Isparta Yazılı Kanyon Milli Park

Isparta Milli Parkları ve Kamp Alanları

9481
Isparta Yazılı Kanyon Milli Park

Isparta ‘nın Sütçüler İlçesi, Çandır bölgesinde bulunmaktadır. 545,75 hektar alana sahip olan Milli Park 5.09.1989 tarihinden itibaren Milli Park statüsündedir. 2020 yılının Temmuz ayı sonunda ziyaret ettiğim kanyon hakkında sizlere hem genel, hemde güncel bilgiler vereceğim. Rotasız Gezgin blog sayfamdan bildirimler alarak sizlerde yayınlarımdan haberdar olabilirsiniz. Isparta gezilecek yerler listesinde de bulunan Yazılı Kanyon güzel vakit geçirmeniz için harika bir lokasyon olacaktır.

Isparta Yazılı Kanyon Milli Park

Kanyon Yazılı ismini milli park içerisinde yer alan kayalıkların üzerindeki eski yunan şairlerden Epiktetos ‘un ”Hür İnsan Üzerine Bir Şiir” isimli şiirinin yazmasıdır. Aziz Paul, Perge ‘den Pisidia Antiocheia ‘ya giderken bu kanyondan seferi olarak geçmiştir. Bu nedenle Isparta Yazılı Kanyon Hristiyanlar ve din turizmi için kutsal sayılan yerlerden birisidir.

ISPARTA YAZILI KANYON MİLLİ PARKI GENEL BİLGİLER

İLİLÇEYÜZÖLÇÜMÜİLAN TARİHİ
IspartaSütçüler545,755.09.1989
TÜRÜBİTKİ TÜRÜYÜKSEKLİKYETKİLENDİRME
Milli ParkAkdeniz Bitki Örtüsü330mMilli Parklar

 

Isparta Yazılı Kanyon, 330m rakımda olan fakat kanyonların zaman zaman derinliği 400metreyi bulan Akdeniz iklimine hakim parklarından birisidir. Ortalama 3.5 km yürüyüş alanı, şelale, kaya yazıtları, şelale havuzları bulunuyor. Sportif çalışmalar için de tırmanış noktaları mevcut.

YAZILI KANYON MİLLİ PARKI SOSYAL İMKANLAR

KAFE / RESTORANFREE   Wİ-FİELEKTRİKTUVALET
×
ÇOCUK PARKIARAÇ PARK YERİÇEŞMEKONAKLAMA
×××

 

En çok merak edilen sorulardan birisi Yazılı Kanyon Kamp yapılıyor mu? sorusudur. Milli Park içerisinde kamp atmak yasaklanmış. Eskiden kamp attığımız milli parkta sözde kampçılar tarafından orman yangını çıkmış ve yasaklanmış. Girişte otopark alanı bulunan yerin sağında günü birlik piknikçiler tam gaz ateş üstü mangal yapıyorlar. Ama onlar orman yangını çıkartmaz! Yazılı Kanyon içerisinde büfe tarzı bir yer mevcut. Burada aperatif yiyecekler veya içecekler temin edebilirsiniz.

YAZILI KANYON MİLLİ PARKI BÖLGESEL İMKANLAR

DENİZ, GÖL VB.AĞAÇLIK ALANDAĞLIK ALANKANYON VB.

 

Yazılı kanyon içerisinde dere, şelale, şelale havuzları görebilirsiniz. Heybetli kayaların oluşturduğu kanyon arasında yolunuzu alabilirsiniz. Isparta Yazılı Kanyon Giriş ücreti yaya 7₺, araç ile 21₺ olarak belirlenmiş. Bu fiyatların zamanla değişeceğini unutmayın. Eğer Yazılı kanyon kamp yeri arıyorsanız instagram üzerinden @rotasizbirgezgin adresinden bana ulaşabilirsiniz. Sizlere yakın bir lokasyonda kamp yeri söyleyebilirim.

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin