Gezgin Rehber

Ayı Saldırısından Korunmanın Yolları

Ayı saldırısından korunmanın yolları nasıl korunuruz bu sorunun yanıtı birçok kampçı veya bushcraftçının bildiği şeylerdir fakat genel olarak deneyimlerden yola çıkarak sizlere aktarabileceğim konular elbette var. Ormanda, kamp attığımız yerde ayı veya ayılarla karşılaşırsak ne yapmalıyız? Her ne kadar yüzde yüz çözüm olarak sunulmasa da bazı tedbirler zarar görmemizi ciddi derecede etkiler.

Ayılar İnsanlara Saldırır mı?

20 yılı aşkın süredir Türkiye’nin bütün şehirlerinde kamp attığımı söyleyebilirim. Bu süreçte yaklaşık 30 defa ayıya denk geldim. Henüz bir saldırı yaşamadım ama yaşamayacağım anlamına gelmiyor. Bu yüzden bilindik bazı yöntemler vardır bu yöntemleri uygulamak ayı saldırısını engellemez belki ama minimuma düşürür. Öncelikle bilmeniz gereken Ayılar korkak hayvanlardır. Fakat canlarını yakacak, onları kızdıracak bir şey yaptığınızda tahminlerinizden bile öte bir cesaret kazanırlar.

Ayılar Nerede Yaşar?

Ülkemizin zengin coğrafyası Ayılar için müthiş bir yaşam alanıdır. Türkiye’nin neredeyse bütün şehirlerinde ayı görmek mümkün. Genellikle ormanlarda, kayalık alanlarda, mağara inlerinde, ağaç oyuklarında, çukurlaşmış kayalıklarda yaşarlar. Ayılar kış uykusuna yatar mı bu soru kış aylarının daha güvenli olduğuna işaret etmez! Ayıların uyku düzenleri yoktur. Kış aylarının büyük bir zamanı uykuda geçer fakat bu uyku öyle uyanılmayacak derin bir uyku değildir. Zira kış aylarında da boz ayılara denk gelmişliğim var.

Ayılardan Nasıl Korunuruz?

Bilen, bilmeyen herkesin fikrinin olduğunu söyleyebilirim. Fakat bilmeniz gereken en önemli nokta ayı üzerinize geliyorsa kurtulmanız mucizelere dayalıdır. Bir ayı tehlike sezdiği an kendini korumak için tüm savunma mekanizmalarını hayata geçirir. Henüz karşınıza bir ayı çıkmamışsa önceden alınabilecek tedbirler zararı minimuma indirebilir.

  • Kamp Atacağınız Alan Hakkında Fikir Edinin : En önemli kuraldır. Bir yere intikal etmeden önce mutlak suretle gideceğiniz bölge hakkında coğrafi bilgiler edinin. Gideceğiniz yer ayıların yaşam alanı ise tedbirler alın.
  • Sessiz Bir Şekilde Yürümeyin: Ayı ile karşılaşma olasılığını düşünün ve ormanlık, dağlık alanlarda gürültü yaparak gidin. Yaban hayvanları ses duyduğunda kendilerini güvenli bölgeye alırlar. Bana dokunmayan yılan bir yaşasın deyimi onlarda da vardır.
  • Yavru Ayı Görürseniz Uzaklaşın: Yavru ayılar genellikle ebeveynleri ile yürürler. Beslenme ihtiyaçları, bölge değişikliği, orman düzeni eğitimi gibi nedenlerden dolayı açığa çıkmışlardır. Yavru ayı görürseniz orada yetişkin ayılar olduğunu unutmayın. Kışkırtmadan, hafif ses çıkartarak yolunuza devam edin. Burada ince bir ayrıntı vereyim. Ayılar çok uzak mesafelerden kokunuzu alır. Belki bölge değiştirme nedeni sizlerin kokusudur. Bu yüzden rüzgarı iyi hesap ederek kokunuzun paralel bir şekilde ayıya ulaştığından emin olarak zıt yöne doğru gidin.
  • Olabildiğince Kalabalık Olun: Tek başınıza ayı saldırısına uğrama ihtimaliniz daha yüksektir. Bu yüzden olabildiğince kalabalık, grup halinde yürümeye özen gösterin. Bu sizi önemli ölçüde korur.
  • Açıkta Yiyecek Bırakmayın: Birçok kişi çeşitli nedenlerden dolayı yiyeceklerini açıkta bırakabilir. İlk kuralımızı hatırlayın. Kamp alanı hakkında önceden bilgi edindiniz ve ayı bölgesi dediyseniz yiyeceklerinizi hızlı bir şekilde tüketip, keyif yapmamanız önemlidir. Uzayan süre, tehlikeyi sizlere yaklaştırır.

Ayı Saldırısına Uğradığınızda Ne Yapmalısınız?

Eğer bir ayı saldırısının ortasındaysanız ondan kurtulma şansınız düşüktür. Böyle bir anda en bilinen taktik ölü numarası yapmaktır. Birçok kaynakta bunun işe yaradığı belirtilmiş olsa da düşük şans öyle bir anda son çaredir. Kesinlikle kaçmayın, koşmayın. Yabani hayvanların hızlı hareket eden tüm canlıları av olarak gördüğü bilimsel bir gerçektir. Yüz üstü yatın, sadece kafanızı koruyun. Eğer şansınız varsa sırtınıza aldığınız birkaç darbe ile kurtulabilirsiniz. Şunu da hiçbir zaman unutmayın. Yaşam alanlarını işgal ettiğimiz canlılar kendilerini, yavrularını ve alanlarını koruyabilmek için her şeyi yaparlar. Ölüm korkusu hayvanlarda yoktur. Bu yüzden alanlarını korumak için müthiş bir savaşçılardır. Silah kolay kolay işlemez bu yüzden kesinlikle avlamaya çalışmayın yoksa ölü taklidi yapacak vaktiniz bile olmaz. Siz onlara tehdit unsuru olmazsanız onlarda size olmaz. Zira 20 yılı aşkın süredir birçok kez ayı ve yavrularına denk gelsem de halen hayattayım.

5/5 - (20 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu