youtubeabonekasma
Gezilecek YerlerMilli Parklar

Adana: Belemedik Tabiat Parkı

Adana Gezilecek Yerler, Milli Parklar ve Tabiat Parkları

Adana Belemedik Tabiat Parkı

Ülkemizin en büyük 6. şehri olan Adana ili sınırlarında bulunan Belemedik Tabiat Parkı, Pozantı ilçesindedir. Pozantı merkezine yaklaşık 10km uzaklıkta olan park 4.349,10 HA alana sahiptir. 02.12.2014 tarihinde tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Almanlar tarafından inşa edilen yapılar ve mezarlık bu parkta bulunmaktadır. Son derece zengin bitki örtüsü ve yaban hayvanına sahip olan vadisi doğaya dair neredeyse tüm ihtiyaçları karşılıyor.

BELEMEDİK TABİAT PARKI GENEL BİLGİLER

İL İLÇE YÜZÖLÇÜMÜ İLAN TARİHİ
Adana Pozantı 4.349,10 HA 02.12.2014
TÜRÜ BİTKİ TÜRÜ YÜKSEKLİK YETKİLENDİRME
Tabiat Parkı Zengin Bitkiler 1.400 Metre Orman ve Su İşleri Bakanlığı

Adana Belemedik Vadisi olarakta bildiğimiz bölge Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olup, Adana Şube Müdürlüğü sorumluluğundadır. Adana Belemedik Vadisi Tabiat Parkı rakım 1.400 metredir. Adana-Ankara Treni buradan geçtiğinden şehir dışından da ulaşım çok zor değildir. Özellikle kültürel açıdan da ziyaret edebileceğiniz bölge kesinlikle Adana gezilecek yerler arasında en önlerde yerini alıyor.

BELEMEDİK TABİAT PARKI SOSYAL İMKANLAR

KAFE / RESTORAN FREE   Wİ-Fİ ELEKTRİK TUVALET
× × ×
ÇOCUK PARKI ARAÇ PARK YERİ ÇEŞME KONAKLAMA
× ×

Kültür turizmi öncelikli olmak üzere bölgede araçlarınız ile giriş yaptıktan sonra park alanı mevcut. Tuvaletde var. Fakat kesinlikle ücretsiz internet, elektrik, çocuk parkı bulma şansınız yok. Belemedik Tabiat Parkı kamp alanı, bisiklet parkuru, trekking, dağcılık, tırmanma parkuru gibi imkanlar sunuyor. Fotoğraf çalışması yapmak içinde muazzam güzel bir yer. 2019 yılı sonunda Belemedik Tabiat Parkı giriş ücreti kişi başı 4.5 ₺ ‘dir. Ayrıca;

1 Adana Gezi Rehberi, Gezilecek Yerler ADANA GEZİ REHBERİ

Adana gezilecek yerler, şehirlerarası ve şehiriçi ulaşım bilgileri, Adana otelleri, pansiyonları, konaklama imkanları, tarihçesi hakkında pratik bilgiler alabilirsiniz. Adana plaka, alan kodu, nüfusu, ilçeleri gibi birçok detay mevcut!

1 Adana Ücretli Kamp Alanları Adana Ücretsiz Kamp Yerleri Listesi 1 Adana Ücretli ve Ücretsiz Kamp Alanları Haritası

İndirimli Şahıs 2.5 TL, Bisiklet 4.5 TL, Motorsiklet 6.5 TL, Otomobil ve Kamyonet 13 TL, Minibüs 40 TL ‘dir. Tabiat parkı içerisinde yürüyüş yolları, parkurlar mevcut. Kızılçam, Karaçam, Ardıç, Kavak, Sakız, Akasya, Çınar, Ceviz, Karaağaç yoğunluktadır. Ayrıca Zakkum, Alıç, Ahlat, Mahlep, Böğürtlen keyfini de yaşayacağınız bir yerdir. Eğer doğada yemek bulmak isterim derseniz Isırgan otu alternatifiniz mevcut. Kekik ve Adaçayı ‘da burada yetişmektedir. Kav ve Sedir mantarı burada sık yetişir. Sağlık açısından önerilebilecek birşey değil!

BELEMEDİK TABİAT PARKI BÖLGESEL İMKANLAR

DENİZ, GÖL VB. AĞAÇLIK ALAN DAĞLIK ALAN KANYON VB.
×

Belemedik çayının geçtiği tabiat parkı, ağaçlık ve dağlık alandan oluşmaktadır. Belemedik tabiat parkı ulaşım konusunda sadece özel aray yada otostop ile gidilebilecek bir yerdir. Maalesef mangalcıların ve günü birlikçilerin bölgenin çeşitli noktalarını çöplüğe çevirmesi bölgenin üzücü yanı.

Adana Etnografya Müzesi Nerede Adres Müze Kart Geçiyor mu Adana Müzesi Nerede Adres Müze Kart Geçiyor mu

Genel Değerlendirme

Doğa Güzelliği
Çevre Temizliği
Ulaşım Kolaylığı
Trekking Uygunluğu
Gezgin Değerlendirmesi

Puan

Gezgin Oyu: İlk Puanı Sen Ver !
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı