İstanbul: Riva Kaptanın Mezarı Kamp Alanı

İstanbul Beykoz Ücretsiz Kamp Alanları - Nerede Kamp Yapılır?

5048
Kaptanın-Mezarı-Kamp-Alanı-İstanbul-Ücretsiz-Kamp-Alanları
- Sponsor Reklam 1 -

İstanbul kamp yerleri konusunda maalesef günü birlikçilerin hışmına uğrayıp ciddi ölçüden payına düşeni alan yerlerden birisidir. Kaptanın mezarı kamp alanı İstanbul’un Beykoz ilçesine bağlı Karadeniz kıyısında olan bir bölgedir. Bu bölge çok fazla bilinmemekle birlikte Riva kıyılarında birçok yere göre çok daha bakir kalmayı başarmıştır. Bunun nedenleri de elbette var. Kaptanın mezarı nerede?, Nasıl giderim, kamp yeri, ulaşım gibi birçok sorularınıza yanıt vereyim.

Kaptanın Mezarı Kamp Alanı Nerede?

Kaptanın mezarı

Bazen bu yerlerin insanlara sunulması konusunda fazlasıyla tedirginlik yaşıyorum. Lakin gün içerisinde zaten keşfedilerek rezalet hale getiriliyor. Öyle yada böyle ya binaların dikildiği, ya kirletildiği yer oluyor. Bu yüzden artık paylaşmama konusunda tedirgin değilim. Riva kamp alanları arasında gösterebileceğim Kaptanın mezarı kamp yeri Beykoz ilçesinde yer alıyor. Birçok kampçının günü birlik konaklamalarında neresi olduğunu bilmeden de konakladığı bu yer şehrin en güzel yerlerinden birisidir. Kaptanın mezarı alanında daha önce attığım kamplarda da denk gelen kampçı arkadaşlar ile gerçekleştirdiğim diyaloglarda bölgenin ismini bilmediklerini farketmiştim. Burayı tercih etmenin nedenlerini açıklamadan önce ulaşım konusunda bilgi vereyim.

İSTANBUL ÜCRETLİ VE ÜCRETSİZ KAMP YERLERİ HARİTASI İÇİN TIKLAYIN

Kaptanın Mezarı Ulaşım, Toplu Taşıma

kaptanın mezarı elmas burnu

İstanbul Beykoz bölgesinde bulunan bu alana toplu taşıma ile ulaşım mümkün. İstanbul ‘un birçok noktasından buraya rahat bir şekilde gidebilirsiniz. Kaptanın mezarı ulaşım konusunda sizleri zorlamayacak tabi ama nasıl gideriz buraya?

  • Mecidiyeköy – Kaptanın Mezarı Toplu Taşıma Ulaşım : İstanbul ‘un en merkezi yerlerinden birisi olan Mecidiyeköy istikametinden toplu taşıma ile buraya nasıl gidilir? Eski ali samiyen önündeki duraktan yada arkasındaki ana duraktan 121B no’lu Kavacık-Mecidiyeköy otobüsüne binin. Kavacık sapağı durağında inin. Buradan 137 no’lu Cumhuriyet Köyü/Riva/Beykoz/Kavacık otobüse binin ve Ş.Levent Birben Caddesi durağında inin. Bu duraktan sonra sıkı durun 1.700 metre yürüyeceğiz! Mecidiyeköy hareket Kaptanın mezarı varış ortalama 130dakika sürecektir. Bu yolculukta 2019 tarihli olarak 4.45$ yol masrafınız olacaktır.
  • Kadıköy – Kaptanın Mezarı Toplu Taşıma Ulaşım : Anadolu yakasından Kadıköy taraflarından buraya bir güzergah çizersek, Kadıköy Rıhtım otobüs duraklarından 15BK no’lu Beykoz-Kadıköy otobüslerine binin. Akbaba durağında inin ve Beykoz-Akbaba-Derseki-Alibahadır-Riva Minibüsüne binin. Akbaba durağına 50metre ileriden kalkmaktadır. Ş.Levent Birden Caddesinde inin. Bu yolculukta ortalama 7₺ masrafınız olacaktır.
  • Pendik, Maltepe, Tuzla – Kaptanın Mezarı Toplu Taşıma Ulaşım : Eğer Pendik, Maltepe yada Tuzla güzergahından gelecekseniz öncelikle yapmanız gereken 500T no’lu otobüsün güzergahına çıkmanızdır. Bu otobüs neredeyse tüm Anadolu yakasını dolaşıyor. Kavacık sapağı durağında inin. Buradan 137 no’lu Cumhuriyet Köyü/Riva/Beykoz/Kavacık otobüse binin ve Ş.Levent Birben Caddesi durağında inin.

Kaptanın Mezarı Kamp Alanı Nasıl Bir Yer?

Kaptanın mezarı uçurumun, yamaçların karadeniz ile birleştiği güzel bir yerdir. Burada uçurumda yada denizin kenarında kamp atabilirsiniz. Riva kamp yerleri arasında çok fazla kalabalığı sevmeyenlerin tercih ettiği yerdir. Burada çok fazla ağaçlık alan olduğu söylenemez. Bu yüzden de gölgelik alan bulmanız zor. Bölgenin güneş alması piknikçilerin tercihleri arasında olmamasını sağlıyor. Bölgede ateş için güvenli nokta oluşturup, ihtiyacınızı görecek kadar ufak çaplı yakmanızda fayda var. Yani kaptanın mezarı kamp alanı ateş yakılıyor mu sorusuna bu şekilde yanıt vermek doğru olur. Bölgeye ulaşmadan market alışverişlerinizi yapmanız gerekiyor. Yaklaşık 3km uzakta bulunan marketler var. Bu bölgede tuvalet, duş, elektrik gibi sosyal imkanlar bulamazsınız. Bu yüzden de en az 3km yürümeniz gerekir. Haritada karşınıza çıkan arasokaklarda bir yer bulurum hevesi ile yola çıkmayın. Oradaki bütün sokakları gezdim ve tamamı ya köy evi yada yazlıktan ibaret. Kaptanın mezarı kamp alanı nasıl bir yer sorusuna yanıtım bunlar. Kısa kısa sosyal imkanları da aşağıdaki tablo ile yanıtlayayim.

SOSYAL İMKANLAR BÖLGESEL DURUM DİĞER ÖZELLİKLER
Tuvalet (Kafeler) × Ağaçlık Alan × Yaban Hayvanı
× Duş × Dağlık Alan Aileye Uygun
× İnternet – Wi-Fi × İçilen Su Kaynağı × Market, Bakkal
× Elektrik (Kafeler) × Dere, Çay Vb. Ateş Yakılabilir
Araç Park Yeri Deniz, Plaj Toplu Taşıma
× Göl, Gölet Gezilecek Yerler

Kaptanın Mezarı Yakınlarında Gezilecek Yerler

Kaptanın mezarı çadır kamp tercihi yaptıysanız ve burada vakit geçirmeyi sürdürmek istiyorsanız bölgede gezebileceğiniz bazı yerler var. Beykoz kamp alanları arasında tercih ettiğiniz bu noktada Elmasburnu plajı yüzmek için güzel bir noktadır. Elbette bu bölgedeki ters akıntı ve dalgalara karşı çok dikkatli olunması gerekmektedir.Bölgeye yine çok yakın bir noktada Riva 3.koy var. Burada güzel bir günbatımı seyredilebilir. Beykoz koyları arasında en çok tercih edilen yerlerden birisi ise Riva Haliskoy ‘dur. Burası haftaiçi akşamı, haftasonu tüm gün yoğundur. Birçok kişinin burada piknik yaptığını görebilirsiniz. Özellikle mangalcıların toplanma merkezidir. Kaptanın mezarı kamp alanına yaklaşık 1.5 km uzaklıkta bulunan Riva manzara ve aile piknik yeri günü birlik gezilmeye gidilebilir. Güzel bir manzarası vardır. Bu piknik alanının 400-500 metre kadar ilerisinde ise Riva Gelara koyu yer alıyor.

İstanbul ücretsiz kamp yerleri denildiğinde neden bu bölgeyi seçtiğimi anlamanız şimdi daha mümkün. Çevresinde birçok yer vardır. Ve tamamı yerleşim yerine yakın, ulaşımı kolay noktalardır. Kaptanın mezarı kamp yeri arada kaldığından önünden geçiliyor lakin tercih edilmiyor. Eğer ücretsiz kamp alternatifinin yanı sıra Riva ücretli kamp alanları tercih edecek olursanız 2. Koy Plaj Ve Çadır Kamp Alanı var ama son derece şikayet alan bir nokta.

Bu İçeriği Puanlayın
- Sponsor Reklam -

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin