Kamp AlanlarıÜcretsiz Kamp Alanları

İstanbul: Madam Martha Kamp Alanı

İstanbul ücretsiz kamp alanları arasında en çok tartışılan yerlerden birisi kuşkusuz Madam Martha koyu olmuştur. Günümüzde kamp alanları arasında yapılan yorumlar hep ikiye ayrılmıştır. Bir bölümü yasak, kamp yaptırmıyorlar derken, diğer taraf biz sorun yaşamadık diyor. Peki bu ikiye bölünmüş yorumlar neden? Sizler için Madam Martha Koyu hakkında bilmeniz gerekenler hakkında net bilgiler vereceğim.

Öncelikle bilmeniz gereken Madam Martha Koyu kamp yasak mı sorusuna net bir yanıt vermek gerekir. Sit alanları, doğa koruma alanları, milli parklar, tabiat parkları, özel türlerin korunduğu bölgeler, deneysel gözlem noktaları harici kamp ve konaklama hakkında resmi kanun yoktur. Bu bölgelerde kamp yapmak yasak yada kontrollü şekilde belediye, milli parklar yada özel işletmeciler tarafından sağlanmaktadır. Madam Martha koyu 2019 yılında Vakıflar Müdürlüğü tarafından yapılan bir ihale ile restoran işletmeciliği yapan bir şahısa 15 yıllığına kiralandı. 1.derece sit alanı bölgesinde olan koyda yasal olarak kamp yapmak elbette yasak. Fakat Martha koyundan Kalpazankaya koyu bölgesine kadar yaklaşık 46.dönümlük arazi 1.derece sit alanı. Ve bu arazi üzerinde yaklaşık 50 tane ev bulunuyor. Madam Martha koyu düğün organizasyonları, eğlence gibi organizasyonlarda kullanılmayı planlanmış. Şubat 2019 itibariyle gerçekleşen bu kiralama sonucu kullanım amacı ise kıyı kanunları ile uyuşmuyor.Kıyı Kanunu
3621 Sayılı Kıyı Kanunu’na göre kamunun sahilleri kullanabilmesine yönelik şu düzenlemeler bulunuyor:
Madde 5 – Kıyılar, Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır, Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir. Kıyıda ve sahil şeridinde planlama ve uygulama yapılabilmesi için kıyı kenar çizgisinin tespiti zorunludur. Kıyı kenar çizgisinin tespit edilmediği bölgelerde talep vukuunda, talep tarihini takip eden üç ay içinde kıyı kenar çizgisinin tespiti zorunludur. Sahil şeritlerinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilir.

Madde 6 –  Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.

Madde 15 – Kıyıda ve uygulama imar planı bulunan sahil şeritlerinde duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engelleri oluşturanlara 2.000 Türk Lirasından 10.000 Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir. Ayrıca oluşturulan engellerin beş günden fazla olmamak üzere belirlenen süre zarfında kaldırılmasına karar verilir. Bu süre zarfında engellerin ilgililer tarafından kaldırılmaması halinde, masrafı yüzde 20 zammıyla birlikte kendilerinden kamu alacaklarının tahsili usulüne göre tahsil edilmek üzere kamu gücü kullanılmak suretiyle derhal kaldırılır. Kabahatin tekrarı halinde, ceza üst sınırdan verilir.

Madam Martha Koyu ‘nun Hikayesi ve Tarihçesi. 

Bizlerin günümüzde Madam Martha Koyu olarak bildiği yerin esas ismi Halikya Koyu olarak tarihte yer almaktadır. Bir zamanlar Halikya olan bu koyun isim değişikliği ise tarihte yaşanmış bir hikayeye dayandığı bilinmektedir. Yakın dönemde yaşanan bu hikaye ise şöyle;

Madam-Martha-Martha-Arat-Kim

Madam Martha Kimdir?

Lübnan asıllı Katolik dinine mensup bir Ermeni olan Martha Arat ‘ın ismi bu bölgeye verilmiş. Güzelliği ve yetenekleri ile dikkat çeken Martha balerindi. Ermeni asıllı Berc Kazar ile tanışıp evlendiler. Fakat Martha biraz farklıydı. Giyimiyle, takılarıyla kendisini hedef alırdı. Denize çırılçıplak girer, kumsaldan topladığı renkli taşlar ile takılar yapıp çocuklara hediye ederdi. Akşam saatlerinde ise iskelede kocasını beklerdi. Onun toplumun ötesinde olan hayatı yüzünden bölgede dedikodular çıktı. Martha bu dedikoduları duyduğunda ”Artık rahat edersiniz” diye bir not bırakıp bugün kamp yaptığımız yerde kendisini denize atarak yaşamına son verdi. O dönemlerde yasa boğulan ada sakinleri tarafından bölgeye Madam Martha koyu ismi verildi. Madam Martha ‘nın evi Aya Nikola meydanındaydı. Zamanının neredeyse tamamı koyda geçiyordu. Bu yüzden sahil bölgesine bir kulübe yaptılar. Yaşanan bu olay ise çok yakın bir zamanda, 80’lerde geçmektedir.

Madam Martha Koyu Kamp Yasak mı?

Koyda kamp resmi olarak yasak. Fakat bazı bölümlerinde kamp atmanızda sıkıntı yok. Plaj bölümünde kamp yapamazsınız. Üst bölümlerde ise kamp yapanlara karışmıyorlar. Bölgede yapılan en büyük hatalardan birisi ateş yakmaktır. Gözümüzün içerisine her yerde sokulan ”Ateş Yakmak Yasaktır” tabelalarını aldırış etmeden ateş yakanlar polis tarafından kaldırılmaktadır. Ceza yazma yetkileri dahi vardır. Fakat bölgede ateş yakmayı tercih eden sözde kampçıların bazıları ile diyalog kurarken bölgeden kaldırıldıklarını öğrendim. Nasıl kamp yaptıklarını sorduğumda ise ”oturuyorduk ateşin başında sessi sakin” diye klişe cümle duydum. Kamp alanında kaldırılan bir başka kişiyle diyaloğumda ise plajın bir köşesinde kamp yaptığını öğrendim.

Eğer Madam Martha Koyu kamp için tercih edilecekse;

1- Plaj bölgesinde kamp yapmayın
2- Ateş yakmayın
3- Etrafınızdaki insanları ve doğal yaşamı huzursuz edecek yüksek sesli müzikler dinlemeyin
4- Etrafı pisletecek yada pis gösterecek davranışlardan kaçının
5- Ağaçlara bıçakla, etraftaki kayalıklara spreyle yazılar yazmaya kalkışmayın
6- Sadece kafa dinlemek, huzuru yaşamak için tercih edin!

SOSYAL İMKANLAR BÖLGESEL DURUM DİĞER ÖZELLİKLER
Tuvalet (Kafeler) Ağaçlık Alan × Yaban Hayvanı
× Duş × Dağlık Alan Aileye Uygun
× İnternet – Wi-Fi × İçilen Su Kaynağı Market, Bakkal
Elektrik (Kafeler) × Dere, Çay Vb. × Ateş Yakılabilir
× Araç Park Yeri Deniz, Plaj Toplu Taşıma
× Göl, Gölet Gezilecek Yerler

Madam Martha Koyu Ulaşım Bilgileri

Öncelikle bilinmesi gerekenler adada motorlu taşıt yok. Yürüyerek yada bisiklet ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Faytonlardan bahsetmiyorm ”Faytona değil bisiklete bin” sözlerine hak veriyorum. Madam Martha Koyu ulaşım oldukça basittir. İnmiş olduğunuz şehir hatları iskelesinden sağ tarafa doğru yürüyün. Sahil kenarından yaklaşık 15 dakika yürüdükten sonra Mimi Koyu giriş tabelasını göreceksiniz. Girmeyin düm düz devam edin. Buradan sonra hafif bir rampa tırmandıktan sonra sağınızda Madam Martha Koyu Kafe tabelası çıkacak. Eğer merdivenlerden aşağıya inerseniz plaj ve sahil bölümüne inersiniz. Soldan ağaçlık yolu tercih ederseniz üst kısımda kalırsınız. Plaja indikten sonra sağ tarafa doğru ilerleyebilir, burada kamp yapabilirsiniz. Yada üst kısımda kamp yapabilirsiniz. Madam Martha koyu kamp yeri olarak bilinen yerler burasıdır. Fakat biraz daha ilerlemeyi tercih ederseniz yine çok güzel kamp atabileceğiniz yerler var.

Burgazada ‘da Ne Yapılır? Aktiviteler

Eğer buraya kamp için geldiyseniz bölgede gezebileceğiniz ve görebileceğiniz birkaç yer mevcut. Ağaçların arasından huzur dolu bir yürüyüş yaparak ruhunuzu dinlendirebilir, bedeninizi tatlı bir şekilde yorabilirsiniz. Trekking için uygun noktalar bularak kendinize keyifli rotalar çıkartabilirsiniz. Burgazada ayrıca yüzmek için tercih edilen güzel yerlerden birisidir. Burada başka bir aktivite yapmanız mümkün değil.

Burgazada Gezilecek Yerler

Gezilecek yer olarak size birkaç alternatif sunabilirim. Tabi özellikle gidip görün diyebileceğim yerler var. Burgazada küçük bir ada olduğundan 6-7 saatte bütün adayı gezebilirsiniz. Gezinizi bisiklet yada yaya olarak gerçekleştirin. Bisiklet benim size önerimdir. Yokuşları olsa da öldürmeyecek!

İskele bölgesinden başlyarak, Rum Ortodoks Kilisesi olan Aya Yani Kilisesi bölgenin ilk noktasıdır. Buradan sonra hemen üst sokağında yer alan Sait Faik Abasıyanık isimli önemli Türk yazarımızın yaşadığı evi görebilirsiniz. Müze haline geldiğinden bina içerisine giriş yapabilirsiniz.Buradan muhteşem Burgazada evleri arasından bol yeşillik yolda Madam Martha koyuna kadar yürüyün. Mor, kırmızı, yeşil, pembe ve tonları ile adaya renk veren bitkileri, ağaçları bol bol resmedin! Madam Martha ‘da biraz dinlenin ve manzaranın keyfini çıkartın. Buradan Levent Lavi Kovos korusuna kadar yürüyün. Yine ağaçlık yollar ve müthiş manzaralar sizleri bekleyecek.Buradan geri döneceksiniz. İlk sağdan sokağa girin. Dümdüz devam edin ve sağınızda bir mezarlık göreceksiniz. Dört yol ağzıdır aynı zamanda. Sağdan yukarı rampa çıkın. Burası Burgazada zirve ve aynı zamanda Hristo manastırı bölgesidir. Hristo manastırı harabe hale gelmiş. Yolun bittiği yer ise harika bir manzara! Burgazada gezilecek yerler arasında başka bir yer yok. Birkaç kilise ve manzara noktası ile ortalama 5-6 saat içerisinde dinlenerek, seyrederek, tadını çıkartarak yaya olarak gezmiş olacaksınız.

Bu İçeriği Puanlayın

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Daha önce hiçbir yerde görmediğim, okumadığım birçok yeri sizin sayenizde öğrendim.

  2. Daha önce hiçbir yerde görmediğim, okumadığım birçok yeri sizin sayenizde öğrendim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu