Gezgin Rehber

Dünya’nın En Derin Kanyonları – En İyi Kanyonlar

Dünya’nın en derin kanyonları denildiğinde aklımıza sıralamada yer aldığını sandığımız Kastamonu ‘da ki Valla kanyonu geliyor ve ilk üçte yer aldığı söyleniyor. Fakat dünya sıralamasında 800metre derinlik ile fazlasıyla gerilerdedir.

1.Yarlung Zangbo Daxiagu, Çin

Dünyanın en büyük ve en derin kanyonu olarak ilk sırada yer alıyor. 6009metre derinliğindeki bu kanyon liderliğini koruyor. Yaklaşık 500km kadar da uzunluğu bulunan bu dünya harikası yerin ekosistemin önemli bir parçası olup, 20yy da en önemli coğrafi noktalardan birisi olduğu belirtilmiştir.

1.Yarlung Zangbo Daxiagu, Çin

LOKASYON Çin, Tibet
UZUNLUK 500 Kilometre
DERİNLİK 6009 Metre
EK BİLGİ Harika Nehirler, Yüksek ve Karlı Dağlar Manzarasına Sahiptir.

2.Kali Gandaki Gorge Kanyonu, Nepal

Dünya’nın en derin ikinci kanyonu olarak kabul edilir. 6000 metre derinliğindedir fakat daha derin olduğu tahmin edilmektedir. 8000 metre gibi bir yüksekliğe sahiptir. Annapurna ve Dhaulagiri gibi dünyaca ünlü dağlar bu kanyonu çevrelemektedir.

2.Kali Gandaki Gorge Kanyonu, Nepal

LOKASYON Nepal
YÜKSEKLİK 8000 Metre
DERİNLİK 6000 Metre
EK BİLGİ Gizemli Bir Tarihi Vardır.

3.Cotahuasi Kanyonu, Peru

Soliman ve Coropuna dağlarının çevrelediği Cotahuasi Kanyonu, 3,535 metre derinliğine sahiptir. Şelaleleri, antik köyleri, doğal ve cazibe uyandıran tarihi noktaları ile turist çeken bir yerdir.

3.Cotahuasi Kanyonu, Peru

LOKASYON Peru
UZUNLUK ?
DERİNLİK 3,535 Metre
EK BİLGİ Diğer Adı ”Pitoresk Cotahuasi Kanyonu”

4.Bakır Kanyonu, Meksika

Meksikanın en derin kanyonu olmakla birlikte dünyanın enleri arasında da yer alıyor. 1,870 metre derinliğindeki kanyonun en önemli özelliği ismini aldığı bakır kırmızı renklerden oluşuyor olmasıdır. Görsel bir şölen olarak kabul edebilir, gezi rotası üzerinde harika yerler görebilirsiniz.

4.Bakır Kanyonu, Meksika

LOKASYON Meksika
UZUNLUK ?
DERİNLİK 1,870 Metre
EK BİLGİ Dağları Karlı, Ormanları Subtropikal

5.Büyük Kanyon, Amerika

Derinlik veya yükseklik noktasında belki dünya enleri arasında rakipleri olsa da, Dünya’nın en ünlü kanyonu denildiğinde kuşkusuz 446 Kilometre uzunluğuna sahip bu kanyon ilk aklımıza gelen olur. 1,800 metre derinliğine sahip arkeolojik anlamda da önemli bir yere sahiptir. Büyük Kanyon her insanın yakından görmesi gereken önemli bir yerdir. Bu yüzden ölmeden önce yapılması gerekenler listesinde bulunmasını tavsiye ederim!

5.Büyük Kanyon, Amerika

LOKASYON Amerika
UZUNLUK 446 Kilometre
DERİNLİK 1,800 Metre (Yaklaşık)
EK BİLGİ 10 Milyon Yaşında Olduğu Tahmin Ediliyor

Dünya’nın En Derin Kanyonları

Sizlere dünyanın derinlik olarak bakıldığında en derin kanyonlarını sıraladım. Elbette bu kadarıyla sınırlı değil. Bu belirttiğim en önemlileri eğer bu liste devam edecek olsaydı;
6.sırada 1,372 metre derinliği, 26 kilometre uzunluğuyla Güney Afrika Cumhuriyetinde yer alan Blyde Nehri Kanyonu gelirdi. 7.Sırada ise Karadağ ‘da bulunan Tara Nehri Kanyonu 1,300 metre derinliğiyle yerini alırdı. Ayrıca Türkiye’nin Kastamonu ilinde yerini alan Valla Kanyonu ve Horma Kanyonu düşünüldüğü gibi dünya enlerinde yer alacak derinlikte değildir. Yaklaşık 800-1200 metre yüksekliğinde olan kanyon Türkiye’nin enleri arasındadır.

5/5 - (52 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu