Gezgin Rehber

Sarıkız Örümcek Zehirli mi? Nerelerde Görülür?

Sarıkız Örümcek Zehirli mi işte detaylar. Kamp ve doğa tutkunlarının ciddi sorunlarından biriside Sarıkız olarak bilinen örümcek türleridir. Türkiye ‘nin özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgesinde sıkça görülen ve birçok isim ile tabir edilen bu örümcek türünü birçok şehirde görmek mümkün. Sarıkız örümcek zehirli mi yada insanı öldürür mü gibi sorularınıza net yanıtlar vereceğim.

Sarıkız Örümceği Zehirli mi?

Her ne kadar Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde görülüyor olsa da bilmeniz gereken önemli bir detay var. Bu bölgelerin aksine kamp ve doğa hayatındaki yaşanmışlıklarımdan yola çıkarak İstanbul Trakya bölgesinde, Samsun ve Çanakkale’de de bu örümceğe rastladım. Yani farklı bölgelerde doğada vakit geçirirken burada yoktur rahatlığından sıyrılın. Her zaman dikkatli olun ve sorunun yanıtını vereyim. Bilimsel olarak kanıtlanmış tek gerçek Sarıkız Örümceği zehirli değil. Fakat oldukça güçlü çene yapıları olduğundan ısırdıkları yeri koparma durumları var. Gözümüze çürüme olarak gözüken bu noktalardan aslında ısırıklar alınmıştır. Etçil bir örümcek olduğundan çok ciddi sorunlar verebilir.

Sarikiz Bog-Orumcegi Nerelerde Gorulur

Sarıkız Örümceği, birçok kaynakta öldürücü, zehirli olarak tanımlanır. Bu bilgiler yanlıştır. Dünyanın birçok noktasında farklı isimler ile karşımıza çıkan bu eklembacaklının bilimsel verileri mevcuttur.

Sarıkız Örümcek Bilimsel Veriler

Yerli haber sitelerinden okuyorsanız bilimden uzak birilerinin ortaya yaydığı haberin kopyala yapıştır metoduyla yayıldığını söyleyebilirim. Bilimsel adı Solifugae ‘dir. 150 farklı cins, 1000 üzeri türü mevcuttur. Türkiye, İran, Irak, Suriye, Azerbaycan, Gürcistan, Kıbrıs, Ermenistan, Yunanistan ve Bulgaristan ülkelerinde görülür. Saatte 16km hız ile hareket etmeleri, çene yapılarının güçlü olması saldırganlık boyutunu arttırmaktadır. Türkiye’nin Güneydoğusunda Türk komandoları Sarı Ömer, çeşitli köylerde Sarı Kız, bazı yerlerde ise Böğ olarak adlandırılıyor.

İsveçli Zoolog Carl Jakob Sundevall 1833 yılında yaptığı çalışmada;

Eklem bacaklıların alt grubu Keliserliler ve onun altındaki Örümceğimsiler sınıfına ait olduklarını belirtmiştir. Geçmişe baktığımızda 2 asırlık bir bilgi olduğu görülüyor.

Sarıkız Örümcek Türkiye Verileri

Sarikiz Orumcegi YarasiAğırlıklı olarak kurak ve sıcak bölgelerde akşam serinliğinde görülüyorlar. Ülkemizde 6 familya, 15 farklı cins ve 43 türü bulunmaktadır. Yerel ve ulusal basın aracılığıyla yapılan birçok haber aslında haber niteliği taşımamakla birlikte çarpıtma haber kategorisindedir. Sarıkız örümceği yarası olarak arama yaptığınızda karşınıza çok alakasız görseller çıkar. 10-15 santim çapında meteor çukuru gibi yaralar görürsünüz. Bunlar çarpıtma. Sarıkız ısırığı nasıl olur içerikteki görselde görebilirsiniz. Ülkemizde birçok kişi tarafından zehirli olduğu düşünülür. Sarıkız örümceği ile karşılaşırsanız öldürmek için çaba göstermeyin. Çok hızlı hareket ettiklerinden bir anda tepenize tırmanıp sizden hızlıca bir ısırık alabilir. Karşılaştığınızda fotoğraf çekmek, incelemek maksadıyla da yanaşmayın. Olabildiğince uzak ve tepkisiz kalın. Bu etçil varlıklar son derece tehlikelidir.

5/5 - (20 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu