış saatleri uygulaması olan müze ziyaretçilerine belirli zamanlarda hizmet veriyor. Yaz dönemlerinde sabah 09:00 itibariyle başlayan çalışma saati akşam 19:00 ‘da son buluyor. Kış dönemine girdiğimizde ise sabah 08:00 ile başlayan mesai akşam 17:00 ‘da bitiyor. Müze pazartesi günleri kapalı.

Yaz Dönemi Saatleri Kış Dönemi Saatleri Tatil Günleri
09:00 – 19:00 08:00 – 17:00 Pazartesi

Adana Etnografya Müzesi Hizmetleri ve Detayları

Maalesef müze kart satışı yok. Ücretsiz girilen bir yer olduğundan geçici müze kart satışı da yoktur. Müzede otomat, müze mağazası, sesli rehberlik bulunmuyor. Müzeye özel kafeterya da yoktur.

Müzekart Satış × Yok Müze Mağazası × Yok
Geçici Müzekart × Yok Otomat × Yok
Sesli Rehberlik × Yok Kafeterya × Yok

Adana Etnografya Müzesi Tarihçesi ve Eserleri
Adana Etnografya Müzesi Eserleri

İlk olarak 1845 senesinde Kuruköprü mevkiinde yapılmış kilise müze olarak kullanılmaktaydı. 1924 yılında müze olarak kabul edildikten sonra 1972 yılında yeni müze binasına taşındı. Bu sırada restore edilen kilise 1983 yılında etnografya müzesi olarak ziyaretçilerine sunuldu. Çukurova’nın köylerinde ve Toroslarda yaşamış yörüklerin eşyaları bu müzede sergilenmektedir.

Adana Etnografya müzesi eserleri taş eserler ve etnografik eserler olarak ikiye ayrılıyor. Taş eserler arasında yer alan küfi, sülus ve nesih kitabesi sizi bahçede karşılıyor. Etnografi eserler ise Istar bölümünde El dokuma tezgâhları, ıstar, mekik, kirkit, yay, ılkıdır, kirmen, çıkrık ve duvarda kilim örnekleri ile karşımıza çıkıyor. Ayrıca müzenin en dikkat çeken yanı ise yörük çadırıdır. Tüfek ve barutluğu buunan, yerde keçeler, kara kıl çadır olarak muazzam bir eser. Ortada bir mangal ve giyinmiş kuşanmış Türkmen kızı mankeni bulunmaktadır. Duvarda ise geyik derisi ve yazılı bakır tepsi vardır.


İlgili Aramalar: Adana Etnografya Müzesi, Adana Etnografya Müzesi, Adana Müze Kart Geçen Müzeler, Adana, Adana Müzeleri, Adana Etnografya Müzesi Nerede?, Adana Etnografya Müzesi İletişim, Adana Etnografya Müzesi Adres, Adana Etnografya Müzesi Harita, Adana Etnografya Müzesi Çalışma Saatleri, Adana Etnografya Müzesi Yaz Saati, Adana Etnografya Müzesi Kış Saati, Adana Etnografya Müzesi Tatil Günleri, Adana Etnografya Müzesi Toplu Taşıma, Adana Etnografya Müzesi Ulaşım,

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu