Haberler

Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina ‘ya GEKA Projesi

Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından desteklenecek projeler ile koruma altına alınacak. Muğla ‘nın Yatağan ilçesinde bulunan tarihi antik kent ve kutsal alan proje kapsamında hak ettiği ilgiyi görecektir.

Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina İçin Başvuru Yapıldı

Antik kentin kazı başkanı Profesör Doktor Bilal Söğüt, 2015 yılında Pamukkale Üniversitesi olarak GEKA ‘ya başvurduklarını ve restorasyon çalışmalarına başladıklarını belirtiyor. Yapılan çalışmada minimum müdahale ile maksimum korumayı gerçekleştirmeyi hedefleyerek çalışma yaptıklarını belirten profesör, “Stratonikeia Beylikler Dönemi Selçuk Hamamı Rölöve Restitüsyon Restorasyon projesiyle bölgedeki hamam ve iki katlı ev restore edildi, köy meydanında çevre düzenlemesi yapıldı. Bu proje sayesinde ören yerinin ziyaretçisi önemli ölçüde arttı.” bilgisini verdi.

Tarihin Önemli Yapılarından Birisi

Tahmini olarak 1880 yıl önce Roma dönemine ait olduğu belirlenen 6 sütunu restore eden Pamukkale Üniversitesi, bu sütunları ayağa sorunsuz kaldırmayı başardılar. Alanda bulunan Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait eserlerinde restore edildiği bilgisi verildi.

Profesör ayrıca; “Muğla Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile ‘Stratonikeia Antik Tiyatrosu‘ projesi yürütüyoruz. Alandaki birinci etap çalışmaları bitirdik ama bu sırada bir heyelan oluştuğu için süreç biraz uzadı. Ama şimdi kazı çalışmaları tamamlandı ve tekrar belirli bir bölümün, üst kaveanın restorasyonu GEKA projesi ile tamamlanacak. Gelecek yıllarda tiyatrodaki çalışmaları tamamlamayı ve burayı insanların hem gezebileceği hem de bu yapının ihtişamıyla ilgili bilgiler alabileceği bir alana dönüştürmeyi planlıyoruz. Yatağan Kaymakamlığı ile de ‘Stratonikeia ve Lagina Bölgelerinin Turizme Kazandırılması ile Turistik Cazibenin ve Turizm Ekonomisinin Canlandırılması’ projesini ise etap etap gerçekleştiriyoruz.”

Stratonikeia Antik Kenti Nasıl Bir Yer?

Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Nerede

Stratonikeia Antik Kenti ve Lagina Kutsal Alanı en son Ağustos 2019 tarihinde ziyaret ettim. Ziyaretimden gözlemlediğim kadarıyla temiz, düzenli bir yer. Çok fazla harabe alanları da bulunduğunu söyleyebilirim. Müze içerisinde tarihi noktalar, şirin bir çarşısı, ilgili bir halk var. Özellikle oranın yerlilerinin son derece misafirperver olmaları keyifliydi. Lagina kutsal alan güzel restore edilmiş ve hak ettiğini kısmen de olsa almış. Pamukkale Üniversitesinin ayağa kaldırdığı tarihi GEKA ‘nın korumaya alması da ayrıca güzel.

5/5 - (25 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. aramalarım sonunda buraya geldim ve kesinlikle işime yarayan bir makale oldu. teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu