Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat Milli Parkları ve Tabiat Parkları

8486
Yozgat Çamlığı Milli Parkı
- Sponsor Reklam 1 -

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat Çamlığı Milli Parkı, Türkiye’nin ilk milli parkı olma özelliğini taşımaktadır. İç Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan 266,90 hektar alana sahip parklarından birisidir. Yozgat merkezde bulunan milli park morfolojik tepeler, sırtlar ve vadilerde parçalanmış düzlüklerden oluşmaktadır.

YOZGAT ÇAMLIĞI GENEL BİLGİLER

İL İLÇE YÜZÖLÇÜMÜ İLAN TARİHİ
Yozgat Merkez 266,90 Hektar 05.02.1958
TÜRÜ BİTKİ TÜRÜ YÜKSEKLİK YETKİLENDİRME
Milli Park Kara Çam 1350 Metre Orman Genel Müdürlüğü

05.02.1958 tarihinde Milli Park olarak ilan edilen bölge Türkiye’nin en önemli noktalarından birisidir. Karaçam bitki türü ağırlıklı olarak görülmektedir. Milli Park’ın ortalama yüksekliği ise 1350 metredir. Parkın irtifa hakkı Orman Genel Müdürlüğü’ne verilmiştir. Yozgat Çamlığı Milli Parkı ulaşım olarak son derece basit bir noktadadır. Şehir merkezinden yürüyerek bile gidebilirsiniz.

YOZGAT ÇAMLIĞI SOSYAL İMKANLAR

KAFE / RESTORAN FREE   Wİ-Fİ ELEKTRİK TUVALET
×
ÇOCUK PARKI ARAÇ PARK YERİ ÇEŞME KONAKLAMA

Milli Park içerisinde kafeterya, restoran bulunmaktadır. Bu mekanları kullanarak elektrik ve tuvalet ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ayrıca işletmelerden bağımsız olarak faaliyet gösteren tuvaletlerde mevcut. Milli Park içerisinde çocuklar için oyun parkı, araçlar için park yeri de bulunmaktadır. Milli Park ‘ın birçok noktasında oturmak için banklar, içme suyu çeşmeleri de var. Yozgat Çamlığı Milli Parkı konaklama ihtiyaçlarınızı da karşılıyor. Park içerisinde 3 yıldızlı bir otel mevcut. Büyük bir park olduğu için parkın birçok noktasında restoran, kafe hizmetleri fazlasıyla mevcut. Yozgat kamp alanları arasında da en iyi alternatiflerden birisi olduğunu söyleyebilirim. Kamp yapmadan önce bölgedeki güvenlik görevlisine konum ve konaklama bilgisi vermeniz yeterlidir. Milli Park olduğundan ateş yakmak kesinlikle yasaktır! Güvenlik görevlisine bilgi verdiğiniz takdirde gece boyunca sizin iyi olup olmadığınızı, bir ihtiyacınızın olup, olmadığı sorulacaktır!

YOZGAT ÇAMLIĞI BÖLGESEL İMKANLAR

DENİZ, GÖL VB. AĞAÇLIK ALAN DAĞLIK ALAN KANYON VB.
× ×

Karaçam ağaçlarının hakim olduğu bölgede vadilik alanlar, dağ etekleri mevcut. Fakat genel olarak ağaçlık bir bölgedir. Milli Park içerisinde şelale yada kanyon gibi alternatifler yok. Yapay bir gölet mevcut. Gözlem kuleleri, trekking faaliyetleri içinde uygun bir yerdir. Yozgat Çamlığı Milli Parkı günün stresinden uzaklaşmak isteyen bölge halkının öncelikli tercihlerinden birisidir. Eğer yolunuz Yozgat’a düşerse gezmek, konaklamak için yer ararsanız mutlak suretle burayı görmeden es geçmeyin. Unutmayın Türkiye’nin ilk milli parkı özelliğini taşıyan ve ülkemiz için atılan önemli adımlardan birisidir.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı Nerede Nasıl Giderim

Yozgat Çamlığı Gezgin Değerlendirmesi

Ulaşım açısından bugüne dek ulaştığım en basit yer oldu. 2019 Şubat ayında en son gittiğim milli park maalesef ki çöplük içerisindeydi. Adım başı çöp atılmış, hiç toplanmamıştı. Neyse ki kış ayıydı ve yağan kar mikrobu biraz kırmıştı. Bölgeye sırf çevre temizliği olmamasından dolayı düşük puan veriyorum! Yozgat Çamlığı Milli Parkı trekking ve kamp için çok ideal bir yer. Bölgedeki güvenlik görevlisine burada günü birlik kamp alanı var mı sordum ve güvenlik görevlisi sağına soluna baktı ve ”her yer kamp alanı” dedi. Gerçekten de kamp konaklama konusunda sorun yaşanacak bir yer değil. Sadece kendinizi güvenliğe tanıtın.

Yozgat Çamlığı Foto Galeri

Şubat 2019 gezimden birkaç kareyi sizlerle paylaşmak isterim. Görsellerin izinsiz, kaynak gösterilmeden paylaşılmaması rica olunur!

Bu İçeriği Puanlayın
- Sponsor Reklam -

3 YORUMLAR

YANITLA

Lütfen Yorumunuzu Girin
Lütfen İsminizi Girin