Çadır Ne İşe Yarar? Doğru Çadır Nasıl Seçilir?

28929
Dogru Cadir Nasil Secilir
- Sponsor Reklam 1 -

Birçok marka adı altında karşımıza çıkan çadırlar, kamp hayatımızın en önemli bir parçasıdır. Çadır nasıl kurulur veya çadır nasıl toplanır gibi sorulardan önce sorulması gereken en önemli soru ben çadırı nerede kullanacağım sorusudur. Her çadırın kendine özgü bir kurulumu olsa da her çadırın mantığı aynıdır. Çadır bir konaklama ekipmanı değildir!

Çadır Ne İşe Yarar? Amacı Nedir?

Birçok kişiye bu soruyu sorduğumda herkes konaklama alanı olarak tabir eder. Bu yanlış bir bilgidir. Çünkü çadırlar uyumamızı sağlayacak, vaktimizi geçirecek bir konaklama aracı değildir. Çadır doğada günlerini geçirmek isteyenlerin çevresel faktörlerden korunmak için kullandığı bir ekipmandır. Bu çevresel faktörler güneş, yağmur, kar, böcekler, sinekler, kemirgenler gibi çoğaltmak mümkün.

Örneğin bir kamp alanındasınız ve hiçbir şekilde böcek türleri, yağış, güneş yok. Çevreden herhangi bir şekilde zararınız yok. Böyle bir durumda altınıza bir mat atıp oraya yatabilirsiniz. O alan sizin için konaklama alanı olur ama altınızdaki mat konaklama aracı olmaz! Bu yüzden Çadır ne işe yarar? diye bir soru sorulduğunda çevresel faktörlerden korunmak maksadıyla kullandığımız bir ekipmandır diyebilirsiniz.

Çadır Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çadırın ne amaçla kullanıldığını öğrendik. Bundan sonraki önemli noktamız çadırı seçmektir. Kamp yapmadan önce kendinize şu şekilde bir soru sormalısınız. Ben hangi mevsimde ve hangi bölgelerde kamp yapacağım.

Kış aylarında kamp yapmayı düşünmüyorsanız ve yaz aylarını tercih ediyorsanız şu soruyu da sorun. Gölgelik bir yerde mi kamp yapacaksınız yoksa gölge olmayan plaj, ağaçsız bir alanda mı? Eğer gölge bulurum diyorsanız en ucuz çadırı dahi alsanız işinizi görür ve amacına hizmet eder. Eğer gölge alan bulamıyorsanız ve istediğiniz yer yere çadır kurmak istiyorsanız Arpenaz Fresh & Black tarzı çadırları tercih edebilirsiniz.

Eğer kış aylarında da kamp yapmak istiyorsanız aldığınız çadırın biraz daha kaliteli olmasına dikkat etmenizde fayda var. Çadır brandaları genellikle rüzgarı geçirir veya sert rüzgarda sürtünmelerden dolayı hasar görebilir, delinebilir. Bu yüzden orta kalitede çadırlar tercih edebilirsiniz. Bunun için 4 mevsim kamp çadırları araştırması yapabilirsiniz. 5mevsime çok gerek kalmayabilir. Kara kış dediğimiz sert iklimlerde kamp yapmayacaksanız 4 mevsim işinizi görecektir. Burada dikkat etmeniz gerekecek en önemli ekipman uyku tulumu olur.

Bu İçeriği Puanlayın
- Sponsor Reklam -

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin