Milli Parklar

Edirne Gala Gölü Milli Parkı

Edirne Ücretli ve Ücretsiz Kamp Alanları Haritası ‘nin Enez ve İpsala ilçelerini kapsayan, yurdun en batısında bulunan Edirne Gala Gölü Milli Parkı 6.086,84 hektar alana sahip, ülkenin en önemli milli parklarından birisidir. 05.03.2005 tarihinde Milli Park statüsüne alınan Gala gölü ülkemizin koruma altında olan yerlerinden birisidir.

Edirne Gala Gölü Milli Parkı

Milli park statüsünde olan Gala Gölü, Türkiye’nin ilan edilmiş 36. milli parkıdır. Sulak bir alan olarak ender rastlanan bitki, kuş türlerini barındıran Edirne Gala Gölü Milli Parkı, 3096 hektarlık alanın tamamında Büyük Gala Gölü, Küçük Gala Gölü ve Pamuklu Gölü vardır. 3000 hektarlık alan ise tamamen ormandan oluşuyor. Uluslararası Ramsar Kriterleri arasından ise 4, 5 ve 6. kriterlere uymaktadır.

EDİRNE GALA GÖLÜ MİLLİ PARKI GENEL BİLGİLER

İL İLÇE YÜZÖLÇÜMÜ İLAN TARİHİ
Edirne Enez-İpsala 6.086,84 05.03.2005
TÜRÜ BİTKİ TÜRÜ YÜKSEKLİK YETKİLENDİRME
Milli Park Zengin Bitkiler Tarım ve Orman Bakanlığı

Edirne Gala Golu Milli Parki

Edirne’nin Enez ve İpsala sınırlarını kapsayan Gala Gölü Milli Parkı, Türkiye’nin ikinci büyük kuş cenneti olarak bilinir. Trakya bölgesinin ise en büyük kuş cenneti olan bu milli parkta 117’si göçmen kuş olmak üzere toplamda 163 kuş türünün olduğu gözlemlenmiştir. Edirne gezilecek yerler arasında muhakkak görün diyebileceğim bu parkta birçok aktivitede bulunabilirsiniz.

Edirne Gala Gölü Milli Parkı İmkanlar

GALA GÖLÜ MİLLİ PARKI SOSYAL İMKANLAR

KAFE / RESTORAN FREE   Wİ-Fİ ELEKTRİK TUVALET
× × × ×
ÇOCUK PARKI ARAÇ PARK YERİ ÇEŞME KONAKLAMA
× × ×

Gala gölü doğal bir miras olduğundan dolayı milli park içerisinde birçok şey yasak. Sosyal birçok imkanın olmadığı park içerisinde kafe, tuvalet gibi ortak kullanım alanları yok. Tamamen doğal haliyle insanların gittiği bu bölgede sadece aracınızı park edebileceğiniz yerler var. Gala Gölü Milli Parkı Giriş Ücreti sorusuna ise herhangi bir ücret olmadığını söyleyebilirim.

Edirne Gala Gölü Bölgesi

GALA GÖLÜ MİLLİ PARKI BÖLGESEL İMKANLAR

DENİZ, GÖL VB. AĞAÇLIK ALAN DAĞLIK ALAN KANYON VB.
×

Milli park içerisinde 3 tane göl olduğunu söylemiştik. Parkın neredeyse yarısı su kaynakları ile kaplıyken, diğer yarısı ise ağaçlık alandan oluşmaktadır. Gala Gölü Milli Park ulaşım bilgileri olarak sizlere toplu taşıma olmadığını söyleyebilirim. Sadece özel araçlarınız veya otostop ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Enez ilçesine 8 km, İpsala ilçesine 23 km, Keşan ilçesine 50 km, Edirne İl Merkezine 155 km, İstanbul’a ise 240 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu