Adana Arkeoloji Müzesi – Nasıl Giderim? Hangi Günler Açık? Giriş Ücreti?

Adana Müzeleri - Adana Müze Kart Geçen Yerler

7186
Adana-Müzesi-Nerede-Adres-Müze-Kart-Geçiyor-mu
- Sponsor Reklam 1 -

Türkiye’nin müzeler konusunda önemli şehirlerinden birisi olan Adana, tarihin naif eserlerini ziyaretçileri ile buluşturuyor. Adana şehrindeki müzeler, detayları, çalışma saatleri, tatil günleri, iletişim bilgileri, adres detayları, giriş ücret bilgileri ve Adana müze kart geçen müzeler arasında ki bilgilerini bulabilirsiniz.

Adana Arkeoloji Müzesi Genel Bilgiler

Kültür ve Arkeoloji alanında Kültür Bakanlığı himayesindeki bu müze Adana’nın Seyhan merkezindedir. Ulaşımı son derece kolay olan Adana müzesi toplu taşıma ile de ulaşabileceğiniz yerlerden birisidir. Normal giriş ücretlerinin 12₺ olduğu müze Adana müze kart geçen yerler arasındadır.

Turizm Kültür, Arkeoloji Adres Reşatbey Mahallesi, Fuzuli Cd. No:10, 01120 Seyhan/Adana
Hizmet Kültür Bakanlığı Telefon +90 (322)-454-38-57
Ücret 12 ₺ Fax +90 (322)-454-38-56
Müze Kart Geçerli E-Mail [email protected]

Adana Müzesi Çalışma Saatleri ve Tatil Günleri

Bütün müzeler gibi yaz ve kış saati uygulaması bulunmaktadır. Yaz aylarında 09:00 – 19:00 arası açık olan müze kış saatlerinde havaların erken kararması ile birlikte mesai saatlerinin de azalmasına neden oluyor. Sabah 08:00 ‘de açılan müze akşam 17:00 ‘da ziyaretlere kapatılmaktadır. Müze bütün günler açık

Yaz Dönemi Saatleri Kış Dönemi Saatleri Tatil Günleri
09:00 – 19:00 08:00 – 17:00 Pazartesi

Adana Arkeoloji Müzesi Hizmetleri ve Detayları

Adana Müzekart satış yerlerinden birisi değil. Burada geçici müze kart temin edilmiyordu. Sesli rehberlik ve otomatlarda yok. Müzeye ait hediyelik eşya alabileceğiniz bir müze mağazası ve kafeteryası bulunmaktadır.

Müzekart Satış × Yok Müze Mağazası Var
Geçici Müzekart × Yok Otomat × Yok
Sesli Rehberlik × Yok Kafeterya Var

Adana Müzesi Tarihçesi ve Eserleri
Adana Müzesi Eserleri

Adana’nın Seyhan ilçesinde bulunan Müze, Cumhuriyet ilan edildikten sonra 1924 senesnde kuruldu. Ülkemizin en eski müzeleri arasında ilk 10’da yerini almaktadır. 17.071 arkeolojik eser bulunan müzede ayrıca 26.547 tane sikke bulunuyor. Hitit dönemine ait Kapı Arslanı Silifke / Taşucu ve Uzuncaburç ‘tan getirilen Augustus heykelleri müzenin bahçesinde sizi karşılar. Zengin çelenkli lahitler, mancınık gülleri, yazıtlar, küpler, sunaklar burada sergilenmiştir. Ayrıca birçok mimari eseri de görebilirsiniz.

Adana müzesi eserleri giriş katında taş eserler ile bizi karşılar. Troya savaşlarını yüksek kabartmalar şeklinde imgelemiş mermer lahit göreceksiniz. Bu Tarsus’tan gelmiştir. “Akhilleus Lahti” ismi ile de bilinmektedir. Seyhan Baraj gölü çalışmalarında rastlanan Augusta antik kentinden getirilen Medusalı Lahit ve Karaya/Magarsuz antik kentlerinden getirilen normal insan boylarındaki bronz karataş heykeli müzenin en etkili eserlerindendir.

Kısaca; Adana Müzesinde Tarsus Gözlükule, Mersin Yumuktepe, Misis, Karatepe, Soğuksutepe, vb. höyük ve iskân yerlerinde yapılan arkeolojik kazılarda çıkan eserler ile Adana ve çevresinden derlenen eserler bulunmaktadır.Prehistorik dönem eserleri, Hitit, Asur, Fenike, Frig, Arkaik, Hellenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait heykel, kitabe, lahit, stel, mimari parçalar gibi taş eserler, pişmiş topraktan yapılmış çanak çömlek, çeşitli kaplar, silindir ve damga mühürler, sikkeler ve diğer arkeolojik buluntular yer almaktadır.


İlgili Aramalar: Adana Müzesi, Adana Arkeoloji Müzesi, Adana Müze Kart Geçen Müzeler, Adana, Adana Müzeleri, Adana Müzesi Nerede?, Adana Müzesi İletişim, Adana Müzesi Adres, Adana Müzesi Harita, Adana Müzesi Çalışma Saatleri, Adana Müzesi Yaz Saati, Adana Müzesi Kış Saati, Adana Müzesi Tatil Günleri, Adana Müzesi Toplu Taşıma, Adana Müzesi Ulaşım,

Bu İçeriği Puanlayın
- Sponsor Reklam -

1 YORUM

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin