Gezgin Rehber

Türkiye’den Pasaportsuz Kimlikle Gidilen Ülkeler 2022

Türkiye’den pasaportsuz, kimlikle gidilen ülkeler 2021 yılının bitimi, 2022 yılına doğru baktığımızda sayılarda nasıl değişiklikler olduğunu görelim. Her geçen sene harç ve cüzdan bedellerinin arttığını söylemek mümkün. Sizlere bu yazımda Kimlik ile gidilen ülkeler hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Ülkemizin Avrupa Birliği ülkeleri arasında olmaması elbette bu sayının minimum sayıda kalmasına neden oluyor. Pasaportsuz gidilen ülkeler 2022 yılına girmek üzereyken bir değişiklik göstermiyor. Aralık 2021 yılı itibariyle güncel listemiz şu şekilde.

1- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Türkiye’nin yavru vatanı olarak bildiğimiz fakat farklı kanun modelleri ile karşımıza çıkan ülkesi Kıbrıstır. Elbette pasaportsuz gidilen ülkeler denildiğinde ilk aklımıza gelen şehirdir. Kıbrıs gezilecek yerler arasında birçok yer var. 2021 yılında ek olarak Hayalet Şehir olarak bildiğimiz Kapalı Maraş ‘ın bir kısmı açıldı.

Kibris-vize-istiyor-mu

  • Kıbrıs Gezilecek Yerler, Kıbrıs Gezi Rehberi : Ülkenin bilinen gezilecek yerleri arasında Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Karpaz, Güzelyurt önde gelirken 2021 yılında da kapalı maraş kısmi olarak ziyaretlere açıldı.

2- Gürcistan / Gürcistan Harç Pulu Ne Kadar?

Ülkemizin kuzey doğusuna sınırı olan Gürcistan pasaportsuz, vizesiz gidilen ülkelerden birisidir. Avrupa birliği ülkesi olarak birkaç senedir Türk vatandaşlarına sadece kimlik ile girme imkanı tanıyan ülke çok fazla gezilecek yerlere sahip. Çok büyük bir ülke olduğunu söylemek mümkün. Gürcistan harç pulu ne kadar sorusuna da 2021 aralık ayı güncel fiyatı olarak 50₺ diyebilirim.

Gurcistan-vize-istiyor-mu

  • Gürcistan Gezilecek Yerler, Gürcistan Gezi Rehberi : Tiflis, Gori, Borjomi, Mtsheta, Ahiska, Kutaisi, Rustavi, Telavi, Batum, Kvareli, Rkoni gibi birçok şehir ön plandadır. Aslında gezmek istediğiniz yada yapmak istediğiniz şeye göre şehir ziyaretleriniz değişir. Gürcistan şehirleri çok fazladır ama aslında birçoğu birkaç saat içerisinde dolaşabileceğiniz yüzölçümüne sahiptir.

3- Ukrayna / Ukraine

Eskiden pasaport gerektiren ülkeye kimlikle gidebiliyorsunuz. Yeni çipli kimlik kartlarınız ile doğrudan uçuş yapabileceğiniz Ukrayna Türk vatandaşlarından kimlik harici birşey talep etmemektedir. 180 gün içerisinde 90 güne kadar girişler yapabilirsiniz.

Ukrayna-vize-istiyor-mu

Ukrayna Gezilecek Yerler, Ukrayna Gezi Rehberi : Ülkenin başkenti Kiew. Sadece başkentte güzel bir kaç gün geçirebilirsiniz. Şehir merkezlerinin çok hareketli olması alacağını keyfi arttırıyor. Ülke’de birçok gezebilecek yer mevcut. Ukrayna pasaport istiyor mu sorusuna hayır dedikten sonra Lviv, Kharkiv, Odessa ve Zaporjiya gibi birçok şehri gezebilir, yeni insanlar, yeni yerler tanıyabilirsiniz.

4- Moldova

2019 yılı itibariyle Moldova ‘da Türk vatandaşlarından pasaport şartını kaldırdı. 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla istediğiniz gibi ülkeye giriş-çıkış yapabilirsiniz. Türkiye’den kimlikle gidilen ülkeler arasında yaklaşık 2.5 yıldır yerini alan bu ülkeyi de gidip görmenizi tavsiye ederim.

Moldova-vize-istiyor-mu

5- Azerbaycan

Yıllardır kardeşim dediği ülkemizin vatandaşlarına kapılarını kapalı tutan Azerbaycan, 3 haziran 2020 tarihi itibariyle pasaport ve vize şartlarını kaldırdı. Konsolosluklardan ücretsiz vize alınabiliyordu fakat sevgili kardeşlerimiz internetten 20$ almamızı istedikleri için konsolosluktan kovalıyorlardı. Ayrıca karabağ girişi yaptınız mı gibi de sorularla vizenizi erteleyebiliyorlardı. Daha önce gittiğim fakat benim için tam bir rüşvet ülkesi olan ülkedir. Otostop halindeyken bile polisler gelip sizden kural ihlali yaptınız ceza yazacağız diyerek rüşvet talep edebilir..

Türkiye’den Kimlikle Gidilen Ülkeler 2022

Yepyeni bir yıla girerken Türkiye’den pasaportsuz vizesiz gidilen ülke sayısı 5 olarak değerlendirilebilir. Özellikle pandemi döneminde büyük bir durgunluk yaşadığınızı düşünürsek 2022 yılında mutlaka Ukrayna ve Moldova seyahatleri yapın derim.

5/5 - (21 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu