Müzeler

Adıyaman Arsemia Örenyeri Detayları – Nasıl Giderim?

Türkiye’nin önemli örenyerleri arasında bulunan Arsemia Örenyeri mutlaka görmeniz gereken müzelerden birisidir. Harikulade eserlerin bulunduğu bu açık hava müzesi tam müze severler için. Adıyaman gezilecek yerler arasında da yerini alan bu yapıtın iletişim, adres, ücret gibi bilgilerine ulaşabilirsiniz. Tüm detayları ile paylaştım.

Adıyaman Arsemia Örenyeri Genel Bilgiler

Bir nevi kültür müzesi olan örenyeri aynı zamanda Açık Hava Müzesi niteliğindedir. Kahta ilçesinde Yenikale Örenyeri karşısında bulunan tarihi yapıya giriş ücreti alınmamaktadır. Ücret olmadığından müze kart işlemleri yapabileceğimiz bir gişe bulunmamaktadır.

Turizm Açık Hava Müzesi Adres Mustafa Kemal Cd. No:89, 02400 Kahta/Adıyaman
Hizmet Kültür Bakanlığı Telefon 04162162929
Ücret Ücretsiz Fax x
Müze Kart Ücretsiz E-Mail x

Adıyaman Arsemia Örenyeri Çalışma Saatleri ve Tatil Günleri

15 Nisan – 2 Ekim tarihlerinde yaz dönemi olarak faaliyet gösteren müze sabah 08:00, akşam 19:00 saatleri arasında açık. 2 Ekim – 15 Nisan tarihlerinde ise kış dönemine girdiğinden sabah 08:00 akşam kapanışı ise günbatımı olarak değerlendirilmiş. Müzenin tatil günü olmadığından Arsemia Örenyeri haftanın her günü açık durumda.

Yaz Dönemi Saatleri Kış Dönemi Saatleri Tatil Günleri
08:00 – 19:00 08:00 – Günbatımı Yok

Adıyaman Arsemia Örenyeri Hizmetleri ve Detayları

Müzekart Satış × Yok Müze Mağazası × Yok
Geçici Müzekart × Yok Otomat × Yok
Sesli Rehberlik × Yok Kafeterya × Yok

Arsemia Örenyeri Tarihçesi

Adıyaman Arsemia Örenyeri

Tarihteki ismi Nymphaios Arsameia olarak bilinir. Kral I.Antiochos kitabelerinde yazılanlara bakılınca Arsameia İ.Ö. 2. yüzyılın başında Kommagene krallığının atası sayılan Arsemez tarafından Kahta çayının doğusunda, eski Kahta kalesinin ise karşısında kurulmuş. Krallık burayı hem yazlık başkenti hemde idare merkezi olarak kullanmaktadır.

Arsemia Örenyerinin güney tarafında bulunan tören yolunda Mitras ‘ın kabartma steli var. Örenyerinin ayin platformu üzerinde ise Antiochos-Herakles tokalaşma steli ve bunun önünde Anadolu’nun bilinen en büyük Grekçe yazıtı vardır. Buradaki yazıtın yerden yüksekliği 158 metre olan bir tüneli var. Ayrıca yazıtın batı bölgesinde benzer bir tünel daha bulunmaktadır. Tepe üzerindeki platformda Mithridathes Callinichos‘un mezar tapınağı ve sarayı yer almaktadır.


İlgili Aramalar: Adıyaman Müzesi, Adıyaman Arkeoloji Müzesi, Arsemia Örenyeri Müze Kart Geçen Müzeler, Adıyaman , Adıyaman Müzeleri, Arsemia Örenyeri Nerede?, Arsemia Örenyeri İletişim, Arsemia Örenyeri Adres, Arsemia Örenyeri Harita, Adıyaman Müzesi Çalışma Saatleri, Adıyaman Müzesi Yaz Saati, Arsemia Örenyeri Kış Saati, Arsemia Örenyeri Tatil Günleri, Arsemia Örenyeri Toplu Taşıma, Arsemia Örenyeri Ulaşım,

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu