Gezgin Rehber

Dünyanın 7 Yeni Harikası Nedir? 2020 UNESCO Onayladı mı?

Dünyanın 7 harikası nedir diye araştırma yaptığınızda karşınıza birçok sonuç çıkmaktadır. 2007 yılında yılında New7Wonders Vakfı tarafından yapılan anket ile 100 milyon insanın değerlendirmesi göz önünde bulundurulmuştur. Keops piramidi bu listede onur ödülü olarak kabul edilmiş ve Dünyanın 8.harikası olarak listeye yeni bir ismin eklenmesi gerçekleşmiştir.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası Listesi

New7Wonders Vakfı tarafından 6yılda bitirilen çalışmayla 100 milyon insanın verdiği yanıtlarla ortaya çıkan yeni liste şöyle.

1- Chichen Itza – Yucatan/Meksika

Yucatan yarımadasındaki Çiçen itza olarak okunan bu harika Valladolid ve Mérida arasında yer almaktadır. Günümüzde Meksika bölgesinde en çok ziyaret alan 2.yerdir. Kale, Kukulkan Tapınağı veya Kukulkan Piramidi olarakta bilinir. Mayalar bu piramidi inşa ederken yine astronomik ve matematiksel bilgilerini ortaya koyarak inşa etmiştir.

Chichen Itza Yucatan Meksika

2- Christo Redentor (Kurtarıcı İsa) – Rio De Janeiro/Brezilya

Brezilya’nın ünlük İsa Heykeli, dünya harikaları arasında yer alıyor. Heykel 710 metre yüksekliğindeki Corcovado dağı üzerine inşa edilmiştir. 1922 yılında yapılan heykel 8 metre yükseklikteki bir kaide üzerine inşa edilmiştir. Heykelin boyu ise 30metredir.

Christo Redentor Rio De Janeiro Brezilya

3- Çin Seddi – Çin

Dünyanın en iyi savunma duvarıdır. Uzaydan dahi görüntülenen bu surlar yıkılan kısımları dahil toplamda 8851.8metre uzunluktadır. Bazı arkeolojik kaynaklarda ise bu uzunluğun diğer tüm kolları ile birlikte 21,196 km olduğu belirtilmiştir.

Çin Seddi - Çin

4- Machu Picchu – Cuzco/Peru

And dağlarındaki bir dağın 2.430 metre yüksekliğine inşa edilmiş İnka antik kentidir. Dağın zirvesindeki bu antik kent günümüze kadar gelen en iyi korunmuş noktalardan birisidir. Dünyada görülmesi gereken ender yerlerden birisi olarak harikalar listesinde yer edinmeyi hak etmektedir.

Machu Picchu - Cuzco Peru

5- Petra – Ürdün

1812 yılında İsviçreli gezgin Johann Burckhardt tarafından keşfedilen bu antik kent 6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO tarafından dünya mirası listesinde yer edinmiştir. 2007 yılındaki yeni dünya harikaları listesi üzerinde de New7Wonders Vakfı tarafından yeniden seçilmiştir.

Petra - Ürdün

6- Kolezyum – Roma/İtalya

Flavianus Amfitiyatro olarak da bilinen kolezyum, Vespasianus tarafından MS.72 yılında yapımına başlanarak MS 80 yılında Titus döneminde tamamlandı. İtalya’nın ikonik sembollerinden birisidir.

Kolezyum - Roma İtalya

7- Tac Mahal – Agra/Hindistan

1631-1654 yıllarında inşa edilmiş anıt mezardır. Babür imparatorluğunun 5.hükümdarı olarak bilinen Şah Cihan’ın 7 Haziran 1631 tarihinde genç yaşta ölen eşi Ercümend Bânû Begüm için o zamanki imparatorluğun başkenti olan Agra’da Yamuna Nehri’nin kıyısında yaptırılmıştır. Mümtaz Mahal’in ve 1666’da ölen imparator Şah Cihan’ın mezarlarını barındırır.

Tac Mahal - Agra Hindistan

Keops Piramidi – Kahire/Mısır (Onur Ödülü)

Keops PiramidiKhufu Piramidi ya da Büyük Piramit olarakta bilinmektedir. MÖ 2551-2560 tarihleri arasında inşa edildiği tahmin edilen ve halen günümüzdeki gizemlerini koruyan tek eserdir. En büyük önemi ise çeşitli durumlardan dolayı tahrip olan, yıkılan diğer harikalara göre ayakta durmayı başaran tek eserdir. Dünyanın 7 harikası arasında artık harika olarak değil onur ödülü olarak kabul edilmiştir. Bu sebeple artık listede rakipsiz olduğu için dünyanın 8. harikası olarak yeni bir yer eklenmiştir.

Dünyanın 7 Harikası Nasıl Belirlenir?

Türkiye’den Halikarnas Mozolesi, Ayasofya ve Artemis Tapınağı 7 harikanın içerisinde görülmektedir. Kime neye göre bu yerler belirleniyor? Dünyanın 7 harikası nasıl belirlenir bunun sonucunda hangi özellikler öne çıkıyor bunları bilmek gerekir.

  • Dünyanın Yeni 7 Harikası : İsviçre merkezli organizasyon firması New7Wonders Vakfı tarafından 2001 yılında başlayıp 7 Temmuz 2007 tarihinde sonuçlanan 7 harika listesi mevcut. Bu liste cep telefonu ve internet aracılığıyla halk tarafından oylanan sonuçlardı. 100 milyondan fazla insanın katılıp dünyanın yeni yedi harikası belirlendi. Halk oylaması ile ortaya çıkan dünya harikaları arasında Türkiye yok! Türkiye’den Ayasofya bu yarışmaya aday gösterilmiş fakat ilk 7’ye girememiştir.
  • Dünyanın Yeni 7 Harikası Unesco : İsviçre merkezli vakfın yaptığı bu 6 yıllık anket ile çıkan sonuçlar UNESCO tarafından  ”Halkın şahsi görüşleri” olduğundan kabul edilmemiştir. Bu nedenle 100 milyon insanın şahsi görüşlerini reddeden Unesco klasik dünyanın 7 harikası listesi kabul edilmeye devam edilecektir şeklinde bilgi sundu.
5/5 - (30 Değerlendirme)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu